Сергій ПАРАШИН: «Я бачу легковажне ставлення до того, що потрясає світ!»
Як критичну охарактеризував ситуацію в атомній енергетиці керівник Адміністрації ядерного регулювання Олександр Смишляєв у своїй доповіді для засідання Кабміну, яке не відбулося. Основними виявами цього є, поряд із браком необхідного фінансування та погіршенням дисципліни персоналу, «різке зниження загального рівня компетентності керівників і фахівців галузі» та «недосконала структура управління...». Останнє виражається і в тому, що «створення... компанії «Енергоатом» і поквапливе рішення про ліквідацію щодо атомних станцій статусу юридичної особи, призвело до ситуації, коли неможливо встановити юридичну відповідальність за забезпечення ядерної та радіаційної безпеки...»
На думку Сергія Парашина, цих висновків має бути досить для прийняття кардинальних рішень щодо приведення положення АЕС у відповідність із законодавством або зупинення АЕС.
Відкритий лист С. Парашина Президентові України Леоніду Кучмі викликаний тим, що таких рішень немає. У ньому екс-директор закликає керівника держави, насамперед, повернутися в законодавче поле.
— Якщо Президент не хоче працювати в законодавчому полі, — зазначає С. Парашин, — він залишає за кожним право працювати поза цим полем. А це називається свавіллям у державі. Я не хочу жити в державі де панує вседозволеність, тому закликаю Президента повернутися.
Парашин не ставить питання про своє відновлення на посаді: він вважає,
що ЧАЕС — не місце для баталій за амбіції. А поки що... Напруження навколо
атомної енергетики таке, що будь-які недомовки та незрозумілість ситуації
породжують хвилі панічних чуток серед населення. Чорнобиль призвів до «тектонічного
зсуву» у свідомості людей...
Екс-директор ЧАЕС надсилає відкритого листа Президентові
Повторно звертаюся до Вас у зв’язку з порушенням Закону України про використання ядерної енергії та радіаційної безпеки.
Новостворена структура управління атомними станціями — компанія «Енергоатом» не може забезпечити безпеку АЕС у відповідності із зазначеним Законом. Протягом п’яти місяців компанія працює без дозволу (ліцензії) на експлуатацію атомних реакторів. Юридична відповідальність за безпеку не встановлена. Порушено не лише Закон України, але й Віденську конвенцію з ядерної безпеки, яку Україна ратифікувала 1997 року.
Прагнення зберегти, навіть з порушенням Закону, створену компанію в формі підприємства чисельністю 50 тисяч чоловік, що виробляє 45% електроенергії в Україні, можна пояснити лише прагненням підпорядкувати фінансові ресурси атомної енергетики єдиній меті — виборній кампанії Президента.
Якщо це так, то Ви не маєте морального права керувати країною, що має Чорнобиль.
Якщо це не так, і Вас невірно інформували, то Вам слід застосувати заходи до виконання Закону.
Порушувати «Закон про використання ядерної енергії...» в Україні, яка зазнала матеріальних збитків від катастрофи $120 мільярдів і має три мільйони потерпілих громадян, — аморально.
Історія не вибачає таких порушень.
01.06.98 р. Парашин С. К.
Випуск газети №:
№102, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»