Перейти до основного вмісту

НАУКА

10 січня, 00:00
НА РОЗКОПКАХ

Знахідки стародавніх цивілізацій

Перуанські археологи знайшли п’ять поховань вельмож стародавньої держави Володаря Сікана в піраміді Уака-дель-Оро на півночі країни, повідомляють РІА «Новини» з посиланням на газету «Ель Комерсіо».

За інформацією вчених, поховання налічують більш ніж тисячу років і являють собою ніші десятиметрової глибини, на дні яких були знайдені численні прикраси з золота й срібла, церемоніальні жертовні ножі, маски й керамічне начиння, що дозволило зробити висновок про високий статус людей, чиї рештки спочивають під фундаментом піраміди.

Цивілізація Сікана, найрозвиненіша й найсильніша в Центральних Андах, виникла приблизно не раніше 750 року нашої ери й досягла свого розквіту в VIII—XI століттях. Потім держава Володаря Сікана зникла з нез’ясованих причин, залишивши після себе численні археологічні пам’ятки, відкриті вченими в сельві на півночі Перу лише в 1960-ті роки минулого століття.

Як вважає директор Національного музею «Сікан» Карлос Елера, останні знахідки «допоможуть глибше зрозуміти світ міфології та вірувань стародавньої цивілізації, ієрархічну структуру держави, яка більше ніж тисячу років тому увібрала в себе й об’єднала численні культурні тенденції, що існували в ті часи в Андах».

Фінансування робіт з вивчення поховань, які триватимуть не менше трьох років, взяли на себе уряд Перу та японська телевізійна компанія Tokio Broadcasting System.

Час шукати інші планети

Для виживання людству знадобиться колонізувати придатні для життя планети за межами Сонячної системи, заявив впливовий фізик-теоретик нашого часу професор Стівен Хокінг, повідомляє РІА «Новости».

«Виживання людської раси під загрозою, поки вся вона зосереджена на одній планеті. Такі катастрофи, як зіткнення з астероїдом, можуть знищити всіх нас. Коли ми потрапимо в космос і створимо незалежні колонії, то наше майбутнє буде в безпеці. Умов, схожих із земними, в межах Сонячної системи немає, тому нам необхідно дістатися іншої зірки», — повідомив учений газеті «Дейлі телеграф».

За його словами, якщо людина використовуватиме сучасні ракети на хімічному паливі, то подорож триватиме 50 тисяч років, а це надто довго й непрактично. Для розв’язання цієї проблеми Хокінг запропонував розвивати ідею «двигуна деформації простору», яка теоретично дозволить умить дістатися до пункту призначення. На жаль, це суперечить науковому закону, який говорить, що неможливо розвинути швидкість, вищу за швидкість світла.

«Однак ми можемо й не порушувати цей закон, використовуючи анігіляцію (один із видів перетворень елементарних частинок), речовини й антиречовини, яка дозволить розвинути швидкість, близьку до швидкості світла. Тоді можна буде добратися до найближчої зірки приблизно за шість років, хоча для людей, які знаходитимуться на кораблі, мине дещо менше часу», — додав професор.

Хокінг займає посаду Лукасіанського професора математики в Кембриджському університеті, посаду, яку три століття тому обіймав Ісаак Ньютон. Його основна область досліджень — космологія i квантова гравітація. Незважаючи на те, що Хокінг багато років практично повністю паралізований, він досі проводить передові наукові дослідження й активно займається популяризацією науки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати