Комедійний «партциркуляр»
«Смугастий рейс» — один із найулюбленіших фільмів глядачів різних поколінь![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070914/4155-19-2.jpg)
Незважаючи на свій солідний вік (фільм вийшов на екрани 1961 року) він, як і раніше, викликає бурхливий сміх від бабусь і дідусів до онуків. Адже спочатку сценаристи одностайно відмовлялися від теми про тигрів, хоча запропонував її не хто-небудь, а тодішній Генеральний секретар ЦК КПРС Микита Хрущов. Річ у тому, що 1959 р. СРСР із державним візитом відвідав ефіопський король Хайле Селасіє. В межах культурної програми високого гостя повели на виставу до Московського цирку, щоб він побачив виступ знаменитої дресирувальниці Маргарити Назарової з її «чотириногими вихованцями». Король був у захваті й зачаруванні від приборкувачки тигрів, а Хрущов гордовито сказав: «Лише в нас можуть бути такі жінки, про них потрібно знімати фільми». Не встиг Микита Сергійович закінчити фразу, як урядовці з Міністерства культури дали вказівку на «Ленфильм»: «Негайно розпочати роботу над картиною».
Проте кінематографісти не поспішали виконувати найвищу вказівку. Лише коли за діло взявся Віктор Конецький, безстрашний завойовник Арктики, сценарій зрушив з мертвої точки. Сюжетна лінія про тигрів Конецькому вдалася блискуче, а ось із любовною історією щось не виходило, і зміцнювати сценарій майбутнього фільму примусили Олексія Каплера (відомого сценариста, автора сценаріїв таких «культових» стрічок радянського кінематографа, як «Три товариші», «Ленін у жовтні», «Вона захищає Батьківщину», «Котовський» та інші). На ту пору Каплер, який відсидів строк за флірт із дочкою Сталіна, був щасливий повернутися в професію і в кіно. Спільними зусиллями Конецький і Каплер написали сценарій.
Проте й після цього доля фільму була під питанням. Ніхто з режисерів не хотів братися за нього: боялися нещасних випадків (все ж таки було потрібно знімати хижаків)... Перед початком зйомок режисер Володимир Фетін сказав: «Постараємося зробити веселий, цікавий фільм» і додав — «якщо залишимося живими» (після закінчення зйомок він полегшено зітхнув, бо змогли на майданчику обійтися без людських жертв).
У ролі головної героїні, буфетниці за професією і приборкувачки за покликанням, знялася та сама дресирувальниця Маргарита Назарова зі своєю групою хижаків. Для Маргарити це був не перший кінематографічний досвід. У фільмі «Приборкувачка тигрів» вона дублювала Людмилу Касаткіну, а також працювала дублером у фільмах «Випадок у тайзі», «Тигролови». Але в ролі акторки їй виступати ще не доводилося, і Назарова страшенно хвилювалася. Приголомшливий успіх «Смугастого рейса» та глядацька любов показали, що хвилювалася вона даремно. Образ ліричної героїні їй цілком удався.
Натурні зйомки фільму проходили в Одесі (оператор стрічки — Дмитро Мєсхієв). Одна зі сцен, яка запам’яталася глядачам, відбувалася на пляжі: красень, який поважно розлігся в шезлонгу, тоном знавця говорить: «Гарно пливе… група в смугастих купальниках». А роздивившись «групу», з диким криком кидається тікати по головах пляжників. Цю епізодичну роль блискуче зіграв Василь Лановой — перший красень, герой-коханець і кумир радянського кіно. До речі, це єдина комедійна роль у його акторському послужному списку. Причому участь Ланового в фільмі не було заплановано. Це режисерська імпровізація. На ту пору актор відпочивав у Одесі, і Фетін умовив Ланового знятися в епізоді за великі гроші (50 карбованців).
На роль невдалого дресирувальника Шулейкіна режисер запросив тоді маловідомого актора Євгена Леонова, і при цьому жартуючи говорив: «Товстенького Леонова згодуємо тиграм першим»... Леонов мав сумнів, а після того як прочитав у журналi про трагічну загибель на зйомках дресирувальника Барранка (його загризли тигри), то навіть вирішив відмовитися від ролі. Володимир Фетін запевнив актора, що все буде так, як він хоче, і Леонов погодився. Він поставив умову, що сидіти у ванні поруч із тигром не буде. Зазвучала команда: «Мотор!», актор намилив обличчя, а в «кубрик» запустили тигра. Хижак підійшов до ванни й тикнувся носом у руку Євгена Леонова. Актор, нічого не бачачи через мило, вирішив, що це помічник режисера, але коли протер очі й побачив перед собою морду тигра, то дико закричав, пірнувши на дно. Коли фільм вийшов на екрани, Леонов жартував: «Я першим із акторів показав радянському народові свій зад».
Винуватицю багатьох бід «Смугастого рейса» — мавпочку — привезли з Київського зоопарку. Вона була дуже кмітливою, розуміла вимоги режисера з першого погляду. Дуже любила наряджатися в матроську форму і навіть… навчилася підписувати автографи. А веселі пригоди людей, тигрів і мавпи понад чотири десятилiття радують глядачів. Виявляється, навіть із партійного циркуляра можна зробити геніальну комедію (якщо підійти до справи творчо!).