Перейти до основного вмісту

Альтернатива Паксасу

Литва готується до імпічменту та нових президентських виборів
02 квітня, 00:00
До голосування у Сеймі з імпічменту президенту Литви Роландасу Паксасу залишилися лічені дні. Днями свої висновки про порушення главою держави Основного Закону оголосив Конституційний суд. Напередодні Роландас Паксас попросив у громадян Литви пробачення за свої вчинки та відмежувався від головного спонсора своєї передвиборної кампанії Юрія Борисова. Цього російського громадянина, проти якого генеральна прокуратура республіки почала розслідування за кількома кримінальними справами і якого, згідно з рішенням департаменту міграції, слід вислати до РФ, Паксас раніше мав намір призначити своїм радником. Тепер президент фактично визнав те, в чому його впродовж кількох місяців звинувачували опоненти: Борисов дійсно чинив на нього тиск, вимагаючи «розплатитися». У Литві сьогодні ставлять запитання: чи піде Паксас у відставку добровільно, чи знову балотуватиметься у президенти, хто з литовських політиків готовий поборотися за перший пост у країні?

Аудрюс МАТОНІС, головний редактор вiддiлу політичних новин агентства БНС:

— Близько двох тижнів тому Роландас Паксас заявив, що знову балотуватиметься. Але установки нашого президента часто змiнюються. До того ж, не можна зі стовідсотковою впевненістю стверджувати, що його усунуть з посади. Завжди залишається хоча й теоретична, але все ж таки можливість, що в парламенті не вистачить одного, двох, трьох голосів, щоб його усунути. З іншого боку, вже кілька парламентаріїв натякають на те, що після того, як президента усунуть і позбавлять недоторканності, проти нього порушать кримінальні справи за фактами, що стали відомі під час процедури імпічменту. У такому разі литовське законодавство не дозволяє висувати свою кандидатуру на президентських виборах.

Звісно, Паксас, як і будь-який інший політик, рішення про своє політичне майбутнє не приймає самостійно. Аби зробити його президентом, була спеціально створена Ліберально-демократична партія, всі піар-ходи розробляли професіонали, що, як тепер відомо, працювали в Москві та співпрацювали з литовськими фахівцями. Якщо Паксаса позбавлять посади президента, він повернеться в лідери створеної ним партії. До останньої стадії скандалу ліберал-демократи впевнено посідали четверте-п'яте, іноді навіть третє місце в рейтингу партій. Але за результатами останніх опитувань, їхня популярність значно зменшилася. Якщо раніше вони могли розраховувати на впевнене проходження п'ятивідсоткового бар'єра, то тепер балансують на цій межі. У разі падіння Паксаса також не можна виключити, що ліберал-демократи, якi досi абсолютно пiдтримували президента, вирішать відмежуватися від нього.

Реально претендувати на те, щоб змінити Паксаса на президентському посту, можуть щонайменше двоє політиків, які мають велику підтримку в суспільстві, але жоден із них досі не сказав, чи братиме участь у виборах. Насамперед, це нинішній прем'єр, лідер соціал-демократів Альгірдас Бразаускас, крім того, екс-президент, безпартійний Валдас Адамкус. Сьогодні ймовірність участі Адамкуса у виборах є невеликою. Бразаускас днями сказав, що думає про це щодня, але рішення ще не прийняв. У міру того, як опоненти Паксаса починають думати, що з ним вже покінчено, зменшується ймовірність того, що такі харизматичні фігури, як Адамкус або Бразаускас, братимуть участь у виборах. Про Бразаускаса або Адамкуса як про можливого єдиного кандидата, який міг би подолати Паксаса, говорили між собою всі. Домінуючі в Сеймі сили, не тільки більшість, а й парламентська опозиція, опинилися в унікальній ситуації — по одну сторону барикад, проти Паксаса. Але тепер вони вже увірували, що Паксаса усунуть і він не зможе претендувати на перемогу на нових виборах, і про єдиного кандидата стали говорити набагато менше. Для кожної партії це справа престижу — мати свого кандидата у президенти. Це вигідно для парламентських виборів, які відбудуться восени, для виборів до Європарламенту, які, можливо, пройдуть в один день із виборами президента. Тож можливо, висуватимуться слабкіші кандидати, ніж Адамкус і Бразаускас, і їх буде кілька.

Що стосується відносин із Росією, то незалежно від того, Паксас у влади чи не Паксас, Москва ніколи не приховувала, що має дуже великі плани працювати в Литві, а через Литву — в європейських структурах. Запізніла реакція на розширення НАТО й розміщення винищувачів на литовській території досить смішна і розрахована на російського споживача. Що стосується взаємної висилки дипломатів, то подібне у відносинах з Росією трапляється в багатьох країнах, це нормальний процес. Посольство Росії в Литві за кількістю штату практично дорівнює російському посольству в Лондоні, тож можна зрозуміти, які люди й над якими завданнями там працюють... Навіть якщо не вірити, що Паксас став президентом у результаті маніпуляцій Росії (а реальних доказів цього немає, і ця ідея для декого в Литві вже стала параноєю), залишається фактом, що практично весь енергетичний сектор нашої країни контрольований російським капіталом. Отже Москва досить успішно втілює свої плани в цій частині світу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати