Перейти до основного вмісту

Велика «тусовка» європейського рівня

XV Львівський форум нічим не здивував, але й не розчарував
16 вересня, 00:00

Традиційний XV Львівський книжковий форум цього року не здивував нічим не традиційним. Ті самі знайомі обличчя, той самий розмах, очікувані книжкові новинки, чисельні презентації та автографсесії... Загалом же Форум нагадує велику щорічну «тусовку»... європейського рівня, де рідко змінюються учасники, і тим вона й цікава.

За великим рахунком Львівському форуму — подія, що за 15 років стала культовою не лише для книгоманів, — і не потрібно чимось особливо дивувати. «Без Форуму життя Львова і життя України не можливе», — поділилася з «Днем» своїм цьогорічним відкриттям президент ГО «Львівський книжковий форум» Олександра Коваль. ЗМІ вже давно охрестили його найвизначнішою культурною подією України, а з 2007 року після відповідного указу Президента він носить статус Національного. Хоча такий почесний статус, за словами Олександри Коваль, організаторам мало чим допоміг, принаймні, в матеріальному плані. Із загальнодержавного бюджету на проведення Форуму не надійшло ні копійки. Проте «форумчани» не надто прагнуть допомоги державі. Адже у випадку, якщо Форум фінансуватиметься з держбюджету, його співорганізатором буде Держкомтелерадіо, чого, як зізналася Олександра Коваль, вона не дуже хоче. Таким чином оплата участі для учасників зросла на 10—15%, та кількість їх не зменшилась (було представлено понад 500 стендів), як не зменшився і потік відвідувачів. Тож протягом 11— 14 вересня свято книги у Львові відбулося.

ВІДЧУТИ ТЕРМІНОВІСТЬ ЗМІН

Для великих видавництв Львівський форум — можливість із розмахом презентувати свої новинки, ще раз показати себе, збути деякий тираж. Фактично всі вони цього року таку можливість сповна використали: «Піраміда» проводила щоденні автографсесії з Марією Матіос, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» організувала велелюдну презентацію своєї «прем’єри» за участю Івана Малковича та Юрія Андруховича (про що згодом), особисто зустрічали гостей біля входу брати Капранови і таке інше. Для маловідомих авторів, невеличких видавництв чи книгарень Форум — чи не єдина нагода безпосереднього спілкування з великою читацькою аудиторією. Напередодні учасниками було заявлено 253 заходи (презентації, круглі столи, обговорення, автографсесії), скільки ж їх було насправді, важко сказати. Часто на презентації приходило 5—7 гостей, а відвідувачі скаржилися, що встигнути на всі події, які цікавлять, було просто фізично неможливо.

Загалом же продаж книг — не основна мета книжкового ярмарку. Завдання, яке ставлять перед собою видавці, — зав’язати необхідні знайомства, обмінятися досвідом, дослідити тенденції книжкового ринку. З подібною метою 12 вересня було проведено бізнес-форум «Книговидання в Україні: стан, проблеми та перспективи розвитку галузі» для видавців та книгорозповсюджувачів за участю зарубіжних гостей, голови Львівської обласної адміністрації Миколи Кмітя. Провідний експерт з розвитку державної і муніципальної книжкової політики Ѓюс Схюнт (Голландія) порадив українцям, як потрібно змінювати книжковий ринок України. «Дуже часто ви звинувачуєте уряд, натомість видавці повинні співпрацювати, проводити спільні тренінги, вони повинні зрозуміти, що конкурент не ворог, а ваш потенційний партнер. Львівський форум показав, що ви досягли значних результатів, і, я переконаний, що ви можете більше», — наголошує експерт. На його думку, книгодрукування в Україні повинно бути більше зорієнтованим на читача, книгарні повинні відрізнятись одна від одної, в них потрібно впроваджувати самообслуговування та встановлювати чіткі вказівники — все повинно викликати бажання купити книжку. На думку Ѓюса Схюнта, в Україні в сфері видавництва книжок не вистачає відчуття терміновості змін, відчуття співпраці, а також фіксованої ціни на книгу.

На це ж скаржились і відвідувачі виставки. «Дуже мало нового, що могло би привернути увагу. Я не бачу руху вперед в оформленні, в маркетингових технологіях», — говорить відвідувач Андрій. Причину цього власник мережі «Книжковий супермаркет» Костянтин Клімашенко бачить у небажанні українських видавців відслідковувати динаміку продажу власних книг. Натомість більшість видавців власну неуспішність пояснює одвічною українською проблемою — відсутністю коштів.

«СООБРАЗИЛИ НА ТРОИХ»

Ця проблема меншою мірою хвилює видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», яке зуміло заробити гроші на дитячій літературі і тепер змогло подорослішати. На Форумі видавництво представило переклад шекспірівського «Гамлета» Юрія Андруховича, ілюстрованого Владиславом Єрко, і беззаперечно отримало гран-прі від журі Літературного фестивалю. Загалом це тринадцятий повноцінний переклад шекспірівського шедевру українською мовою, проте ніхто з попередників Андруховича не мав нагоди представити свої роботи на книжковому форумі. Книгу з відмінним оформленням і вартістю всього 40 грн. просто розмітали зі стенду «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ». «Коли збираються такі майстри, як Андрухович, Єрко, і видавництво намагається зробити як краще, можна непогано «сообразіть» на трьох», — говорить про книгу поет і видавець Іван Малкович. Загалом же, про результат говорить, напевно, не стільки оцінка журі, скільки увага читачів. Хоча хтозна, чи був би україномовний «Гамлет» таким популярним, якби не популярність його авторів... Принаймні учасники проекту обіцяють на «Гамлеті» не зупинятись, а наступного року презентувати «Ромео і Джульєту».

ПОЛІТИЧНА РОЗВАГА ФОРУМУ

Рідко цікава подія не позначається чимось неприємним. Львівський форум-2008 підтримки від політиків не отримав, проте став для них черговим приводом для «донесення своєї позиції». В перші дні Юрій Луценко та В’ячеслав Кириленко брали участь в презентаціях та круглих столах. А закриття форуму, очевидно, абсолютно невипадково, співпало з проведенням «всенародних» віч, ініційованих окремо БЮТ та «Нашою Україною». Якось дивно звучали зі сцени слова «Україна в небезпеці!», а одинокий вигук у мікрофон «Юля, Юля!» та іронічні посмішки перехожих робили ситуацію ще більш кумедною. Лише польські туристи отримали безкоштовну нагоду потрапити до цирку, який раніше бачили тільки по телевізору.

Львів закрив Форум і зітхнув з полегшенням. Тепер вдвічі коротшими стануть затори на вулицях, буде вдвічі менше туристів і вільніший громадський транспорт. Організатори цьогорічним Форумом задоволені та обіцяють видавцям не давати довго сумувати, організовуючи протягом року нові заходи. Бестселер та секссимвол української літератури, за який йшло голосування протягом Форуму, оголосять найближчим часом. А поки — час для підбиття підсумків і підготовки до змін, які, за словами Олександри Коваль, неодмінно чекають на українських видавців.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати