Три послання від Кондоліззи Райс: усе після виборів

По-перше, радник президента Буша дуже чітко дала зрозуміти, що тільки після того, як США переконаються, що українські парламентські вибори пройшли відповідно до бачення Вашингтона, українсько-американські відносини «можуть навіть покращитися». Більше за те, вперше чітко сказано, що проведення зустрічі між президентами Бушем і Кучмою залежатиме від того, коли (і як) закінчаться вибори — «звичайно, коли вибори закінчаться, ми розглянемо це питання, і наш президент буде дуже радий зустрітися з президентом Кучмою, коли буде можливість просунути вперед українсько-американські відносини».
По-друге, Кондолізза Райс, відповідаючи на запитання «Дня» щодо того, чи залежатимуть відносини Україна-НАТО від пропонованого нового формату відносин НАТО—Росія і чи готові США підтримати ідею виведення відносин НАТО—Україна на рівень, адекватний утворенню «двадцятки» НАТО—Росія, сказала, що «ми маємо «Партнерство заради миру», що відносини НАТО—Україна незалежні від відносин НАТО—Росія, які є «дуже важливим інструментом, за допомогою якого Росія може інтегруватися в Захід». «Ми навіть хочемо розширити ці відносини», — сказала Райс стосовно України — при цьому вона навіть не згадала Хартію про особливе партнерство, можливості внесення серйозних змін до якої цього ж дня обговорювалися на вельми представницькій конференції в Берліні. Нехай дипломатично, але пріоритети розставлено.
По-третє, не тільки вибори впливають на відносини між США та Україною. «Ми переконані, що це вплине на клімат американсько-українських відносин», — сказала Кондолізза Райс, говорячи про справу Гонгадзе. Вона повідомила, що у квітні до України прибуде команда експертів ФБР для допомоги в розслідуванні, і «ми сказали дуже ясно, що готові допомогти будь-кому в українському уряді для завершення цього розслідування».
Райс не змогла чітко відповісти на питання — як у Вашингтоні ставляться до очевидного факту — девальвації слова і впливу Сполучених Штатів на український політикум (включно з опозицією). Вона сказала лише, що неправдою було б вважати, що коли добрими є американсько-росiйські відносини, то американсько-українські відносини погіршуються.
Доктор Райс також заявила, що нічого не може сказати по справі майора Мельниченка, записи якого зараз вимагають американські органи юстиції — справою, за її словами, займалися міграційні органи, і є певнії критерії, яких необхідно дотриматися щоб отримати притулок.
Іще було сказано, що Сполучені Штати абсолютно не повинні вiдiгравати жодної ролі у виборі кандидатів чи переможців в українських виборах — Райс явно готувалася до непоставленого запитання про преференції Вашингтона на українських виборах.
Таким чином, телеміст просто став іще одним нагадуванням українській владі, що вибори повинні бути чесними й прозорими й відповідати демократичним стандартам. І з нього ж можна скласти враження, що Сполучені Штати, попри всі офіційні заяви, на сьогодні не розробляють жодних стратегічних планів щодо України і її можливої ролі в європейській політиці — нинішню адміністрацію цілком задовольняє в ролі повноцінного партнера Москва. Адже відповіді на все, що виходило за межі українських парламентських виборів, були вкрай неконкретними. Відповіді ж на питання, пов’язані з виборами, були аж занадто банальними.
Можливо, не все наспраді саме так, як воно виглядає. І з завершенням виборів до Верховної Ради, можливо, формуванням якоїсь життєздатної більшості, нового уряду, із завершенням розслідування справи Гонгадзе можна буде очікувати фактично на початок відносин заново, «із чистого аркуша». Можливо, високопосадові американські особи тоді трохи підучать географію й залучать експертів, які визначать справжні теми до розмови (бо враження таке, що після свого ядерного роззброєння Україна просто перестала бути цікавою). І тоді вже дійсно фаза «першої любові» у відносинах зміниться фазою «зрілості», як про це було сказано «Дню» одним американським дипломатом. Однозначним виглядає лише те, що дійсно, сама Україна власними зусиллями може довести світу, що вона приваблива, цікава й потрібна. Тоді, можливо, телемости будуть змістовнішими.