Перейти до основного вмісту

НАТО йде вперед

31 січня, 00:00

Атлантичний альянс — унікальна й безцінна організація. В її рамках Північна Америка та Європа домовляються про спільні дії щодо забезпечення нашої безпеки, захисту наших цінностей та відстоювання наших інтересів.

Я вступаю на посаду Генерального секретаря НАТО з відкритими очима, знаючи, що минулий рік був для Альянсу важким. Ірак породив запеклі спори навіть між найближчими друзями й союзниками в Організації Об’єднаних Націй, в Європейському Союзі та в НАТО.

Час зайнятися справою. Перед нами стоїть дуже багато викликів. Якщо ми хочемо досягти успіху, нам не залишається іншої альтернативи, крім відкритої дискусії з проблем безпеки та тісної співпраці між членами НАТО у цій сфері, а також посилення взаємодії між Альянсом та іншими ключовими міжнародними гравцями, такими, як ООН, ЄС та ОБСЄ. Не можна гаяти час.

Передусім ми повинні навести порядок в Афганістані. Якщо ми хочемо виграти війну з тероризмом, то повинні завоювати мир у цій країні. Ось чому НАТО очолює Міжнародні сили безпеки в Кабулі та прагне поширити свій контроль на інші райони Афганістану.

Альянс має також створити сучасні й ефективні військові можливості, щоб справлятися з викликами мінливого світу. Нові сили швидкого реагування НАТО — великий крок у правильному напрямі. А військові реформи в багатьох державах-членах НАТО приведуть до збільшення об’єднаного резерву сил та засобів, які можна буде швидко передислокувати в потрібний регіон.

Сьогодні наш Альянс підтримує багатонаціональну дивізію в Іраку, основу якої становлять поляки. НАТО забезпечує планування, розвідку, зв’язок і тилове постачання. Якщо союзники по іракській коаліції вирішать, що Альянс має робити більше, то ми готові до цієї роботи.

Незабаром ми приймемо до своїх лав сім нових країн. Ми допомагаємо Балканським країнам повернутися до європейської сім’ї. НАТО співпрацює з Росією та з Україною; зміцнює партнерські відносини з країнами всієї Європи, Кавказу та Середньої Азії; наводить мости з країнами Північної Африки, Близького та Середнього Сходу; встановлює відносини стратегічного партнерства з ЄС. Необхідність розширення співробітництва є спільною темою стратегічної концепції НАТО, європейської стратегії безпеки та стратегії національної безпеки США.

Чи зуміє НАТО здійснити ці амбіційні плани? Так, зуміє, якщо в основу будуть покладені прагматичні, реалістичні та довірчі відносини трансатлантичного партнерства.

Як сказав у своєму зверненні до нації президент США Джордж Буш-молодший, Сполучені Штати ніколи не повинні забувати життєво важливого внеску своїх міжнародних партнерів та їхніх жертв. Я абсолютно з цим згоден. Я також бачу явну необхідність у багатонаціональній реакції на загрози безпеки. Нам потрібно працювати спільно. Нам потрібен мультилатералізм із міцними зубами в цьому все ще небезпечному світі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати