Перейти до основного вмісту

Орієнтир для туриста... інтелектуального

14 жовтня, 00:00

З нагоди 30-річчя Національного історико-культурного заповідника «Качанівка» вийшов путівник «З Києва до Качанівки через Ніжин. Путівник для грибарів», написаний Віктором БАРАНОВИМ та Ігорем КАЧУРОВСЬКИМ — людьми незвичайної долі.

Ця книжка-путівник, видана Благодійним фондом «Ніжен», є вдалою знахідкою для інтелектуального туриста. Вона виходить за рамки путівника у звичному розумінні цього слова, адже не просто пропонує маршрут для мандрівки, а й виступає в ролі екскурсовода історичним минулим краю. На відміну від інших путівників, де всі міста й містечка дібрано згідно з обраним маршрутом, у цьому автор групує населені пункти, що пов’язані між собою історично — певними подіями та постатями. Через це путівник видається цілісним, а подорож стає усвідомленою.

Ще одна перевага книжки — її автори. Написана журналістом-правозахисником, у минулому політв’язнем Віктором Барановим і авторитетним в українській діаспорі поетом і перекладачем Ігорем Качуровським, книжка є високоякісним творчим продуктом двох інтелектуалів.

«Особливість путівника — новизна. Фактично це дві рівноцінні книжки під однією палітуркою. Перша, написана дисидентом і відомим письменником Віктором Барановим, — «З Києва до Качанівки через Ніжин» — розповідає про історичний зв’язок цілої низки місць: Києва, Ніжина, Ічні, Іржавця, Петрушівки, Парафіївки, Качанівки... Усі вони об’єднані історичними особами — Тарновськими, Харитоненками, Миколою Гоголем, Рум’янцевим-Задунайським», — пояснив «Дневі» голова наглядової ради фонду «Ніжен» Микола Шкурко.

Сам автор цієї частини путівника Віктор Баранов говорить, що ставив собі за мету «прослідкувати місця, пов’язані із власниками Качанівки та подіями довкола неї». Як приклад він наводить розділ про Ніжин під назвою «Прогулянки з Гоголем». «Власники Качанівки дружили з письменником, звідси й назва для розділу. Але в ньому йдеться не лише про ці стосунки, а й про життя Миколи Гоголя в Ніжині, про місця, пов’язані з ним», — розповів автор. Віктор Баранов також наголосив, що в цьому путівнику вперше опубліковано перелік флори й фауни Качанівки та багато інших цікавих відомостей. «Я намагався вибудувати його так, щоб матеріал був динамічним, щоб турист увесь час для себе щось відкривав», — пояснив він.

Другий розділ книжки — «Путівник для грибарів» — написав лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Ігор Васильович Качуровський, який нині мешкає у Мюнхені. На початку вересня він відсвяткував свій 93-й день народження. Присвятивши життя літературі та дотичним темам, Ігор Качуровський знаходить час і для свого захоплення — збирання грибів. «Я збирав гриби в Україні, коли жив там у дитинстві, збирав у Росії, під Курськом, в Австрії, в Аргентині, в Італії...» — розповідає автор. Згодом два захоплення Ігоря Васильовича — «полювання» на гриби й література — злилися воєдино: почали з’являтися вірші про гриби і, як наслідок, — «Путівник для грибарів». «Я написав напівпоетичну, напівнаукову книжку. Літературна частина путівника — це мої вірші про гриби, яких у мене понад 30. Я почав писати їх ще 1970-ми роками», — пояснює Качуровський. Поштовхом до поетичного оспівування грибів стали кілька цікавих випадків. «Я перекладав вірші російської поетки Лідії Алексєєвої — двоюрідної племінниці Анни Ахматової, а вона перекладала мої. І в примітках до цих перекладів сказано, що я — «учений-медієвіст і міколог», — розповідає «Дню» Ігор Качуровський. Також він згадує, що якось російський поет з України Ігор Померанцев запросив його розповісти про гриби у прямому ефірі на радіо. Так усе й почалося.

«Цей твір публікується вперше. Він є надзвичайно цікавим», —продовжує Микола Шкурко. За його словами, окрасою твору є те, що він написаний за нормами українського правопису 1928 року, так званої скрипниківки. «Таким чином, там збереглися цікаві філологічні моменти нашої мови», — пояснює пан Микола. «Путівник для грибарів» є унікальним твором, адже містить і практичну інформацію, і художню складову.

«Ми вирішили поєднати дві розповіді в одній книжці, тому що Качанівка — не лише палац, витвір мистецтва, створений людськими руками, а і природа, яка є унікальною», — пояснює Микола Шкурко. А Віктор Баранов додає, що видання буде цікаве «всім читачам незалежно від віку і професії». «У путівнику є історичні факти й опис природи, культурні моменти і переплетення біографій видатних людей. Кожен читач зможе щось для себе почерпнути», — упевнений автор.

У контексті розвитку інтелектуального туризму в Україні поява такої новинки є більш ніж актуальною. Путівник має пожвавити такий туризм у Качанівці та прилеглих місцях, запропонувавши по-новому подивитися на них у контексті української історії. Тут туристи знайдуть поживу і для розуму, і для душі. «Кожен путівник має виховувати туриста. Подорожі корисні і для фізичного, і для інтелектуального здоров’я», — говорить Микола Шкурко. На думку авторів та видавців путівника, він має спонукати людину до самостійного пошуку додаткових знань. «Будь-який путівник, будь-яку книжку написано про те чи інше місце, культурне чи природне, що дає вдумливому читачеві можливість розвиватися, шукати щось нове», — переконаний Віктор Баранов. На його думку, інтелектуальний туризм є важливим, адже формує в людини «естетичний підхід до життя».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати