Загадати бажання. I не одне
У ніч із понеділка на вівторок українці спостерігали пік серпневого зорепаду. Загалом же «небесне шоу» триватиме до 24 серпня. Повтор — у листопаді
Один із найвідоміших і найбільш потужних та яскравих метеорних потоків — Персеїди — щорічно триває з 17 липня по 24 серпня. Він викликаний проходженням Землі через пиловий слід комети Свіфта-Туттля. «Коли земля зустрічається з хвостом цієї комети, то ми бачимо зорепад. Ця комета рухається в нашій сонячній систем з періодичність раз на 130 років. Останній раз вона наближалась до нас 1992 року, тобто наступного разу ми побачимо її вже через 110 років. Комету було відкрито ще в 35 році н.е. в Китаї. Ще з тих часів ми щороку бачимо метеорний потік», — розповідає старший науковий співробітник Кримської астрофізичної обсерваторії Юрій ЦАП.
Цьогоріч пік зорепаду припав на ніч з 12 на 13 серпня, а також з 13 на 14 серпня з 21.45 до 23.45 години. У цей час на годину пролітали від 60 до 100 метеорів, а з Землі це мало вигляд казкового зорепаду. Зоряний дощ можна було спостерігати у всіх куточках планети. Єдине що — варто було обрати місце поза великими містами, які засвічують небо і роблять зірки не такими помітними для неозброєного ока. Українцям пощастило — погода була ясною, а місяць — не повним, тож можна було бачити, як буквально щохвилини з неба зривається зірка, залишаючи по собі кількасекундний хвіст. Якщо ж хтось раптом пропустить це видовище, то, говорять експерти, шансів загадати бажання буде ще чимало. Зокрема, у листопаді. «У листопаді земля знову зустрічається з хвостом цієї ж комети Свіффта-Туттля і ми знову спостерігаємо зорепад, але вже не Персеїди (радіант, з якого «падають» метеори, перебуває в сузір’ї Персея), а зорепад Леоніди (радіант — в сузір’ї Лева). Восени теж дуже добре видно зорепад», — пояснює науковець. За його словами, помилуватися зорепадами українці можуть кілька разів на рік, а терплячі — щодня. «Персеїди і Леоніди — найбільш потужні явища, які добре спостерігати з Землі. Але взагалі ми можемо спостерігати зорепад кожен день. Якщо довго дивитися в небо, то протягом години ви обов’язково побачите падаючу зірку», — говорить Юрій Теодорович.
Зорепад викликав цікавість і посів не останнє місце у планах на вечір багатьох молодих людей. Принаймні, про своє бажання їхати і дивитися зоряний дощ написало досить багато молоді у соціальних мережах. Хто не міг виїхати за місто, обирали київські пагорби та Труханів острів.
Журналіст «Дня» також вирішила стати глядачем цього природного явища, обравши пунктом спостереження один із пагорбів біля Київського моря — подалі від столиці, засліпленої вогнями. Окрім плюскоту хвиль і «співу» цвіркунів, на пагорбах панувала тиша. Із джерел світла — лише кілька ліхтарів у селі Нові Петрівці, які, втім, ховалися за густими деревами. Тут легко можна було розгледіти зорі: знайти Велику і Малу ведмедиці, прослідкувати Чумацький шлях і спробувати порахувати зірки, що зірвалися з неба. Видовище справді якщо не вражає, то приносить стовідсоткове естетичне задоволення. Раз на кілька хвилин небом пролітають боліди — метеори, що лишають по собі яскраво виражений слід. Особливо вражаючим був метеор, який буквально розрізав небо навпіл — летів досить довго і був надзвичайно яскравим.
Посеред шаленого ритму життя у місті такі вечірні «шоу» стають справжнім відпочинком. Для декого — абсолютно незвичним і новим, а для декого традиційним і улюбленим. Тому варто скористатися безкоштовною пропозицією від зоряного неба і загадати кілька бажань.