У Вінниці школярі з усієї України та закордону змагатимуться з педагогічної майстерності

До Дня вчителя креативні вінницькі педагоги планують провести у місті міжнародний учнівський конкурс «Summerhill». Його головна мета – розробити концепцію майбутньої української школи, де діти самі вирішуватимуть, які уроки їм відвідувати. Нині триває заочний етап конкурсу, під час якого школярі з України та закордону надсилають організаторам свої есе про те, якою вони хочуть бачити школу майбутнього. До фіналі планують відібрати 200 найкращих учасників. Вони будуть запрошені на очний етап до Вінниці, де упродовж трьох днів писатимуть тести та розглядатимуть різні педагогічні ситуації. Найскладніше завдання – це проведення фрагменту уроку не за партами школи, а на природі, у планетарії чи Державному архіві. Переможці конкурсу, як обіцяють організатори, поїдуть до Великобританії, щоб на власні очі побачити, як організований навчальний процес у школі Summerhill, де вчителі та учні працюють на рівних.
Ініціатором проведення міжнародного конкурсу з педагогічної майстерності серед школярів є вінницький вчитель хімії Ігор Цигвінцев. Саме він запропонував Вінницькому міському голові Сергію Моргунову зібрати дітей з різних шкіл у Вінниці і запропонувати їм самим провести уроки так, як вони хочуть. Ідею міська влада підтримала. Але щоб до ініціативи приєдналося якомога більше людей, Ігор звернувся до ведучої «ТСН» Наталі Мосейчук. Вона погодилася бути головою журі конкурсу, оскільки має педагогічну освіту.
«Ми хочемо побачити погляд дітей на освітню систему України, зрозуміти, що їм не подобається і з чим варто боротися. Тому за підтримки відомих і авторитетних людей намагаємося залучити до участі у конкурсі якомога більше дітей. Зараз вони пишуть і надсилають нам свої есе. Найактивнішими поки що є вінничани і харків’яни. Багато робіт надійшло не лише від учнів шкіл, а й коледжів, при чому не педагогічних. Кожну роботу перевіряє три члени журі, максимальна оцінка – 300 балів, тобто по сто від кожного члена журі. На сьогоднішній день надійшло 127 заявок, – розповідає Ігор. – Усі роботи, які надсилають діти, нестандартні. Найбільше мене здивувало те, наскільки вони гарно орієнтуються в освітніх системах світу. Але в жодній роботі ми не почули осуду в бік українських вчителів, дітей більше не влаштовує система освіти. Важливо, що учасники не лише подають ідеї, а й пишуть, як їх реалізувати. Це говорить про те, що школярі багато читають, вміють аналізувати і доносити свою думку. Нешаблонність мислення при оцінюванні робіт відіграє ключову роль».
У конкурсі можуть взяти участь учні 8–11 класів. Але подавати свої есе-рекомендації щодо школи майбутнього мають можливість усі бажаючі. Щоправда розглядатимуть пропозиції від дорослих поза конкурсом. Зі всіма умовами «Summerhill» та контактними даними організаторів можна ознайомитися на сайті http://summerhill.osvitapro.org.ua/uk/.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото надані автором