Перейти до основного вмісту

Світові загрожує криза через брак нових фундаментальних відкриттів

06 лютого, 17:31

Лауреат Нобелівської премії з фізики та один із першовідкривачів графена Андрей Ґейм передбачив настання технологічної кризи, зумовленої зникненням потоку нових фундаментальних відкриттів. Стаття Ґейма опублікована у виданні Financial Times.

"Я спостерігаю глибоку кризу виробництва нового знання. Відкриття відбуваються і нині, але швидкість цього процесу зменшилася. А без нового знання можливе виникнення тільки похідних технологій, які, наскільки б важливими не були, не здатні підтримувати рівень економічного зростання, що настав з індустріальною революцією" - написав Ґейм.

Зі слів фізика, "не існує такої речі, як марне фундаментальне знання", оскільки навіть такі абстрактні дисципліни, як математика і квантова фізика, принесли технологічні плоди у вигляді комп'ютерів, лазерів, мобільних телефонів та інтернету.

Гейм вважає, що технологічний прогрес останніх 40 років зумовлений холодною війною між СРСР і США, яка змушувала інвестувати в фундаментальні дослідження. Водночас, відсутність настільки ж серйозних ризиків тепер, з його слів, змушує уряди згортати дослідницькі програми.

Єдиним позитивним сценарієм розвитку, на думку вченого, може стати виявлення астероїда, зіткнення з яким було б "достатньо небезпечним" для всієї планети. Це, за словами Ґейма, зможе стимулювати отримання нових знань та розробку нових технологій.

Ґейм отримав Нобелівську премію з фізики в 2010 році спільно зі своїм колишнім колегою Костянтином Новосьоловим. Робота фізиків, опублікована в 2004 році, була присвячена технології отримання графена - одношарового двовимірного вуглецю. Учений також став лауреатом Шнобелівської премії за експеримент із левітацією жаби.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати