На Рівненщині реконструктори показали, як мирилися князі
На Рівненщині історичні реконструктори показали, як князі укладали мир. Це відбулося під час традиційного фестивалю «Русь Пересопницька». Щороку його учасники відтворюють якийсь епізод із життя колись княжого міста, а тепер невеликого села на Рівненщині -Пересопниці. Так, раніше реконструктори вже демонстрували штурм фортеці і навіть весілля вельмож. Тим часом нині вони зупинилися на темі укладання миру. Адже це сьогодні найактуальніше, пояснив директор культурно-археологічного центру «Пересопниця» Микола Федоришин.
Пересопниця має яскраву історію. Саме ця земля є батьківщиною української Першокниги. Натомість вона й раніше була багатою на видатні події. Так, свого часу Пересопниця бачила наймогутніших правителів Київської Русі та Галицько-Волинської держави. Адже саме тут у 1150 році відбувся княжий з’їзд. Правителі укладали мир.
«Цей історичний момент описаний в Іпатському списку. Його переклав Леонід Махновець, текст відомий як «Літопис Руський», - розповідає Микола Федоришин. – Там згадується про те, що, заключаючи мир, князі сіли на великому килимі. Ми також намагалися відтворити цей епізод. Взагалі в реконструкції взяли участь сім клубів. Дійство стало завершенням фестивалю. Укладання миру продемонстрували після фінальної битви. На килим зійшли князі і почали перемовини. На завершення вони цілували хрест. Такою була традиція скріплення миру. Тим часом паралель із цим історичним моментом можна провести не лишень через мир і війну. Річ у тім, що тоді якраз відбувалася передача влади князям на місця, тобто сучасна децентралізація».
Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне