Iз архівом Тараса Шевченка можна ознайомитися на сайті Британської бібліотеки

Оригінали архівних документів, які відображають різні періоди життя і творчості Т.Г. Шевченка тепер стали доступнішими для експертів та зацікавлених користувачів Інтернету. Відтепер оцифровані сторінки архівних документів представлені на сайті Британської бібліотеки у вільному доступі eap.bl.uk. Це стало можливим завдяки реалізації всесвітньої програми «Зникаючі архіви», яку проводить «Британська бібліотека». В рамках цієї програми на території України було реалізовано грантовий проект «Збереження оригінального архіву часів життя відомого українського поета, художника і мислителя Т.Г. Шевченка» (Saving the original lifetime archive of the well-known Ukrainian poet, artist and thinker T.H. Shevchenko). Унікальність проекту полягає в тому, що оцифровано саме документи, які зберігалися в різних музеях, архівах, приватних колекціях друзів і родичів Шевченка по всій України, а 10 років тому були сформовані і систематизовані в хронологічному порядку, оцінені експертами і надані для рецензування та дослідження їх історії дослідникам, музейним працівникам, зацікавленим користувачам.
Ініціаторами проекту виступили Національний музей Т.Г. Шевченка та ГМО «Міжнародний фонд підтримки молодих учених у галузі електроніки і комп’ютерних технологій». В якості експерта і головного виконавця робіт з оцифрування архівних документів до проекту було залучено Компанію «Електронні архіви України».
Враховуючи солідний вік (середина XIX — початок XX cт.), документи, більшість яких зберігалася в паперовій формі, були дуже крихкими, більшість сторінок мали фізичні ушкодження, палітурка деяких трималася на чесному слові. Отже, щоб не зашкодити носіям, для сканування документів була застосована технологія нешкідливого безконтактного сканування, що дозволило зберегти і не погіршити стан оригінальної палітурки, унікальні елементи архівних справ і видань, сторінки документів, повідомляє i-pro.kiev.ua. Одним з елементів технології роботи з цими документами була попередня архівна обробка. Зокрема, дезінфекція від цвілі і грибка. Для сканування використовувався спеціалізований книжковий сканер, який не має інфрачервоного світла і не призводить до висвітлення, опалення і погіршення якості оригіналу. Сканування здійснювалося без фізичного контакту сторінок оригіналу зі склом поверхні сканера. Крім того, згідно з технічними вимогами Британської бібліотеки всі сторінки документів сканувалися з кольоровою таблицею-маркером для збереження автентичності кольору сторінок і чорнил оригіналів. До всіх документів були підготовлені анотації англійською мовою. Вся ця робота була позитивно оцінена британськими експертами.
Тепер усі бажаючі, і не тільки в Україні, можуть ознайомитися з цими унікальними документами, які висвітлюють життєвий шлях відомого в усьому світі українського поета, художника і мислителя. Завдяки реалізації подібних проектів, вважають ініціатори проекту, українська історія і культура стають більш доступними для ознайомлення, вивчення і розуміння, а країна більш відкритою до партнерства.
Випуск газети №:
№144, (2014)Рубрика
Культура