Мерилiн Пайфер, дружина посла США в Україні:
«Здоров’я жінки — в її власних руках!»Відповісти на цей лист люб’язно погодилася дружина посла США в Україні Стівена Пайфера — Мерилін Пайфер. Ми зустрілися з нею в Чернігівському обласному онкологічному диспансері, де за фінансовою допомогою Агентства США з міжнародного розвитку було відкрито новий центр обстеження молочної залози.
— Близько десяти років тому мені довелося пережити подібну трагедію: у моєї мами виявили рак грудей, — повідомила пані Пайфер кореспонденту «Дня». — Тоді всі члени нашої сім’ї відклали свої справи, щоб зібратися разом і підтримати маму. У таких ситуаціях дуже багато що залежить від родини: необхідно показати хворому, що ви готові розділити його біль і в будь-якому випадку будете поруч iз ним. Головне — не гаяти часу на сумнів і депресію, а відразу ж починати лікування. Рак важка, але не безнадійна хвороба. Моя мама довго лікувалася, але минуло вже десять років з моменту постановки діагнозу, а вона жива! Мене вразив такий факт: захворюваність на рак молочної залози в Україні в 2,5 раза нижча, ніж у США, але від цих недуг тут вмирає в чотири рази більше жінок, ніж у нас. Думаю, причини криються не тільки в тяжкому становищі медицини, а й у байдужості самих жінок до власного здоров’я. Останні роки в США ведеться активна профілактична діяльність. Дівчат з ранніх років вчать методів самообстеження молочних залоз, вони щорічно проходять медичний огляд, навіть якщо їх нічого не непокоїть. До речі, у моєї мами ракову пухлину було виявлено саме під час звичайного профілактичного огляду, що й дало можливість почати лікування на ранній стадії.
З думкою пані Пайфер повністю згоден і головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Володимир Зотов. «Близько 23% пацієнток поступають до лікарні, коли захворювання вже на останній стадії, — бідкався пан Зотов. — Природно, їм уже важко допомогти. На жаль, поки що не існує ефективних методів попередження розвитку раку, тому кращий спосіб захистити себе від цих недуг — рання діагностика і своєчасне лікування. Всі жінки повинні щорічно проходити обстеження у кваліфікованого фахівця. А після 40 років рекомендуємо ще й раз на два роки пройти мамографію — найточніший метод ранньої діагностики пухлин молочної залози. Від звичайного рентгену його відрізняє набагато менша доза опромінення й більша ефективність».