«Залишити після себе чистоту»
Україна готується до наймасовішого всесвітнього прибирання, яке відбудеться 15 травня 2018 року![](/sites/default/files/main/articles/07062017/2logo.jpg)
Завдяки активності, згуртованості, великій рекламній кампанії 29 квітня в Україні провели наймасштабніше прибирання — акцію «Зробимо Україну чистою разом-2017», у якому взяли участь 1,1 мільйона осіб у всіх областях. Взагалі процес прибирання в рамках цієї акції тривав два місяці, оскільки за день неможливо зробити гарне прибирання: згідно з офіційними даними, в Україні є лише санкціонованих 6,5 тисячі сміттєзвалищ. «Зробимо Україну чистою» — це частина Всесвітньої кампанії Lets do it World, у якій сьогодні бере участь 113 країн світу. В Україні акція проходить під патронатом дружити президента Марини Порошенко.
«Наразі підбиття підсумків триває, але, за попередніми оцінками, по всій території держави очищено біля 4760 локацій. Ми зібрали 2784 тонни відходів, 38% пішло на переробку. Рекорд побив Краматорськ, де 87% зібраних відходів відправили на переробку. Найактивнішою областю стала Миколаївська, де на прибирання вийшло більше 30 тисяч людей. Головна мета нашої акції — сформувати в громадян культуру чистоти, правильного поводження з відходами. Акція об’єднує багато секторів — державний, корпоративний, приватний, міжнародний. Особливістю цього року є те, що ми намагалися залучити до прибирання максимальну кількість школярів та студентів, бо один в полі не воїн. Ми раді, що наша акція стала ідейним натхненником іншого окремого фестивалю «Чистофест», який теж пропагує дбайливе сталення до довкілля та культуру поводження з відходами, — сказала представник Міжнародної кампанії Lets do it World, координатор акції «Зробимо Україну чистою» Юлія МАРХЕЛЬ.
Організатори кажуть, що цього року покращили якість сортування сміття: використали 150 тисяч пакетів. Активно приєднався бізнес — від міжнародних корпорацій до представників малого бізнесу. Загалом було майже 390 компаній та понад 48 корпоративних учасників (вони та молодь стали основним активним контингентом). До речі, учасники акції зробили мобільний додаток, який дає змогу приєднатися до прибирання, знайти однодумців та відшукати пункти прийому сировини, знайти однодумців.
«Ми закликаємо громадян дотримуватися чистоти протягом всього року — це наш основний меседж. Як показав досвід, цьому добре сприяє фестивальна культура — ми її теж будемо розвивати та пропагувати культуру чистоти, зокрема на фестивалі «Чистофест». Цього року у ньому найактивніше проявилися команда в Сумах та Кропивницькому. Долучалися й маленькі міста, які проводили свої фестивалі, у яких взяла участь велика кількість населення. І основне — всі залишили після себе чистоту», — підсумовує віце-президент українського руху Lets do it Ukraine Наталя КОСЯЧЕНКО.
Робота продовжується, і в серпні цього року в рамках проекту «Зробимо Україну чистою» для зацікавлених організацій відбудеться табір, під час якого обговорять перспективи, а саме участь України у всесвітньому прибиранні, яке відбудеться 15 травня 2018 року за участі 150 країн світу. Його організатори акції «Зробимо Україну чистою» хочуть зробити останнім і сподіваються, допоможе в цьому впровадження державної Стратегії поводження з відходами. Як приклад приводять досвід Естонії, коли у 2008 році громадяни знайшли всі несанкціоновані звалища та розібрали їх за кілька днів.