Коаліція шукає голоси
А БЮТ і НУ-НС намагаються розібратися зі своїми «зрадниками»Зараз у роботі Ради десятиденна перерва — депутати нібито повинні працювати в округах. Для БЮТ і НУ НСця перерва надзвичайно доречна: є можливість «заштопати» коаліцію, а саме — відновити 226 голосів. І тоді спікерові не доведеться оголошувати, що коаліція припинила своє існування (це передбачено парламентським регламентом).
Очікується, що в середині цього тижня БЮТ звернеться до КС із приводу тлумачення ст. 83 Конституції. За словами депутата Андрія Портнова, суб’єктами формування коаліції є фракції: «Рибаков і Бут із фракцій не вийшли, значить, вони не можуть вийти з коаліції. Що стосується перспектив проходження законопроектів, то у нас і не було 226 голосів, бо є група Балоги «Єдиний центр». А сьогодні о 17.00 на міжпартійному з’їзді БЮТ Ігоря Рибакова, скоріш за все, з ганьбою виженуть із фракції.
У НУ-НС також узялися за свого «відщепенця» — Юрія Бута. Уже мають намір здійснити перевірку «відносно його можливої співпраці з ФСБ» і «щодо законності отримання українського громадянства». Відповідні депутатські звернення направив Генпрокуратурі та Службі безпеки України Роман Зварич.
Слід сказати, що у «самооборонівця» Бута вельми цікаве минуле. Паспорт громадянина України він отримав усього лише три роки тому, а до цього працював у російській Військовій академії ракетних військ стратегічного призначення та в Академії держслужби при президенті Росії.
І тут постає кілька питань. Перше: які люди потрапляють до списків «демократичних і патріотичних» блоків? І друге: як довго партійні вожді мають намір наступати на одні й ті самі граблі? І скільки ще треба провести дострокових виборів, аби «очистити» списки від зрадників?
Проте в коаліції є ще один специфічний персонаж — Іван Плющ. Його голос міг би стати «палочкою-виручалочкою».
— Сьогодні Іван Плющ однією ногою в більшості, іншою — в меншості. Голос Плюща вирішальний. Але що він робитиме і як голосуватиме? Очевидно, гулятиме, як кіт. Зрозуміло, що наразі голос коштує мільярд, два або три. Але я йому співчуваю, — сказав бютівець Олекса Гудима.
Ще одна можливість «заштопати» коаліцію — це імперативний мандат. Як відомо, минулого тижня НУ- НС виступив за те, щоб парламент першочергово розглянув законопроект, що визначає механізм застосування імперативного мандата (заборони депутатам здійснювати переходи між фракціями).
І тут, як кажуть, допомога прийшла звідки не чекали. Вчора головний комуніст Петро Симоненко заявив, що підтримає законопроект про імперативний мандат. «Імперативний мандат — це ініціатива Компартії, й КПУ голосуватиме», — сказав Симоненко. Він зауважив, що відмова від імперативного мандата призвела до підвищення рівня корупції в парламенті.
До речі, уряду нинішня парламентська невизначеність поки що не загрожує: легітимній можливості переформатувати коаліцію наразі немає, а кабмінівські закони й раніше голосувалися за допомогою некоаліційних фракцій... Щоправда, це лише поки що. Доки мова не зайшла про дострокові вибори.
КОМЕНТАР
Віталій БАЛА , директор Агентства моделювання ситуацій:
— Цих двох депутатів слід через суд позбавити мандатів і лише таким шляхом відновити більшість. Якби була мажоритарна система, і люди могли самі пройти в парламент, то тоді можна було б якось зрозуміти цей крок... Треба вже покінчити з цією метушнею і так званою «особистою позицією». Мені здається, це було б цікавим прецедентом і застереженням для інших депутатів, щоб таких випадків не було.
А що стосується Плюща, то якщо він вважає себе державним діячем (принаймні, він так себе позиціонує), то він має додати свій голос, і буде 226.
Тож я бачу три виходи: перший — позбавити мандатів Рибакова й Бута, другий — приєднання Плюща (що, у принципі, нормально й логічно). А якщо цього не станеться, то, я вважаю, треба йти на дострокові вибори. Подобається це комусь чи ні, але якщо ми навчимося ігнорувати цих політиків, то може з’являться інші.