Леонід ГУБЕРСЬКИЙ: «90% абітурієнтів цього року подали документи в 50 з понад 300 українських вишів...»
Шанхайський університет Цзяо Тун опублікував свіжий «Академічний рейтинг університетів світу». Жоден із 326 українських вишів до ТОП-500 кращих знову не потрапивРейтинг Інституту вищої освіти Шанхайського університету Цзяо Тун вважається одним із найавторитетніших у світі. Цьогорічний лідер рейтингу, як і минулого року, — знову США. У списку представлено 150 американських університетів, в тому числі — в першій трійці найкращих. Китай посів друге місце за кількістю університетів — 42, Великобританія з 38 навчальними закладами — на третьому місці. Представлено в списку й університети Японії, Франції, Італії, Португалії, Бразилії, Туреччини, Польщі, Ізраїлю, Німеччині, Швеції, а ще — Єгипту, Саудівської Аравії, Південної Африки, Росії та інших країн. Цього року в рейтинг вперше потрапив Сербський університет. Українських вишів у списку вже традиційно немає, хоча ми — серед країн з найвищою кількістю вишів на душу населення. Очевидно, питання в якості цих університетів і в тому, чи справді Україна потребує такої кількості вищих навчальних закладів.
«Ніде у світі, чи принаймні у Європі, немає такої кількості університетів на таку кількість населення, як у нас, — 326. І це теж проблема державного рівня», — розповів в інтерв’ю «Дню» ректор Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка Леонід ГУБЕРСЬКИЙ.
За словами пана Губерського, статистика вступної кампанії свідчить про те, що Україна не відчуває потреби в такій кількості університетів: для забезпечення якісного навчання та підготовки справді хороших фахівців вистачить і 50 університетів. «Варто проаналізувати статистику цьогорічної вступної кампанії: 90% абітурієнтів подали документи лише в 50 вишів. А де ж решта? У деяких приватних і державних вишах — лише по кілька десятків заяв, а то й менше. Така, якщо можна сказати, система лише шкодить якості підготовки фахівця. Очевидно, що сьогодні вступну кампанію можуть забезпечити 40—50 українських вишів», — упевнений ректор.
Що стосується якості освіти. Щодо авторитетних університетів з історією, упевнений Леонід Губерський, варто говорити про справді якісну освіту та підготовку хороших фахівців. «Я не підтримую ті заяви, які інколи звучать, що наша система освіти далека від європейського та світового рівня. У нас є достатньо прикладів, які свідчать про досить високий рівень підготовки фахівців. Ми маємо успіхи в різних галузях науки, а без якісної освіти цього б не було. Багато українських студентів, школярів, молодих науковців посідають призові місця на міжнародних олімпіадах та конкурсах. Якби був низький рівень освіти, звідки б взялися ці результати?» — пояснює пан Губерський. На його думку, єдине, в чому українські університети пасуть задніх у порівнянні зі світовими, — це матеріальна база. «Тут у нас ще море роботи», — пояснює науковець.
А загалом, підкреслює Леонід Губерський, «не треба соромитися давати самим собі високу оцінку». «У провідних університетах країни — надзвичайно високий рівень підготовки. Наші студенти їдуть вчитися за кордон і мають там хороші результати й високі оцінки. До нас приїжджають викладати зарубіжні професори, які добре відгукуються про рівень освіченості наших студентів», — підсумовує ректор Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка.
Детальну розмову з ректором Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка Леонідом Губерським про результати вступної кампанії-2012, необхідні реформи у сфері освіти, «мовний» закон та про результати діалогу «інтелігенція — влада» читайте в найближчих номерах «Дня»