Перейти до основного вмісту

МеталоЛОМКА

21 липня, 00:00

Схоже, в Україні закінчився брухт, який за радянських часів усюди лежав нічийним. Усе підібрали, здали і якщо не вивезли за кордон, то переробили. Урядові чиновники чешуть лоби у відповідь на обвинувачення з боку металургів в уповільненому реагуванні на масове вивезення цієї сировини на ринки інших країн. «У країні відчувається гострий дефіцит брухту», — з такою заявою виступив керівник державної компанії «Укрметал» Анатолій Колесник. На його погляд, найближчим часом металургійні заводи почнуть активно імпортувати цю сировину.

Заборона запорізького губернатора на вивезення брухту за межі області, затверджена в середу 18 липня, на думку глави «Укрметалу», є крайнім заходом, який навряд чи дасть ефект. При цьому він повідомив, що насправді негласна заборона на вивезення брухту в кількох областях існує вже давно. Пікантнішими подробицями із цього приводу поділився Віктор Устинов, начальник інформаційного відділу «Укрметалу»: «Як крайній захід уже давно в східних областях пропонують обмеження вивезення брухту. Але, як правило, воно має неофіційний характер. Негласні розпорядження діють давно. Тобто вивозитимеш — будуть проблеми. Вони є в підприємців, які займаються вивезенням брухту». Усе це тхне нелегальним лобізмом, а не держрегулюванням, але, судячи з усього, ситуація із сировиною для металургії, справді, близька до критичної.

Для часткового розв’язання проблеми дефіциту брухту фахівці «Укрметалу» пропонують пустити на брухт списані військові та цивільні судна в Миколаєві. Відповідні проекти вже розглядалися Міністерством оборони, але позитивної відповіді поки що не отримано. «Ми пропонуємо порізати судна, переробити метал і на зароблені гроші побудувати житло для звільнених офіцерів. Я не розумію, чому вони не погоджуються», — дивується Анатолій Колесник. Проект нині лежить на столі в міністра оборони Кузьмука.

Крім того, найближчим часом за унікальною технологією планується переробляти метал із Чорнобильської зони. Його там, за деякими оцінками, залишилося на 80 мільйонів доларів. Технологія дозволяє знизити радіоактивний фон металу до нуля. Автор ідеї — Інститут радіології гарантує, що перероблений метал буде абсолютно нешкідливий. Договір на переробку радіоактивного металу з авторами унікальної технології «Укрметал» планує підписати найближчого понеділка. Очікується, що свій підпис на документі поставить і керівництво Чорнобильської АЕС. Щоправда, зацікавленість металургійних заводів у цьому брухті поки що викликає сумнів. Адже вартість такого брухту буде набагато вищою за звичайну. Ціна такого брухту формуватиметься, виходячи з витрат на переробку, і залежатиме від радіаційного фону.

Утім, навряд чи ці заходи істотним чином вплинуть на ситуацію. Дефіцит брухту в країні щодня загострюється. Очевидно, значного зростання його імпорту Україні не уникнути. Попередні переговори із цього приводу деякі металургійні заводи вже провадять із росіянами. Безумовно, дефіцит вплине і на ціну брухту, і на вартість кінцевої металопродукції комбінатів. Вони, щоб залучити продавців, уже практично відмовилися від бартерних розрахунків у цій сфері, перераховуючи виключно живі гроші. «Брухт для України — це вже як золото», — підводить підсумок Анатолій Колесник, і перебільшення в цьому випадку виглядає не таким уже й великим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати