Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про компроміс і «рокіровку»

Навіщо приїхала місія МВФ?
29 березня, 11:03

В Україні розпочала двотижневу роботу чергова місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо поновлення співпраці в рамках програми Stand-by. Попередній приїзд представників фонду відбувся з 29 січня по 12 лютого. Крім того, з 1 травня зміниться постійний представник МВФ в Україні: Макса Альєра замінить Жерома Ваше.

Очікування ж України незмінні: отримання фінансової допомоги. «Ми сподіваємося, у нас є всі підстави та розрахунки для того, щоб ця допомога за програмою Stand-by Україні була виділена», — озвучив очікування міністр економічного розвитку і торгівлі України Ігор Прасолов.

Перший віце-прем’єр України Сергій Арбузов уточнив, що йдеться про розробку нової програми співпраці з МВФ. «На сьогоднішній день говоримо про $15 мільярдів SDR. Вона нічим не відрізняється від попередніх. Для мене великої різниці немає між ними. Ми ведемо переговори так само, як і починали по минулій програмі», — пояснив деталі Арбузов. Нагадаємо, що попередня програма співпраці з фондом формально завершилася в грудні 2012 року і була відкрита в кінці липня 2010 року. Проте країна змогла отримати лише два транші на загальну суму SDR 2,25 мільярда. З весни 2011 року програму заморозили на етапі другого перегляду: Україна півтора року намагалася переконати МВФ виключити питання субсидування цін на природний газ для населення до завершення газових переговорів з Росією, однак безрезультатно.

Чи знайдуть компроміс цього разу? Міжнародні експерти вважають, що економічна ситуація не лишає нам вибору — потрібно залучати міжнародну фінансову підтримку. «Словаччина, Мальта і, можливо, Україна, на мій погляд, є найбільш вразливими до ризику ланцюгової реакції після кризи на Кіпрі. Україна вразлива через ризики окремих кредитних подій. Хоча загалом вплив на Україну малий, не варто недооцінювати проблеми кількох місцевих олігархів, які наразі відчувають відтік готівки через залежність від Кіпру», — говорить у записці для інвесторів директор з досліджень ринків, що розвиваються, британського банку Bank Standard Тімоті Еш, повідомляє «Тиждень» з посиланням на Financial Times. За словами Еша, враховуючи ширше нестійке макроекономічне та політичне середовище України, не потрібно багато підривних настроїв, щоб розкрутити і створити широкі системні ризики. А це є ще однією причиною, чому українському уряду варто швидко отримати зовнішнє фінансування чи то від Росії, чи то від МВФ, вважає він.

Про головні завдання та наслідки чергового візиту місії МВФ в Україну «День» запитав голову правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира ФЕСЕНКА:

— Не думаю, що рішення про виділення кредиту МВФ буде прийнято зараз. Завдання під час приїзду місії лишаються однаковими як для МВФ, так і України, але вони протилежні. Місія МВФ хоче гарантії, що українська сторона буде діяти, виходячи з потреб збереження фінансової стабільності, тобто йтиме на прийняття непопулярних рішень в енергетичній сфері — вирівнювати ціни на газ для населення. Однак в України є свої два обмеження. Перше — на тлі протестів опозиції та напередодні президентських виборів влада не погодиться на серйозне підвищення вартості комунальних тарифів. Друге — існує потреба в грошах для сплати зовнішніх боргів задля забезпечення фінансової стабільності. Чого досягнуть? Головним завданням місії буде реструктуризація боргів України перед МВФ. Приймати серйозні рішення не готова ні Україна, ні МВФ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати