Шанс для «Салюту»
За розірвання інвестиційного договору, що передбачає перебудову історичної пам’ятки, береться антикорупційний комітет парламенту
Чи залишиться санаторій «Салют» з чудовим парком у дворі власністю міста, чи перейде у приватні руки, а там – котлован, будівельні крани і чергова конструкція до хмар? Цю дилему цього тижня мала вирішити робоча група при Київраді, зокрема, очікували рішення, що інвестиційний договір із ТОВ «Фонд розвитку будівельних ініціатив» треба розірвати, бо він укладений з низкою порушень. Та для цього забракло голосів.
Нагадаємо, історія з незаконною приватизацію дитячого санаторію на вулиці Гоголівська, 26-28 тягнеться з 2007 року. Тоді Київська міська рада уклала з інвестиційним фондом договір на дивних умовах: компанія ремонтує санаторій «Ялинка» у Пущі-Водиці і натомість отримує у приватну власність санаторій «Салют» у центрі міста. Громадськість відразу постала проти такого рішення. Майже десять років активісти «воюють» за «Салют», дві споруди якого є пам’ятками архітектури – тут свого часу мешкали відомі художники Володимир Орловський та Микола Пимоненко.
Наразі наближається фінал протистояння. Після поразки робочої групи громада наполягла на проведенні круглого столу у комітеті Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції. Голова комітету Єгор Соболєв таку ініціативу підтримав і викликав «на килим» усі причетні до конфлікту сторони. Розмова депутатів з інвесторами, вочевидь, вийшла жорсткою та конструктивною, бо після її завершення активісти запевняють: шанс на збереження «Салюту» є.
«ЗА КІЛЬКАСОТ ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ ІНВЕСТОР ОТРИМАВ МАЙНОВИЙ КОМПЛЕКС ВАРТІСТЮ У СОТНІ МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ»
«Ми обговорювали шляхи повернення санаторію. І справді шукали вихід із ситуації, а не гралися у позиційні ігри із чиновниками департаменту охорони здоров’я та адвокатом забудовника. Можливо, вперше я побачила, що таке політична воля і реальний, а не фейковий рух представницької влади назустріч громаді. Коли адвокатеса забудовника вчергове проголосила цинічну мантру про «законність» оборудки (за кількасот вкладених тисяч гривен здобутий величезний майновий комплекс у історичному центрі вартістю у сотні мільйонів доларів, та ще й всупереч законам України), Єгор Соболєв попросив її покинути засідання, звинувативши у сприянні корупційним діям», - поділилась враженнями від зустрічі на своїй сторінці у Facebook активістка Аліна Артюх.
Єгор Соболєв пообіцяв представникам громадськості, що за тиждень підготує листа до міського голови Києва Віталія Кличка з проханням зустрітись з активістами. Результатом цих перемовин має стати розірвання інвестиційного договору депутатами Київради.
«Ми давно хотіли провести подібний круглий стіл, але до нас би не прийшла така кількість депутатів. Головним нашим опонентом у Київраді була фракція «Солідарність», а тут член фракції Юрій Зубко сказав, що його політична сила підтримає вимогу громади і нічого у приватні руки не віддасть – це дуже важливо. Досі нас дивує позиція департаменту охорони здоров’я Київради, котрий на всіх засіданнях робочої групи і на зустрічі в комітеті займав сторону інвестора, хоча мав би відстоювати в інтересах міста збереження санаторно-курортних закладів. Департамент наполягає, що санаторій треба переносити у Пущу-Водицю, а «Салют» віддати інвестору», - розповіла Ірина Нікіфорова, учасниця робочої групи, член колегії Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.
СТАТУС ПАМ’ЯТКИ ЯК ПРИКРИТТЯ
На засіданні антикорупційного комітету активісти розповіли нардепам цікаву деталь, підкреслює незаконність санаторної махінації. На одній із зустрічей робочої групи «Фонд розвитку будівельних ініціатив» надав лист до гендиректора Київського міського санаторно-курортного медичного об’єднання Лілії Герасименко, датований нібито 23 лютим 2007 року. У документі йдеться, що дійсно є потреба ремонтувати санаторії «Ялинка» та «Салют», але «проведення реконструкції зазначених приміщень («Салюту» - Авт.) може суттєво ускладнитись тим, що зазначені будівлі є історичними пам’ятками архітектури».
Раніше інвестор уперто переконував, що нічого не знає про пам’яткоохоронний статус санаторію. Навіщо тепер показувати документ протилежного змісту кількарічної давності та ще й без підписів? Для експертів це не виправдання, а додатковий аргумент, чому не можна перетворювати затишну територію санаторного комплексу на заставлене автівками подвір’я багатоповерхового будинку.
РЕМОНТ ЗА СІМ ЧИ 50 МІЛЬЙОНІВ?
Тож, громада отримує все більше аргументів на свою користь і на зустріч до мера йтиме не з порожніми руками. Каменем спотикання може стати хіба сума компенсації, яку зажадає забудовник у випадку розірвання інвестиційного договору.
«Спочатку фонд зазначав, що на ремонт витратив сім мільйонів гривень. Потім ця сума виростала до 30, 37, 47 мільйонів, а в Антикорупційному комітеті озвучували суму у 50 мільйонів, тобто, ремонтують у посиленому режимі, - додає Ірина Нікіфорова. – Але є дані, що у цих санаторіях не зроблено майже нічого. Цю суму завищують, певно, щоб виграти більшу компенсацію. Ми були спочатку проти цього, оскільки договір підписали незаконно, є близько 11 порушень. Але якщо справді щось зробили на благо міста, якась компенсація має бути – тільки за реальними показниками. Невдовзі буде проведено незалежний аудит, крім того депутати парламенту звернулись до прокуратури, щоб перевірила цей фонд, так що їх чекає тотальна перевірка».
Активістка жартома каже, що нехай місто компенсує інвестору витрачені кошти, щоб тільки той назавжди відчепився від санаторію. Це може бути кращим варіантом для забудовника, бо громадськість налаштована рішуче, адже стільки років стежить за справою і береже «Салют» від будівельної техніки.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство