Перейти до основного вмісту

Спроба демократії

У Афганістані вперше пройшли всенародні вибори
12 жовтня, 00:00
ВИБОРЦІ БУЛИ ГОТОВІ СТОЯТИ ГОДИНАМИ ПІД ДОЩЕМ У ЧЕРЗІ ЗА ДЕМОКРАТІЄЮ / ФОТО РЕЙТЕР

Минулі вихідні стали історичними для Афганістану — в суботу пройшли перші всенародні вибори президента країни. Важливість цієї події для афганського народу довела рекордна явка виборців. Проголосувати за одного з вісімнадцяти претендентів на посаду президента прийшло 10 млн. виборців із зареєстрованих 10,5 млн. Остаточні результати спільна виборча комісія у складі представників міжнародних організацій та місцевої влади обіцяє оголосити протягом двох тижнів, оскільки рахувати голоси розпочали тільки вчора — щойно привезли бюлетені з усіх регіонів.

За попередніми даними екзит-полів лідером є чинний президент Афганістану Хамід Карзай, який уже заявив, що вибори є тріумфом афганського народу та «поразкою тероризму». Зазначивши, що для нього не так важливо, хто переможе, Карзай заявив: «Це був день, коли афганці постали як єдиний народ після тридцяти років війни, злиднів, руйнації та зовнішнього втручання». У свою чергу президент США Джордж Буш, з чиєї ініціативи розпочалися військові дії в Афганістані, спрямовані на повалення Талібану, назвав ці президентські вибори успіхом американської зовнішньої політики, орієнтованої на поширення свободи та демократії.

Однак не обійшлося без проблем. Замість очікуваних терористичних актів, якими загрожували таліби напередодні виборів, раптово спалахнуло активне протистояння кандидатів, що опозиціонують Хаміду Карзаю. У день виборів 15 кандидатів на посаду президента закликали до бойкоту виборів через низку порушень, пов'язаних із обліком виборців. Основне звинувачення полягало в тому, що під час голосування на дільницях для обліку тих, хто уже проголосував, використовувалися не спеціальні чорнила, які не стираються, а часом навіть звичайні маркери. Йдеться про те, що проведення демократичних виборів у Афганістані дуже ускладнене відсутністю будь-якої надійної системи зв'язку, а також відсутністю у багатьох громадян документів, що засвідчували б особу. Окрім того, рівень неписьменності у країні досить високий. Тому для полегшення обліку виборців, кожен iз них перед тим, як опустити засвідчений відбитком власного пальця бюлетень в урну, повинен підійти до службовця, який робить на нігті виборця позначку незмивним чорнилом. Саме ця позначка повинна свідчити про те, що виборець уже реалізував своє громадянське право і більше голосувати не може.

Саме факт використання звичайного чорнила, яке можна легко стерти і, таким чином, проголосувати необмежену кількість разiв, викликав обурення опозиційних претендентів на президентську посаду. Через це у суботу вранці в деяких районах Кабула голосування було призупинено і розпочато розслідування. Втім, невдовзі голосування було продовжено, а міжнародні спостерігачі ООН та представники ОБСЄ визнали вибори «достатньо демократичними». З огляду на це, а також на досить таки неоднозначну реакцію на заклики до бойкоту виборів населення, більшість якого задоволена їх проведенням і вважає, що перші вибори не можуть бути бездоганними, кілька кандидатів у неділю заявили, що погодяться з результатами розслідування скарг і не будуть нагнітати напруження. На час здачi номеру в друк пiдрахунок голосiв було призупинено, щоб дати час на спецiальну заяву щодо розслiдування можливих порушень пiд час голосування.

«Родзинкою» афганських виборів може стати те, що нинішній фаворит Хаміда Карзая має сильного противника Юнуса Кануні. Кануні, колишній міністр освіти та внутрішніх справ, представник таджицької меншини, а в минулому лідер Ісламського повстанського руху, що воював проти радянських військ, користується неабиякою популярністю. Однак, якими б не були остаточні результати виборів, і хто б не став першим законним президентом Афганістану, йому доведеться кинути виклик найголовнішій проблемі — роз'єднаності країни. Перед майбутнім президентом нелегкий шлях переговорів iз місцевими військовими лідерами (екс-кандидатами на головну посаду) з метою забезпечення миру у країні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати