Хто захистить дельфінів?
Як суд підтримав негуманний бізнес у Трускавці
Три року тому у місті Трускавець Львівської області помпезно відкрився єдиний на заході України дельфінарій «Оскар». Шість дельфінів афалін і три морських котики стали головними артистами закладу. Чомусь власника дельфінарію, ТзОВ «Аквадельф», мало бентежить факт, що афаліни є червонокнижними тваринами, отже, використання їх заради прибутків заборонено законом. Не зважають у компанії і на те, що торік в Україні заборонили діяльність дельфінаріїв без морської води. А нею у Трускавці і не пахне. Пресу та гостей закладу власники запевняють, що морським ссавцям тут живеться добре, порушення природоохоронного законодавства відсутні, а всі претензії до дельфінарію – це нерозуміння та заздрість недоброзичливців.
Що ж, у коло таких заздрісників потрапляють українські зоозахисники, котрі з першого дня роботи дельфінарію розпочали інформаційну кампанію за його закриття. Наразі доля закладу вирішується у судах. Раніше Феміда була на боці екологів, суд підтримував їхню вимогу про заборону діяльності дельфінарію у Трускавці. Однак торік Господарський суд міста Києва відмовився задовольняти вимоги міжнародної екологічної організації «Екологія-Право-Людина» щодо закриття дельфінарію «Оскар-Трускавець».
НЕ ПО-ЄВРОПЕЙСЬКИ
Екологи розчаровані рішенням суду. Також вони здивовані тим, що компанія «Аквадельф» передала в оренду приміщення дельфінарію, а разом з ним – дельфінів і морських котиків, ФОП Чекурді Ю.М, який зареєстрований у Києві та не має представників у Трускавці. Про це екологи дізналися від Державної екологічної інспекції у Львівській області, коли звернулися туди з вимогою провести перевірку дельфінарію.
«Невідомо, яким чином дельфінарій функціонує та надає послуги сьогодні, якщо офіційний користувач приміщення закладу та морських тварин, як і його представники, знаходяться далеко за межами Трускавця. Невідомим залишається і те, хто у такому випадку проводить шоу-вистави із залученням тварин і на яких підставах, - пояснює еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська. – У той час, коли чимало країн Європи та світу загалом відмовляються не тільки від діяльності дельфінаріїв, але й від використання диких тварин у цирках, інших розважальних заходах, шоу-виставах, в Україні продовжує процвітати бізнес, що пропагує антигуманне ставлення до тварин. Фактично ТзОВ «Аквадельф» уникає притягнення до відповідальності за порушення природоохоронних норм, серед яких – утримання дельфінів у штучно соленій воді, а не природній морській, понаднормове використання морських ссавців у шоу-виставах, утримання морських ссавців в неволі та залучення їх до шоу-вистав попри відсутність відповідних дозволів, використання червонокнижних видів тварин з метою отримання прибутку».
ПРЕЦЕДЕНТ КИЇВСЬКОГО «НЕМО»
Наразі в Україні діє 20 дельфінаріїв, і жоден з них не дотримується згаданих активісткою природоохоронних норм. Зоозахисники давно проводять інформаційну кампанію, щоб донести до людей, що посмішка дельфіна у неволі є благанням про допомогу. Дельфіни у неволі живуть три-п’ять років. Навіть якщо відпустити колишніх «артистів» на свободу, вони не виживуть, бо після роботи на публіку та проживання у хлорованій в’язниці вже не можуть обійтися без людини.
Тому захисники тварин вимагають від Міністерства екології та природних ресурсів розвивати мережу реабілітаційних центрів, щоб після закриття дельфінаріїв у тварин був справжній шанс на порятунок. До слова, з-поміж діючих в Україні дельфінаріїв активісти домоглися закриття лише одного, київського «Немо».
НЕМАЄ ПРОЦЕДУРИ – НЕМАЄ ДОЗВОЛІВ
Як прогнозує Катерина Полянська, закрити «Оскар» у Трускавці буде непросто. По-перше, колишній власник, вочевидь, підробив документи, за якими передав своє майно в оренду. І це треба доводити у суді. По-друге, текст рішення Господарського суду Києва про відмову закривати дельфінарій створює враження, що судді більше довіряють позиції ТзОВ «Аквадельф», а не екологам.
Так, компанія пояснювала, що заява екологів, буцімто дельфінарій працює без необхідних дозвільних документів, безпідставна. Зі свого боку товариство «Аквадельф» зробило усе можливе, щоб ці дозволи отримати. Зокрема, там зверталися до Державної екологічної інспекції у Львівській області, Міністерства екології та природних ресурсів, Головного управління ветеринарної медицини у Львівській області. Однак, резюмували представники «Аквадельфу», через відсутність загальнодержавних правил і процедур, як треба отримувати такі дозволи, усі інстанції відмовляли в їх наданні. Ці аргументи взяли гору над заявами екологів, що діяльність дельфінарію порушує низку законодавчих норм.
ПРО ПОРУШЕННЯ «ЗАБУЛИ»
«Своє рішення суд обґрунтовував тим, що у даному випадку МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) не має права на доступ до правосуддя, оскільки Орхуська конвенція наділяє таким правом представників громадських організацій лише з метою захисту права на доступ до екологічної інформації та права на участь у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля. Водночас таке тлумачення Конвенції є звуженим і неправильним, оскільки остання закріплює право на доступ до правосуддя з усіх питань, що стосуються довкілля, - коментували юристи МБО «Екологія-Право-Людина». – Крім того, суд так і не надав належну оцінку фактам порушення правил утримання тварин у неволі, що є одним із проявів жорсткого поводження з тваринами».
Екологи погодяться лишити трускавецький «Оскар» у спокої хіба, якщо дельфінарій змінить умови утримання дельфінів і морських котиків. Зокрема, забезпечить басейни та вольєри дельфінарію природною морською водою, отримає необхідні дозволи, збільшить площі басейну до 350 квадратних метрів, а кожен артист-ссавець братиме участь у шоу-виставах не більше 90 хвилин на добу. Але це дуже непростий компроміс, на який «Аквадельф» навряд чи погодиться. Розуміючи це, експерти МБО «Екологія-Право-Людина» оскаржують в апеляційному суді рішення Господарського суду міста Києва. «День» стежить за розвитком подій.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство