Перейти до основного вмісту

Без аптечки немає в нас дороги

19 червня, 00:00
Для 15-річної полтавчанки Олени знайомство з Києвом почалося... з непритомності: вийшовши з поїзда, дівчина раптово знепритомніла просто на пероні. Провідниця викликала по рації чергову бригаду, й Олену віднесли до привокзального медпункту. На щастя, нічого серйозного медики не виявили. Просто поїздка, тряска і зміна вражень можуть вплинути навіть на найміцніший і здоровий організм. У середньому за добу в медпункт, розташований на Київському залізничному вокзалі, звертаються по допомогу близько сотні пасажирів:

— У багатьох перше й головне питання: «А скільки ми вам винні?» — розповіла мені завідуюча медпунктом, лікар-терапевт Лідія Гринюк. — Люди так налякані платними послугами, що навіть у найкритичнішій ситуації не звертаються за допомогою, а стараються «перетерпіти». Я поспішаю заспокоїти пасажирів: перша допомога, як і раніше, безкоштовна, незалежно від місця їх проживання. В усіх вокзалах на шляху проходження поїзда повинні працювати медпункти, куди їм і слід звертатися. Коли стан критичний, пасажира повинні відправити в чергову лікарню, де він перебуватиме, поки його самопочуття не стабілізується. Підкреслюю, що це повинні робити безкоштовно! Таке положення чинне в усіх країнах СНД, у далекому зарубіжжі ситуація складніша, проте, першу допомогу й там надають безкоштовно. Тож коли відчуєте раптове нездужання в дорозі — не намагайтеся перетерпіти, а скористайтеся стоянкою, аби зайти в медпункт. Або попередьте провідника, й він зв’яжеться з нами по рації.

Найчастіше в пасажирів трапляються розлади шлунково-кишкового тракту. Причина — сухом’ятка, отруєння продуктами, які швидко псуються. На думку медиків, дорожній набір продуктів повинен бути таким: сало, хліб, овочі, термос із гарячим чаєм. Можливо, не найдієтичніша, зате цілком безпечна їжа. До речі, про дієти. Деякі екзальтовані пасажирки вважають, ніби поїздка — це хороший спосіб поголодувати, й переходять на одну воду. Часто подорожі для них закінчується у знов-таки медпункті, куди вони потрапляють з головним болем, перепадами тиску і серцевою недостатністю. А один трагічний випадок особливо запам’ятався медикам: молода жителька Житомира, попри семимісячну вагітність, вирішила відвідати родичів у Москві. Однак, у вагоні в неї почалися передчасні пологи. Незважаючи на всі зусилля лікарів, дитину врятувати не вдалося, а мати у важкому стані госпіталізовано в один з київських пологових будинків. Такі історії не рідкість — багато хто вирушає в дорогу, не зважаючи на своє самопочуття. Я пересвідчилась у цьому сама, під час одного з чергувань.

72-літня киянка Ганна Іванівна знепритомніла поруч із квитковою касою. Фельдшер Оксана Казимірова виміряла тиск: 90 на 160! Як з’ясувалося, пані недавно перенесла інсульт і попри це вирішила відвідати брата у Воронежі. Більше того, ні в самої Ганни Іванівни, ні в супроводжуючих не було з собою ніяких ліків — навіть елементарних валідолу і валер’янки. А либонь їхати доведеться декілька діб!

Ще одна проблема чергової бригади — фіктивні виклики. Як повідомив мене Анатолій Гузерчук, виконуючий обов’язки носильника й санітара, їх часто викликають, аби... попросити без черги купити квиток на поїзд. Ці виклики віднімають у медиків багато часу й сил.

Отже, які медикаменти слід захопити з собою в дорогу?

— Передусім, ліки проти закачування в транспорті — аеровіт, антифронт тощо;

— для нормалізації шлунково-кишкового тракту — фестал, активоване вугілля, алохол;

— заспокійливі — валідол, валер’янка;

— знеболюючі — анальгін, аспірин;

— бактерицидний пластир, бинт і вата — на випадок травм, порізів і ударів.

Та коли ви недавно перенесли важке захворювання й ваш стан ще не стабілізувався — відкладіть поїздку до кращих часів. Дорога — захід серйозний!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати