Перейти до основного вмісту

«Комплекс причин»

24 липня, 00:00
До обвалення житлового будинку на вул. Великій Васильківській у центрі Києва («День» писав про це у вчорашньому номері) могли призвести одночасно декілька причин. Таку думку висловив начальник головного управління з питань надзвичайних ситуацій столиці Віталій Пшеничний в інтерв’ю Інтерфакс-Україна. «По-перше, проводився ремонт приміщень на другому, третьому поверхах, плюс добудування (верхніх поверхів будівлі — Ред.) зіграло якусь роль, оскільки сталося довантаження несучих конструкцій старої споруди, плюс раніше виконувалися ремонтні роботи в крамниці спортивного одягу (яка міститься на першому поверсі — Ред.)», — нагадав Віталій Пшеничний, зазначивши, що «все це в комплексі призвело до того, що несучі конструкції втратили стійкість». Тому жодна з версій не розглядається як єдина. Спецкомісія, до складу якої ввійшли експерти «Київпроекту» і Управління благоустрою Києва і зовнішнього дизайну, вчора до вечора мала дати попередні висновки про фактичний технічний стан будинку. Всіх мешканців будинку було виселено ще у вівторок. При цьому, зазначив В. Пшеничний, «лише чотири родини висловили бажання відселитися в маневровий фонд Києва, інші родини мають інше місце проживання». «Потерпілих немає — це перевірено, і ці версії вже можна відкинути», — підкреслив він. За словами В. Пшеничного, питання про виплату компенсацій мешканцям потерпілого будинку «вирішуватиметься пізніше на спеціальному засіданні комісії».

Учора ж з’явилася інформація про те, що прокуратура Печерського району міста Києва порушила кримінальну справу за фактом службової недбалості (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України) в ході реконструкції будинку. А поки фахівці вивчають усі можливі версії того, що трапилося, «День» спробував самостійно з’ясувати можливі причини обвалу, звернувшись до експертів із запитаннями:

Чому, на вашу думку, завалився будинок?
Хто має за це вiдповiдати?
Про що може свiдчити цей iнциндент?

Людмила АФАНАСЬЄВА, заступник голови ради Київської міської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури:

— Поки не буде зроблена експертиза, ніхто нічого точно не скаже. Я вважаю, що залишати фасадну частину було не варто. А якщо і залишати, то треба було робити реставрацію (цей будинок був занесений у перелік пам’яток історії й культури Києва у 1996 році). Сьогодні (у середу — Ред. ) я читала пресу, говорила з реставраторами-архітекторами. Є кілька версій: неправильно зроблений в квартирах євроремонт; комісія не провела дослідницькі роботи з приводу того, чи витримає стара конструкція два поверхи надбудови, чи ні. Але робити якісь висновки сьогодні дуже важко, бо ще не зробили висновків фахівці. Думаю, що Олександр Омельченко з цього приводу дуже вірно сказав: ми потребуємо відповіді від того, хто замовляв цю реконструкцію будинку, хто фінансував її і хто робив. Адже без експертизи й відповідних досліджень жодна реконструкція будинку-пам’ятки здійснюватися не повинна. Крім того, якщо брати до уваги закон України 2000 року «Про охорону культурної спадщини», то там немає слова «реконструкція». Лише слова «регенерація», «реабілітація», «реставрація». А тут — справжня реконструкція. Бо надбудова змінює ідею, яку свого часу втілив у життя архітектор.

Юрій ХУДЯКОВ, віце-президент Національної спілки архітекторів України:

— Я не знаю всіх подробиць: ні хто займався проектуванням, надбудовами чи реконструкцією, ні які проводилися роботи. Це встановить слідство і комісія, яка буде там працювати. Однак я хочу звернути увагу на інше. Останнім часом у Києві будується дуже багато всіляких споруд без дозволів. Люди будують усе самостійно, а проектують ті, хто не має на таку роботу ніяких прав, не має досвіду, освіти, вміння. І така ситуація жахлива. Бо це, як кажуть, — перша ластівка, а далі можуть бути ще й гірші випадки. Адже це лише маленький епізод. Хоча він трагічний, але добре, що там ніхто не загинув і не постраждав. І все це через те, що в нас немає чіткої системи. В нас дуже багато погоджень, бюрократизму в цій системі, багато й тих, хто все це вміє обходити і робити так, як робить. І наслідки цього ми бачимо. Сказати щось конкретно щодо цього будинку я не можу, бо дізнався про цей випадок з новин. Але цей жахливий випадок повинен привернути увагу всіх: і Держбуду України, і Київської міської державної адміністрації. Вони мають навести суворий порядок в будь-якому будівництві. Бо це, зрештою, загрожує життю, здоров’ю людей, втратою їхнього майна, а місту — втратою будинків. Те, що сьогодні робиться, вже, можна сказати, дійшло до кінцевої межі. Адже цей випадок не є поодиноким. І загроза існує не тільки в цьому будинку, а й в інших. Якщо буде доведено, що там припустилися помилок ті, хто займався проектуванням, то мусять відповідати вони. Якщо ті, хто робив будівельні роботи, то — вони. Якщо ж буде встановлено, що причина — самочинна робота власників або користувачів приміщень будинку, несанкціоновані, не передбачувані проектом роботи — то мають відповідати саме вони. Потрібно, щоб у цьому розібралося слідство: хто робив проект, коли його було подано, чи був цей проект погоджений за всіма існуючими порядками і так далі. Це дуже клопітка робота, сподiваюсь, що конкретних винуватців у цьому випадку буде знайдено.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати