«Можна купити компанію, але не частоту»
Суддя зобов’язала Нацраду з питань телебачення і радіомовлення переоформити ліцензію мовлення «Радио Вести». Ольга Герасим’юк заявляє про «безпрецедентне зазіхання на незалежність конституційного органу»Минулого місяця Національна рада з питань телебачення і радіомовлення не задовольнила прохання «Радио Вести», що є частиною холдингу «Мультимедіа інвест груп» Ігоря Гужви, про зміну програмної концепції цілого ряду мовників новопридбаних компаній. Мета — змінити концепції нових мовників під діючу концепцію «Радио Вести». У Нацраді пояснили, що зі сторони заявника мала б бути пропозиція про внесення змін до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору України на цей рік, але її не було. Натомість компанія вирішила судитися з Нацрадою, і регулятор оприлюднив рішення судді Тетяни Скочок з вимогою переоформити ліцензію мовлення «Радио Вести». Юристи заявляють про те, що суддя явно виходить за рамки своїх повноважень, а перший заступник голови Нацради Ольга Герасим’юк навіть говорить про «безпрецедентне зазіхання на незалежність конституційного органу».
«Якби це рішення було прийнято з формулюванням про те, що Нацрада допустила помилки в процедурі прийняття рішення, тому розгляньте ще раз це питання, промотивуйте те чи інше рішення, але ні, - розповідає на прес-брифінгу заступник голови Нацради Григорій Шверк. – Ми отримали суддівське рішення приблизно наступного змісту: «Розгляньте це питання і прийміть рішення про те, щоб змінити концепцію телерадіоорганізацій на концепцію мовлення, якою пропонує заявник, тобто «Вести». У мене питання – так може ми тут не потрібні? Нацрада – це конституційний орган у якого є певні повноваження. І раптом з'являється конкретний суддя, який краще нас «розуміє», яка концепція у якій ТРК повинна бути. З моєї точки зору, в рішенні містяться ознаки того, що суддя явно виходить за рамки своїх повноважень у цьому питанні. Ми будемо готувати документи в апеляційну інстанцію. Можливо, навіть будемо готувати документи для розгляду у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України з даного питання».
Ще більш гостро коментує цю ситуацію Ольга Герасим’юк: «Це – безпрецедентне зазіхання на незалежність конституційного органу. Такі рішення, як мені здається, вносять корупційний характер. Час подумати і про люстрацію суддів – якщо суддя виносить рішення у такому формулюванні і називає наші дії бездіяльністю, що неправда. Найгірше, що ми бачимо – суддя вирішує, яким має бути медійний ландшафт, які програмні концепції мають бути затверджені, хоча знає, що її рішення – незаконне. Можна купити компанію, але не частоту».
Ще раніше голова Нацради Юрій Артеменко заявляв, що «не хоче освячувати угоди між невідомими олігархами». «Національна рада колись прийняла рішення, що потрібне українське музичне радіо. Якщо компанія не справляється, не треба, щоб один олігарх продав іншому. Прийдіть і здайте ліцензію, яку Національна рада має виставити на конкурс і сказати, наприклад, що тепер суспільство хоче бачити інформаційний канал. Коли йде «междусобойчик» - це не є правильно. Я не хочу освячувати угоди між невідомими олігархами! Мова йде про мільйони доларів», - цитує слова голови регулятора «Телекритика».
Є один суттєвий момент у всій цій історії. За сьогоднішнім законодавством Нацрада не має можливості позбавити ліцензії будь-яке ЗМІ. Спочатку регулятор має винести попередження, потім накласти штраф і тільки тоді може звернутися до суду щодо відкликання ліцензії. Але на даний момент конституційний орган… не має юридичних інструментів для того, щоб накласти штраф! Таким чином Нацраду ставлять в абсолютно безпорадне становище, і єдина її можливість не допустити ураження українського інформаційного простору сумнівними радіопрограмами – не переоформлювати ліцензії. Ми вже досить довго говоримо про потребу розширення повноважень для Нацради, але цього тижня законопроект про інструментарій Нацради у вигляді штрафів навіть не вдалося внести до порядку денного ВРУ. Таким чином парламентарі прирікають регулятор на самостійну боротьбу у цій медіа війні. А глава медіахолдингу «Мультимедіа інвест груп» Ігор Гужва у цьому питанні напевно знає більше, ніж члени конституційного органу, адже ще раніше в ефірі «Радио Вести» заявив: «Члени Нацради приходять і йдуть, а «Радио Вести» і його слухачі залишаються»...
Author
Анна СвентахРубрика
Медіа