Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Балканський синдром»: НАТО запевняє, що уран ні до чого

12 січня, 00:00

Як сказав на прес-конференції Генеральний секретар альянсу Джордж Робертсон, результати медичних досліджень свідчать, що збіднений уран представляє надто малу небезпеку, причому немає прямого зв’язку між застосуванням збідненого урану і захворюванням лейкемією. У майбутньому НАТО не має намір відмовлятися від застосування снарядів iз сердечниками зі збідненого урану. Своїми завданнями альянс бачить вивчення питання про вплив радіоактивного випромінювання збідненого урану на здоров’я, проведення широкомасштабної пояснювальної кампанії і створення спеціальної робочої групи, яка буде діяти як інформаційний центр iз проблеми і співпрацювати з іншими країнами і міжнародними організаціями, які досліджують цю проблему.

Ця ж позиція НАТО висловлена в офіційній заяві Генерального секретаря НАТО лорда Робертсона з приводу застосування боєприпасів зі збідненим ураном під час операції на Балканах. У документі, що надійшов до «Дня», підкреслюється, що на засіданні Північноатлантичної ради приводилися заяви представників Всесвітньої організації охорони здоров’я і Програми ООН iз питань захисту навколишнього середовища, в яких відмічена низька ймовірність того, що такі захворювання як лейкемія, могли бути викликані впливом радіації, яка виходить від збідненого урану.

Як з’ясувалося, міністерство оборони Великої Британії ще чотири роки тому в секретному звіті попереджувало про ризик, пов’язаний зі збідненим ураном, який використовується для збільшення бронебійної сили снарядів, повідомило Бі-Бі-Сі з посиланням на вчорашні британські газети. У звіті було сказано, що у солдат, які вступають у контакт iз радіоактивним і хімічно отруйним пилом, який утвориться внаслідок розриву снаряда, може в результаті розвинутися рак легенiв, мозку і лімфатичної системи. У заяві оборонного відомства сказано, що цей звіт був підготовлений стажистом і не схвалювався вищим керівництвом, повідомляє агентство АП. «Певні елементи звіту є науково некоректними і вводять в оману».

Франція наполягає на обмеженні використання збідненого урану. Французький міністр оборони Ален Рішар заявив, що снаряди зі збідненим ураном залишаться в арсеналі армії, але використовувати будуть їх лише в тих випадках, коли існує велика ймовірність танкової битви, причому вони не повинні використовуватися в операціях за участю французів. Як з’ясувала французька газета «Ле Монд», близько півтори тисячі снарядів зі збідненим ураном були використані в дев’яності роки на полігоні на заході Франції. Тепер жителі цього району країни вимагають проведення такого ж медичного обстеження, як для солдатів-миротворців на Балканах.

Поза НАТО до скандалу залучаються нові країни і він далекий від згасання, незважаючи на заяви альянсу, робить висновки Бі-Бі-Сі. Хорватія почала дослідження зростання числа захворювань лейкемією в країні. Російське командування оголосило, що всі російські миротворці на Балканах до 20 січня повинні пройти повну диспанзеризацію. Москва наполягає на проведенні незалежного дослідження можливого зв’язку збідненого урану з раковими захворюваннями. Стурбованість урановим «синдромом» висловили і представники гуманітарних організацій, працюючих у Боснії та в Косово.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати