У безпеці, але з обмеженою свободою?
«Зробити всіх підозрюваними» — так відреагувало чимало німців на наміри німецького міністерства внутрішніх справ запровадити для громадян країни нові посвідчення особи з відбитками пальців та біометричними даними їх власників. Критика посипалася на адресу міністра внутрішніх справ ФРН Отто Шилі відразу ж по тому, як він запропонував другий проект пакету заходів внутрішньої безпеки, який передбачає поліпшення співпраці поліції та спецслужб із іншими державними установами.
У вересні у Німеччині було ухвалено перший пакет заходів посилення внутрішньої безпеки після терактів у США. У ньому, зокрема, йшлося про посилення заходів із переслідування терористичних організацій не лише всередині країни, а навіть за її межами. Тоді ж було запроваджено так званий растровий пошук можливих терористів через детальне вивчення різноманітних баз даних (наприклад, соціальних та комунальних служб). Другий пакет заходів — значно радикальніший. По-перше, у паспортах та посвідченнях особи мають міститися додаткові дані про особу. До них належать відбитки пальців, а також деякі біометричні дані, наприклад, форма обличчя. Згідно з проектом все це має бути внесено у особисті документи у закодованій формі. Крім того, планується розширити коло осіб, чия благонадійність підлягає обов’язковій перевірці Федеральним відомством з охорони конституції. Насамперед, це стосується співробітників фармацевтичних фірм, лікарень, енергогенеруючих підприємств та підприємств водопостачання, а також працівників радіостанцій. Аргументацію такого нововведення міністр роз’яснив досить неординарно: «Біометрія необхідна для використання всіх можливостей ідентифікцаії особи. Ми хочемо, щоб в законі було вказано, що ми маємо на це право. Інша справа, чи ми цим скористаємося». Власне, про це ж йшлося в проваленому Верховною Радою України законопроекті щодо заміни прописки на реєстрацію — але тоді ще не було 11 вересня, і права людини в демократичних державах не підлягали обмеженню. Першими в західному світі на подібне втручання у досі недоторкану сферу пішли з відомих причин Сполучені Штати.
Нові заходи, запропоновані Шилі, викликали велике незадоволення багатьох німецьких політиків. Деякі експерти переконані, що пропоновані заходи не мають абсолютно нічого спільного з боротьбою проти тероризму. Віце-президент Німецької спілки адвокатів Георг Прассер у одному з інтерв’ю запитав, як німецькі правоохоронці збираються «ідентифікувати» ісламського терориста, який матиме паспорт не Німеччини, а власної країни. Противниками проекту Шилі виступила Партія зелених (партнери соціал-демократів у правлячій коаліції). На їхню думку, такі заходи загрожують демократії у країні. Представник фракції зелених з питань внутрішньої політики Чем Очдемір наполягає на внесенні деяких змін до пропозицій міністра, згідно з якими було б обмежено чинність «ідентифікаційних» заходів у часі. Таким чином, від них можна було б невдовзі відмовитися.
Проект Отто Шилі, обсягом у сто сторінок, уже розіслано в уряди федеральних земель Німеччини. Після цього його буде представлено на розгляд Бундестагу як законопроект.