Перейти до основного вмісту

У Вінниці представили фотоапарати, яким майже сто років

28 жовтня, 22:09

Раритетні «Фотокор», «Зенит», «Мир», «Киев», «Смена», «Kodak» «Polaroid» – загалом 30 фотоапаратів від початку минулого століття і до сьогодення представив Вінницький обласний краєзнавчий музей. Виставка «А зараз вилетить пташка…», що розгорнулася в академічній залі закладу, репрезентує історію фотомистецтва з фондової збірки музею та приватної колекції Володимира Суржикова Окрім фотоапаратів, у експозиції представлена різноманітна фотографічна техніка та обладнання, зокрема плівки, фотопапір, дальномір, експонометри, фотозбільшувач, глянцувач тощо. Координаторка виставки, завідувачка відділу давньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею Ірина Кошевіцька каже, що завдяки виставці музейники прагнули показати, що раніше виготовлення фотографії займало чимало часу, а зараз достатньо нажати на одну кнопку і фото вже збережене у смартфоні.



«Сьогодні важко уявити світ без світлини. Ми фотографуємо абсолютно усе, що нас оточує: для цього лише достатньо натиснути кнопку фотоапарата або доторкнутися до екрана телефона. Нині фотографія є засобом комунікації, інструментом ідентифікації та самовираження. Важко уявити сферу життя, в якій би не використовувалася фотографія. Зображення працюють швидше за слова. Ми не можемо зупинити час, але спроможні зафіксувати мить, – розповідає Ірина. – Та любителям фото цікаво дізнатися, а яким же був процес фотографування, як виготовлялися світлини до появи цифрових технологій, що таке фотоплівка та фотопапір. Маючи у фондах всі ці експонати  і фотоапарати минулого століття, ми вирішили показати молоді, а старшому поколінню нагадати, як увічнювалася мить у відносно недавньому минулому – про все це на нашій виставці».



Відкриває експозицію прототип фотографічного апарату – камера-обскура. Цей пристрій був відомий ще давнім грекам та стародавнім китайцям. Завдяки інформаційним стендами можна дізнатися, що першу фотографію вдалося зробити французькому досліднику Нісефору Ньєпсу ще у 1826 році. Він за допомогою камери-обскури зафіксувати вид зі свого вікна на олов’яній пластині, вкритій тонким шаром асфальту. Фото так і називається: «Вид із вікна». А вже у 80-х роках ХІХ ст. новації американця Джорджа Істмена стають справжньою
революцією в історії фотографії. Сам термін «фотографія» вперше застосував у 1839 р. англійський астроном Джон Фредерік Вільям Гершель.




Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День» фото авторки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати