З нагоди сторіччя IV Універсалу у Полтаві відкрили виставку та презентували науковий збірник

22 січня щорічно відзначається День Соборності України. Ця дата є знаковою, оскільки 99 років тому було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
У Полтаві цього дня вже традиційно містяни та гості поклали живі квіти до підніжжя пам’ятника Тарасові Шевченку.
Очільник Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Головко зазначив, що соборність – це не лише неподільне ціле українських земель, а й спільні цінності, ідеали, устремління: «Цей день дійсно величний, тому що ми сьогодні будуємо нову сучасну Україну. Нам потрібні єдність, любов, коректність, бо ми формуємо ще й нову українську націю. Хотілося б сказати слова вдячності військовим, які незалежно від того, де проживають – на сході чи заході країни, спільно ведуть боротьбу з ворогом. Тож маємо пам’ятати, що наша найбільша сила у єдності. Лише об’єднавшись, ми зможемо гідно жити у власній державі, побудованій на європейських цінностях та ідеалах демократії».
У цей день 1918 року сталася ще одна важлива подія в українській історії – було прийнято державно-правовий акт Української Центральної Ради, що проголошував незалежність Української Народної Республіки від Росії. Тож з нагоди сторіччя проголошення Четвертого Універсалу у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася виставка, на якій були представлені унікальні історичні документи уряду УНР. Їх музею у 1992 році передав голова Полтавського осередку «Просвіти» Микола Кульчинський, котрий отримав документи від віце-президента УНР в екзилі, уродженця Полтавщини Микола Степаненка. У холі музею присутнім було зачитано текст Четвертого Універсалу.
Окрім цього, у стінах краєзнавчого музею презентували науковий збірник «Полтавщина в українській революції 1917-21 рр.», до якого увійшли дослідження істориків про тогочасні події, зокрема спогади про земляка з Гадяча, полковника Армії УНР Степана Лазуренка. «Цей чоловік не був військовим, – говорить заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт, – але так трапилося, що в період Першої світової війни він закінчив офіцерську школу, був мобілізований, а далі боровся у складі 1-ого Богданівського полку за соборну і незалежну Україну. Військове формування було найстарішим, до нього входили переважно добровольці, а сам полк у грудні 1917 року дислокувався у Полтаві. Мені пощастило спілкуватися з нащадками Степана Лазуренка. Так трапилося, що до мене потрапив рукопис про перебування полку в Полтаві. Там описується, де дислокувалися українські підрозділи, які влаштовувалися провокації з боку більшовиків тощо. Спогади цікаві, публікуються вперше. Вони допоможуть відчути епоху того часу», – зауважив Тарас Пустовіт.
Богдан Проскуров, Полтава, фото автора