Перейти до основного вмісту

У Львові продовжують убезпечувати пам’ятки культурної спадщини

05 березня, 11:33
Фото Романа БАЛУКА

У чудовому і неповторному місті Лева збережено понад 2500 пам’яток історії та архітектури.  І от тепер, у страшному і непевному часі російської агресії в Україні, управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, ЛОО «Українське товариство охорони пам'яток історії та культури», реставратори і волонтери намагаються убезпечити їх від можливих руйнувань. Йдеться насамперед про об’єкти ансамблю Світової спадщини ЮНЕСКО. Ці пам’ятки – універсальна світова цінність і перебувають під охороною ЮНЕСКО.

Львову фінансово допомагають польські реставратори, які зібрали гроші на закупівлю необхідних для захисту пам'яток матеріалів.

«День» уже розповідав про те, як захисними екранами (щитами) закривають унікальні вітражі (приміром – Петра Холодного 1928 – 1933 рр. в Успенській церкві), а деякі – демонтують. Є вітражі, які складно захистити, бо вони дуже великі. До прикладу, на Катедрі. «Ми залучили рекламників, які мають машини-вишки, – розповідає керівник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Ліля Онищенко-Швець. – Також запросили альпіністів, аби визначити, яким чином вони можуть опустити сітки зверху і поставити на ці сітки захист».

Убезпечують і скульптури – обгортають вогнетривкою тканиною, скловатою і фольгою, а потім пакують у спеціальні мішки. Отак вже запаковані знамениті фігури на площі Ринок (Нептуна, Амфітрити, Діани та Адоніса авторства Гартмана Вітвера) та довкола Латинського кафедрального собору. Демонтувати їх складно – надто габаритні. А от частину унікальної сакральної пам’ятки XIV століття – дерев’яного вівтаря «Голгофа» – демонтували. До сховища помістять три фігури – розп’ятого Ісуса, Матері Божої та Марії Магдалини. «Ця сакральна пам’ятка – єдина така в Україні, думаю, і у Європі також», – зазначає Лілія Онищенко. І додає, що саму конструкцію вівтаря, яка залишилась на місці, у Вірменському дворику, обклали металевими листами.

«Щодо львівських музеїв, то вони вже демонтували експозиції та передали до сховищ», – говорить керівник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради і закликає усі країни бойкотувати цьогорічну сесію комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка має відбутися у Казані (РФ).

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати