Перейти до основного вмісту

Під загрозою історичний центр Чернівців!

Внаслідок дощів на Буковині сповзає грунт
11 червня, 00:00

Після катастрофічної повені 2008 року Чернівецьку область спіткало інше лихо. У передгір’ї Карпат — у селі Чорногузи Вижницького району стався великий зсув. За один день цілком розвалилися, пішли під землю чи стали непридатними для життя десятки будинків.

Відбудова цілого сільського мікрорайону здійснювалася під особистим патронатом попереднього президента. До осені люди переселилися у нові комфортабельні оселі, збудовані у безпечному, з точки зору геології, місці неподалік Чорногузів.

Однак цього року ситуація повторилася в іншому кутку села. Навіть більше. За словами сільського голови Чорногузів Володимира Клима, у разі зволікання відповідних служб новий зсув загрожує стерти з лиця землі усе село.

— Хати затріщали наприкінці зими, коли почав танути сніг, а під час нещодавніх дощів процес активізувався. Земля сповзла на місці зсуву, який уперше дав про себе знати 1998 року. За оцінками геологів, його площа складає 80 гектарів, але сякі-такі роботи з укріплення грунту здійснили тоді лише на 10-ти: забракло грошей, — говорить пан Володимир. — Ми занепокоєні, що цьогорічним зсувом дає про себе знати велике підземне озеро, розміщене на пагорбі над селом. Вперше про нього дізналися, коли за СРСР у сусідньому селі Багна мали будувати військовий аеродром. Будівництво відмінили саме через геологічну небезпеку. Версію про озеро у надрах пагорба підтверджують інші факти. Зокрема те, що хоча торік за все літо не випало краплі дощу, з пагорба, як і у попередні роки, били досить потужні джерела. У разі, якщо цю масу води сколихне землетрус (регіон належить до 7-бальної сейсмічної зони) або спровокують літні зливи, Чорногузи ризикують повністю піти під землю. Від імені громади надіслав листи до керівництва місцевої та центральної влади, МНС. Наполягаємо на здійсненні космічної зйомки, щоб з’ясувати площу підземного озера, глибину його залягання та близькість до села.

— Площа сповзання грунту на місці зсуву 1998 р. наразі невелика. У небезпечній зоні може опинитися п’ят хат. Версію про підземне озеро геологи не підтверджують. Кажуть, пагорб сформовано відкладами гальки, яка, щоправда, є дуже рухливою і насичена водою. На думку комісії, яка обстежувала місце зсуву, провокуючим чинником крім дощів могли бути самовільно викопані біля підніжжя пагорба стави, — каже заступник начальника управління з надзвичайних ситуацій Чернівецької облдержадміністрації Олександр Романов.

За словами голови обласної комісії з техногенної безпеки та запобігання надзвичайним ситуаціям, заступника губернатора Франца Федоровича, стан справ у Чорногузах, як і на інших зсувних ділянках області, потребує додаткового вивчення. Тим паче, що після торішньої посухи нинішнє перезволоження грунту внаслідок злив спровокувало не тільки зсув на Вижниччині. У Чернівцях активізувався зсув 1995 року, який свого часу загрожував знищити частину історичного центру міста і перервати залізничне сполучення між Україною та Румунією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати