Перейти до основного вмісту

У Луцьку розказали про людей, які вплинули на його історію

25 серпня, 21:47

У рамках відзначення Дня міста в Луцьку презентували  серію відеороликів  «Імена Луцька: маленькі спогади з великої історії».  Ці ролики створив колектив театру-студії  «ГаРмИдЕр» у рамках конкурсу соціальних проектів туристичного спрямування, який проводило управління туризму та промоції міста Луцької міської ради у партнерстві з Британською Радою в Україні та громадським об’єднанням «Молодіжна  платформа». Те, що  історія міста  цікавить лучан,  свідчить друге місце цього проекту у конкурсі, адже переможців визначали самі мешканці міста своїм голосуванням.

Керівник театру-студії «ГаРмИдЕр» Руслана Порицька розказала, що у розповіді про лучан, які вплинули на історію міста, найперше прагнули уникнути пафосності. Різні люди жили у місті в різні часи і робили дуже різні справи. Сім  лучан – сім відеороликів тривалістю не більше півтори хвилини, але в цей короткий, на перший погляд,час вміщено багато інформації, яка  буде цікава не лише туристам (на них найперше спрямована), а й мешканцям нашого міста. Актори «ГаРмИдЕра»  та студії «Догори дригом» зіграли у роликах ролі маленької Лесі Українки, гетьмана Івана  Виговського, який 20 років мешкав у Луцьку,  фундаторки Києво-Могилянської академії Галшки Гулевичівни, котра навчалася в Луцьку, була однією з засновниць і Луцького братства. Відкриттям багатьом буде особа монаха домініканського ордену Кароля Франко, народженого у волинському містечку Олика, якого католицька Церква визнала святим. Настоятелька монастиря бригідок Камілія Яблонка у  1845 році докорінно змінила образ Луцька: оскільки статут ордену бригідок забороняв присутність чоловіків на території монастиря, вона, коли почалася пожежа в обителі, не пустила чоловіків погасити її. Вогонь швидко розповсюдився  і  вигоріло півміста: 444 будинки, 112 крамниць,чимало древніх церков. Натомість черниця з ордену шаріток Юзефа  Поляновська опікувалася сиротами, хворими у шпиталі, мала школу  для дівчат, де  діти  набувати високий рівень освіти і зразкове виховання. Тому до Юзефи Поляновської віддавали своїх дітей і заможні люди за певну плату. Вона допомагала інвалідам здобути ремесло, аби вони і самі утримувати  себе.

Прекрасним дебютом стала роль священика Гаврила Коробчука, виконана музейним фотографом Леонідом Максимовим: один з роликів  розповів про родину Коробчуків, котра врятувала Холмську чудотворну ікону Богоматері. За заповітом дочки Гаврила Коробчука ікона передана Музею волинської ікони і не може покидати межі Луцька. «Я  хочу знов до того міста, де ввечері небесною ходою блукають ангели, такі голубокрилі, і пошепки говорять між собою...» - ці рядки з хвилюючого вірша лучанки (а нині киянки) Ольги Ольхової,  який прочитала начальник управління туризму і промоції Луцької міської ради Катерина Теліпська, дуже точно передають настрій презентації  відеороликів «Імена Луцька: маленькі  спогади з великої історії». Такі проекти не тільки відкривають нам нашу власну історію, людей, які її  творили (і вже стали небесними ангелами), а  й виховують місцевий патріотизм, гордість за своє місто.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати