В Україні 155 тисяч виборців голосуватимуть у місцях позбавлення волі. Як?
Підготовка до виборів практично завершилася: виборчі комісії сформовані, бюлетені надруковані, та й виборці нібито визначилися, кому віддати свій голос. Не є винятком установи пенітенціарної системи України — тут теж утворені спеціальні виборчі дільниці та підготовлені списки ув’язнених виборців. Загалом в Україні існує 182 установи, в яких відбувають покарання приблизно 125 тисяч осіб (за даними експертів, сьогодні кожен 10 українець має власний тюремний досвід) та ще близько 30 тисяч осіб знаходяться в слідчих ізоляторах. Усі вони голосуватимуть у спеціальних виборчих дільницях. Від голосування звільняються тільки позбавлені волі іноземці (їх у нас всього 200 осіб) та неповнолітні (приблизно дві тисячі). Як бачимо, навіть цей прошарок суспільства теж може вплинути на результати виборчих перегонів. Про особливості процедури голосування у дільницях закритого типу розповів «Дню» керівник правозахисної організації «Донецький меморіал» Олександр БУКАЛОВ.
— Пане Олександре, чи зустрічалися ви в попередні роки з випадками порушень на дільницях у місцях позбавлення волі?
— Відповісти на це питання ствердженням чи запереченням дуже важко. Адже досліджень цієї проблеми ніхто не проводив. Лише з 2004 року за ініціативою Міжнародного товариства з прав людини на спеціальних виборчих дільницях проводяться спостереження. Однак у ході їх проведення суттєвих порушень не було виявлено. А взагалі, судячи з власного досвіду, голосують усі без винятку арештанти, які знаходяться в установі. Навіть якщо людина не хоче брати участь у виборах, її все одно приведуть на дільницю. Голосування — це її обов’язок. Звісно, бувають випадки, коли ув’язнені навмисно псують бюлетені, однак трапляється це вкрай рідко.
Можливо, порушення бувають під час підрахунку голосів, але без спостережень це дуже важко виявити. На мій погляд, проблеми з голосуванням на закритих виборчих дільницях криється не в порушенні підрахунку голосів чи можливості людини зробити свій вибір незалежно ні від кого, а в тому, що робиться до дня голосування. Мається на увазі, як іде підготовка до виборів, як людей налаштовує адміністрація закладу тощо.
— Напевно, у місцях позбавлення волі теж не обходиться без агітації?
— Як на мене, тут політична агітація та пропаганда трохи відрізняється від тієї, що відбувається на свободі. На перший погляд, арештанти дивляться ту ж саму політичну рекламу по телебаченню, читають ті ж газети та слухають однакові радіопрограми, що й більшість пересічних українців. Але несподіваний приїзд представників певної партії перекреслює усі результати політичної реклами у засобах масової інформації. Подарунки у вигляді сигарет, чаю від політиків та обіцянки привезти ще більше, якщо голоси віддадуть за них — роблять свою справу. Відбувається своєрідне задобрювання виборців. Через це більшість ув’язнених задовго до виборів знають, за кого саме віддадуть свій голос. Є випадки коли 100% виборчих голосів віддано одному кандидату. Зокрема, на попередніх президентських виборах на спеціальній виборчій дільниці у Донецьку 97% ув’язнених проголосувало за одного кандидата — пана Януковича.
Однак у цих місцях знаходиться дуже багато людей, яким байдужий результат виборів. Ув’язнені вважають, що все одно вони лишаться за гратами, а обіцянки політиків стосуються переважно тих, хто живе на свободі.
— Чим відрізняється робота спеціальної виборчої дільниці від звичайної?
— Напевно, єдине, що відрізняє ці комісії від інших — це режим роботи. Найчастіше голосування завершується тут у першій половині дня. Але члени комісії можуть розпочати підрахунок голосів лише після закриття усіх дільниць в Україні. Як на мене, це одна з вад процедури виборів на цих дільницях. Усунути її можна шляхом доопрацювання відповідного закону. Адже голосування у закритих умовах відбувається і в слідчих ізоляторах, де знаходиться всього 30-40 осіб. Вони голосують буквально за півгодини, а членам комісії доводиться до вечора чекати, поки можна буде відкрити скриньки з бюлетенями.
А взагалі, до складу комісії найчастіше входять вільнонаймані працівники — так само, як і на звичайних дільницях. Приміром, у місцях позбавлення волі членами комісії можуть бути вчителі, які викладають у цій установі, або громадяни, які мешкають у цьому регіоні. Щодо спостерігачів, то це найчастіше представники засобів масової інформації, громадських організацій тощо. Звісно, не обходиться і без спостерігачів від політичних сил.