Перейти до основного вмісту

На Кіровоградщині виявили половецьку кам’яну бабу ХІ століття

12 березня, 18:28
Фото надано автором

Звичайний на перший погляд камінь пролежав край городу в селі Клинці Кіровоградського району кілька десятиліть – відтоді як місцевий землевпорядник Василь Семидітний, виявивши знахідку, так і не зміг привернути до неї увагу співробітників сільського музею та місцевої влади. Минуло кілька років і вже житель Клинців Ігор Кір’якулов, якому колись Семидітний розповів про свої здогадки щодо цінності каменя, почав стукати у всі двері, намагаючись привернути увагу істориків та археологів до унікальної, на його думку, пам’ятки. Але досить довго кам’яна баба не викликала цікавості в науковців.

«Він (камінь – ред.) завжди був на видному місці, потрапляв під колеса трактора, які його пересували, просто на нього ніхто не звертав уваги. Я ж, так би мовити, показав його світові», − вважає Ігор Кір’якулов.

Як розповідають місцеві жителі, на городах та обійстях у Клинцях і зараз можна знайти чимало артефактів давньої доби – наконечники стріл, скребки, монети. А якщо пройтися по селу, то є шанс надибати не один цікавий камінь, який може виявитися тисячолітньою пам’яткою історії. Саме тому, яким би не був вердикт археологів, сільський голова Клинців Ольга Хомутенко мріє відновити будинок культури, де раніше розміщувався краєзнавчий музей, і розмістити в ньому всі знахідки, зібрані на території сільради. Поки що експонати майбутнього музею зберігають у школі, а кам’яну бабу перевезли на територію фермерського господарства подалі від очей чорних археологів.

Днями місце знахідки та саму стелу нарешті оглянули історики з Кіровоградського державного педагогічного університету на чолі з кандидатом історичних наук, археологом Іриною Козир. Вони й виявили, що стела не скіфська, як вважали донедавна, а половецька. Після попередніх консультаційзі співробітником відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології НАНУ Максимом Квітницьким, науковці зробили висновок, що стела може належати до ХІ ст. та є однією з більш ранніх серед подібних знахідок на території України.

Інна ТІЛЬНОВА, м. Кіровоград

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати