Небачена адміністративна чіткість
Уряд шукає додаткові джерела наповнення бюджетуЗбільшити суму зібраних податків та платежів до державної казни у другому півріччі 2007 року. Таке завдання поставив перед ДПА перший віце-прем’єр і міністр фінансів України Микола Азаров під час засідання колегії. Адже у другій половині року бюджетні витрати «історично зростають».
За шість місяців роботи податківці зібрали 28,7 мільярда гривень, що на 23% більше, ніж за аналогічний період минулого року. До кінця 2007 року очікується ще 40,6 мільярда. Такий оптимістичний прогноз є непоганим, якщо врахувати ще й наявність додаткової урядової страховки — коштів на єдиному казначейському рахунку. Але за словами Азарова, «зі збільшенням витрат держави, ця «подушка» буде ставати все меншою і меншою. А нам буде все складніше і складніше нівелювати цю ситуацію».
Тому Азаров доручив голові ДПА України Анатолію Брезвіну та його команді прослідкувати за чітким відпрацюванням податкового механізму на місцях. «Пофакторний аналіз адекватності показників економічного розвитку, ненадходження до бюджету в галузях економіки — повинні стати основним інструментом формування доходів у бюджеті», — переконує віце-прем’єр. Він зазначає, що в тому разі, коли збільшилися доходи громадян, зросла заробітна плата тощо — це адекватно повинно відображатися у надходженнях до державного та місцевих бюджетів. Сьогодні ж ситуація свідчить про певний дисбаланс. «Відбулося суттєве зростання споживання, оборот роздрібної торгівлі у фактичних цінах, підкреслюю, збільшився на 33% у порівнянні з першим півріччям минулого року. Але податку на додаткову вартість нарахували 26%. Відчуваєте ножиці: 35 і 26%?» — запитує він.
Месидж Азарова Брезвіну не треба тлумачити. Він готовий до боротьби: «Ми чітко повинні бачити складові: чому і де, на якому етапі є втрата платежів з держбюджету. Чи при включенні певною мірою у тій чи іншій формі процесів тінізації і несплати податку, чи на це є об’єктивні причини». Останньою може бути, наприклад, будівництво великими супермаркетами додаткових торговельних площ. Відповідно, податку на прибуток доведеться чекати 2—3 роки.
Доки ж податківці вишукуватимуть проблемні місця (що й без вказівок входить до їхніх прямих обов’язків), заплановане наповнення відбудеться при частковій участі одного з найбільших платників податків. «У жовтні ми з НАК «Нафтогаз України» сядемо і будемо дивитися по напрямках, скільки і як вони сплатять до бюджету, — говорить Брезвін. — Це не значить, що НАК сьогодні не буде платити. Ми говоримо, що структури компанії повинні сплатити 650—700 мільйонів гривень». Нагадаємо, що уряд надав НАК «Нафтогаз України» 12-місячний податковий кредит. На такий крок довелося йти через те, що минулого року компанія була на межі банкрутства. «Перед «Нафтогазом» зараз поставлене завдання підготуватися до зими, закачати газ (у підземні сховища. — Авт. ) у достатньому об’ємі, щоб нормально пережити зиму», — резюмує Азаров.
Великою проблемою для податкової залишається відшкодування ПДВ. З цього приводу Брезвін заявив: сьогодні перевіряються заяви на суму 7,8 мільярда гривень. За його словами, у першому півріччі відшкодовано на 22,5% більше коштів, ніж за аналогічний період минулого року (8,6 млрд. грн.). Тому, вказує головний податківець, для зайвих розмов на цю тему немає підстав. У тих, хто користується електронною звітністю, проблему, за його словами, взагалі майже знято з порядку денного, бо гроші відшкодовуються автоматично. По-справжньому турбує його відомство лише зростання суми заявленого до відшкодування фіктивного ПДВ. За даними ДПА вона вже зросла втроє і становить 3,1 мільярда гривень.
Погоджується з цим і в Секретаріаті Президента, але на відміну від податківців їм не зрозуміло, чому інформація про відшкодування цього податку останнім часом набула статусу «державної таємниці». Надати остаточної ясності цьому важливому для бізнесу питанню пропонується шляхом включення до Податкового кодексу норми про обов’язкове щомісячне оприлюднення відповідної інформації на веб-сайті ДПА. Чи дійдуть сторони згоди? Адже кому і коли звітувати ДПА добре відомо...