У вінницьких школах вивчатимуть творчість 15-річної місцевої поетеси
Міністерство освіти і науки України рекомендувало включити до шкільної програми з української літератури твори юної вінницької поетеси Олександри Бурбело, яка померла у 15-річному віці через невиліковну хворобу. За своє коротке життя дівчинка написала кілька поетичних збірок та цілу низку казок і оповідань. Усі вони (окрім двох книг, які написані російською мовою) включені до списку додаткової літератури для вивчення у школах. Учням п’ятих класів рекомендували до прочитання збірки «Первоцвіт: казки, легенди, вірші, смішинки та загадки» або «Золота росинка: поезії, казки», для шестикласників – «Я лиш струна на арфі України», старшокласники мають право обирати твори за бажанням.
Дідусь юної поетеси Володимир Бевз розповідає, що наприкінці травня цього року особисто завіз книги Олександри у міністерство, маючи «для поважності» лише рекомендації від Національної Спілки письменників України, куди Сашу прийняли посмертно. Вже у липні він отримав відповідь. У листі йшлося про те, що комісія з української літератури міністерства освіти і науки України розглянула пропозицію і дозволила використовувати для вивчення твори Олександри Бурбело у загальноосвітніх навчальних закладах.
«Мені пощастило, бо в міністерстві я натрапив на потрібних і щирих людей, які погодилися з тим, що творчість Олександри важлива і вона гарно впливатиме на її ровесників, – розповідає дідусь поетеси. – Її поезія багатогранна і актуальна. Вірші і сонети не раз лунали на загальноукраїнському та вінницькому обласному радіо. Першу збірку «Первоцвіт» свого часу привітав автор улюбленого Сашиного бестселера «Тореадори з Васюківки», класик української літератури Всеволод Нестайко. Їх познайомив дитячий журнал «Барвінок», активною дописувачкою якого вона була. Нестайко благословив онучку на творчість. Другу книгу «Я лиш струна на арфі України» Олександра вичитала, але за життя так і не побачила надрукованої книги, збірка вийшла вже в пам’ять про неї».
Завідувач відділу методики викладання української мови та літератури, мов національних меншин Вінницької академії неперервної освіти Лариса Коваленко каже, що департамент освіти і науки Вінницької ОДА ще наприкінці минулого навчального року рекомендував запровадити вивчення творів Олександри Бурбело на уроках рідного краю (предмет «Українська література»). Методичні рекомендації щодо проведення уроків літератури рідного краю розіслали в усі методичні об’єднання області.
«Ми рекомендували усім вчителям української літератури ознайомити дітей з творчістю Олександри Бурбело. На уроках літератури рідного краю (курс «Літературне краєзнавство») вони мають право самостійно обирати того чи іншого письменника-земляка для вивчення. У новому навчальному році до цієї поважної когорти додалася і Олександра, – зазначає Лариса Коваленко. – У шкільній програмі передбачено чотири уроки літературного краєзнавства на рік. Один з них вчитель за бажанням може присвятити творчості юної поетеси. Методисти вінницької школи № 26, де навчалася Саша, розробили орієнтовний план-конспект для проведення уроку з вивчення творчості Олександри Бурбело. Разом з методичними рекомендація зразок проведення уроку був розісланий по всіх школах області».
Олександра Бурбело писала українською та російською мовами. Її твори друкувалися у літературних альманах та різних журналах. Вона розпочала писати роман про єгипетського фараона Тутанхамона, але не завершила. Недописаними залишилися також твори «Секрет постаті», «Подорож на місяць» та інші. Тому ймовірно, що родичі поетеси в найближчому майбутньому опублікують дещо із «незавершеного». А отже, творів Олександри Бурбело для вивчення стане більше.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото з відкритих джерел