Самокритичний МВФ
Днями Міжнародний валютний фонд змушений був визнати, що його економічний прогноз для країн, які входять до єврозони, не відповідає дійсності. Економісти МВФ, зокрема, розкритикували Німеччину за недостатню активність в проведенні структурних реформ, що могли б збільшити потенціал економічного зростання в усьому регіоні. Кенет Рогофф, головний економіст МВФ заявив: «До кінця цього десятиліття Європа мусить вирішити, чим вона хоче бути — локомотивом світової економіки чи вантажним вагоном, що тягнеться ззаду».
Ця заява була зроблена на фоні останніх суперечок серед міністрів фінансів країн-членів Європейського Союзу з приводу критеріїв, яким повинні відповідати національні бюджети. Як відомо, Пакт стабільності та розвитку, що його підписали країни єврозони, дозволяє мати дефіцит держбюджету не більше 3% від ВВП. Німеччина нещодавно заявила, що дефіцит її бюджету в цьому році становить 2,9% від ВВП. Минулого він досягав лише 2,5%. Франція також оприлюднила прогноз, в якому повідомила про наближення дефіциту бюджету до трьохпроцентної позначки. Як один із виходів з ситуації Єврокомісія запропонувала продовжити строк, за який національні уряди повинні привести до ладу свої бюджетні показники, на два роки — до 2006- го. Однак проти цієї ініціативи вже виступили Нідерланди, Бельгія, Австрія, аргументуючи це тим, що таке пом’якшення критеріїв для окремих членів ЄС несправедливе і може підірвати довіру до євро. Хоча навіть Велика Британія, що користується фунтом стерлінгів і в цьому році очікує економічного зросту у розмірі 1,7%, спрогнозувала дефіцит власного бюджету до 2,5% цього року та 3—3,5% наступного.
Цікаво звучить і нова доповідь МВФ, у якій він заявляє, що довгострокова фінансова допомога, яку надає фонд деяким країнам світу, може мати негативний ефект. Іноді варто відмовити у допомозі країнам, економічні програми яких не здаються успішними. Як зазначає Бі-Бі-Сі, автори доповіді не називали конкретних країн, але аналітики недвозначно висловлюються щодо минулорічної позики Аргентині напередодні фінансової кризи.