У Полтаві відкрилася виставка «Грушевський і Полтава»

24 червня у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася виставка під назвою «Грушевський і Полтава», присвячена 20-річчю Конституції України та 150-літтю з від дня народження Михайла Грушевського, яке буде у вересні.
Як зазначив заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею Володимир Мокляк, для Полтави Грушевський – особа майже невідома. Полтавці знають його праці, знають його «Історію України-Руси», інші його роботи, але як особистість, як людину, що причетна до Полтави і Полтавщини, майже нічого не знають. Далі Володимир Олександрович розповів: «Матеріали для виставки збиралися із доступних джерел: інтернет, різні видання, музейні фонди, приватні колекції.
На виставці ви можете побачити два документи – один датований 1946 чи 1948 роком (там не зовсім чітко видно дату) на право домоволодіння родиною Грушевських будинку в Києві, а другий – це записка, можливо, фрагмент листа, написаного рукою самого Михайла Сергійовича, бо дуже велика схожість почерку і достовірний виклад подій. Це саме той останній період життя, коли він перебував у місті Кисловодську. Він пише про свою хворобу, а також про ті справи, якими він займався в Києві (у науковому плані). Представлені на виставці й оригінальні публікації – прижиттєві твори академіка Грушевського, які за радянського часу вилучалися. Ці матеріали були у нас в бібліотеці, їх вдалося нам зберегти, з ними можна працювати. Радянська влада активно вилучала твори Грушевського як антирадянські. Вони мали зберігатися або в закритих фондах, або в приватному зібранні, але про це намагалися не говорити, бо це було небезпечно».
Щодо актуальності Грушевського сьогодні пан Володимир відзначив, що твори науковця залишаються першоджерелами, адже за роки радянської влади був утрачений надзвичайний масив джерел з історії України, а Грушевський, працюючи над своїми дослідженнями, в першу чергу використовував першоджерела, активно їх цитував. «Ми знаходимо у його творах документи, які на сьогоднішній день не дійшли до нас. Я так думаю, що його праці залишаться актуальними назавжди».
Виставка носить не лише інформаційний, а й просвітницький характер. Зокрема Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір поділився враженнями від сьогоднішнього заходу: «Я дуже мало обізнаний з теми «Грушевський і Полтавщина». Ми знаємо Грушевського як всеукраїнського діяча, політика, першого Президента, видатного історика зі світовим ім’ям, але ми не знаємо його як людину, яка пов’язана з Полтавщиною. Я сьогодні дізнався, що батько Грушевського ще до народження Михайлабув викладачем, професором Полтавської духовної семінарії, а пізніше й сам Михайло Сергійович був неодноразово на Полтавщині. Тому такі заходи дуже важливі для того, щоб ми знали свою історію».
Богдан Проскуров, Полтава, фото автора