Аби погода не завадила!
Хтось, може, закине відразу, що пасувало би до тексту про ювілейний, 30-й, сезон єдиного в Україні фестивалю, який згромаджує в собі всі театральні тенденції сучасного мистецького прогресу, дати іншу, соліднішу, назву. Трохи згодом поясню, чому вона отака, простенька. А наразі – загальна інформація.
«Золотий лев-2019» – це 21 яскрава подія, а відбуватимуться вони упродовж 28 вересня – 6 жовтня. Позаяк цей фестиваль – ювілейний, то поєднуватиме і вуличні, і стаціонарні (під дахом) вистави.
Розпочнеться «Лев» святковою костюмованою ходою центральною частиною міста (від Франкового університету до Оперного театру), а очолюватиме цей грандіозний яскравий парад незмінний упродовж усіх тридцяти років існування фестивалю його натхненник і директор – Ярослав Федоришин. Учасники карнавального дійства, яке до вподоби і дорослим, і дітям, і львів’янам, і гостям міста, – актори з Польщі, Чехії, США та України.
«Лев-2019» має кілька особливостей. Перша та, що фест вперше буде об’єднаний за жанрами вулиці і сцени. Друга та, що в його афіші – останні прем’єрні постановки режисерів, формування яких як відомих митців відбувалося саме на «Леві». Отже, до Львова приїдуть, зокрема, Єжи Зонь (Польща), Атіла Віднянський (Угорщина), Автанділ Варсімашвілі (Грузія), Станіслав Мойсеєв (Україна) та Дмитро Богомазов (Україна).
Сцени товаришам по сцені (вибачте за тавтологію) гостям нададуть практично всі львівські театри, і це Опера, «Воскресіння», театри ім. Марії Заньковецької, Леся Курбаса, Лесі Українки та Перший український. Також вистави відбуватимуться у старому трамвайному депо.
На публіку чекають вистави від Херсонського театру ім. Миколи Куліша, Черкаського українського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка, львівських «Воскресіння» та імені Леся Курбаса і цілого грона київських труп – театрів ім. Івана Франка, на Подолі, ляльок та «Дикого театру».
З-за меж України на «Золотий лев» приїдуть колективи з Польщі (театр КТО), Чехії (театр VOSA), Угорщини (Дунайський театр та Будапештський драматичний театр), США (комік Джефф Гесс), Грузії (Тбіліський театр ім. Олександра Грібоєдова і Вільний театр) та Театр Otwarta Pracownia, що представлятиме аж три країни – Польщу, Німеччину та Україну.
В афіші – українська і світова класика, п’єси наших сучасників, драми, комедії і трагедії. Автори – Панас Мирний, Іван Франко, Микола Гоголь, Антон Чехов, Вільям Шекспір, Костянтин Кеяну, Хорас Маккой, Трейсі Леттс і не тільки… А від імен режисерів, які показуватимуть свої роботи на «Леві», мали би солодко стиснутися серця справжніх театралів.
Приємно, що Ярослав Федоришин запросив до Львова коміка світового рівня, професійного, даруйте, дурня (сам комік, до речі, не заперечує, якщо його так називають), майстра гримас, акторська вправність і почуття гумору якого зрозумілі глядачеві будь-якого віку, Джеффа Гесса, який привезе фантастичну комедійну виставу (радше – пригоду) Born to be Wild («Народжений бути диким»). Юуууууху! То «пристебніть паски безпеки – майстерна міміка і вибухово-божевільна фантазія актора змусить плакати вас від задоволення!».
Приємно, що режисерську працю нашого Ярослава Федоришина високо цінують за кордоном – театр з угорського міста Вац привезе на фестиваль його виставу «Дядя Ваня» Антона Чехова.
Приємно, що завжди на «Леві» є місце для експериментальних постановок – такою цього року стане монодрама «Елеонора» Гіго Де К'яра (сценічна композиція Сергія Проскурні та Романа Віктюка).
А ще в рамках фестивалю відбудеться конференція «Ідентичність театру в європейському просторі», участь у якій візьмуть продюсери, директори міжнародних фестивалів, режисери та критики. Модератори заходу – продюсер, актор, редактор журналу «Szcenarium», директор фестивалів Угорщини Жолт Сзас (Zsolt Szasz), директор – художній керівник Львівського академічного театру «Воскресіння», директор Міжнародного театрального фестивалю «Золотий лев» Ярослав Федоришин і директор театру «Потлах», директор міжнародного театрального фестивалю «Лабораторій та Практик» (Італія) Піно Ді Дубуо (Pino Di Buduo).
У програмі «Лева» запланована й творча зустріч з актором театру Еймунтаса Нєкрошуса – Владасом Багдонасом, і це справді легендарна особистість.
Обіцяє директор фесту, що глядач не відчуватиме мовного бар’єру – всі вистави іноземними мовами супроводжуватимуться біжучим рядком з перекладом тексту українською.
Додам особисто від себе, що я вже принаймні 25 років інформаційно підтримую «Золотого лева», і кожного року, на жаль, Ярослав Федоришин ремствував на брак фінансування. Зокрема, минулого року. Матеріал я готувала у переддень відкриття фесту, 25 вересня, і Ярослав Васильович сказав мені тоді буквально таке: «Цей фестиваль відрізнятиметься від попередніх тим, що у ньому – не дуже велика програма, тому що на велику програму, яку запланували, не дістали грошей... До нас добре поставилося тільки місто, яке закрило питання з готелями і харчуванням для колективів». Щоправда, наступного дня зателефонував і попросив висловити подяку міністру культури Євгену Нищуку, котрий знайшов-таки кошти на фестиваль.
Щодо цього року, то «Лева» знову підтримав Євген Нищук. Кошторис фесту – 1 млн. 800 тис. грн., і Мінкульт виділив мільйон.
Звісно, питала директора фестивалю, чи подавали заявку до Українського культурного фонду на отримання грошей. У відповідь почула: «Подавали. Але нам відмовили». А на сайті театру «Воскресіння», директором і художнім керівником якого є Ярослав Федоришин, розмістили оголошення такого змісту: «Фестиваль відбувається під патронатом Євгена Нищука та за підтримки ЛМР».
На підсумок зазначу, що вперше за всі роки проведення «Лева» його програму було оприлюднено аж за три місяці до події. Чудово! Як і те, що фест цього року довгенький – триматиме аж дев'ять днів, бо ж ювілейний!
Тому і винесла у заголовок отаке, простеньке: «Аби погода не завадила!». Це я про вуличні вистави. Хоча Ярослав Федоришин сказав мені на прощання, що погода їх ще жодного разу не підводила. Хай так і буде!
Довідка «Дня»:
Задум провести «Золотий Лев» виник ще за Радянського Союзу, 1989-го, коли у Львові відбувся Всеукраїнський огляд недержавних театрів-студій, і це були нові форми театральних труп, шкіл та концепцій.
Назву фестиваль отримав 1992 року, і вже перший «Лев» маніфестував себе як фестиваль театрального експерименту. А з 1996-го подія перебігає під гаслом «Класика очима експерименту».
«Золотий лев» вже давно набув статусу міжнародного заходу. Співпрацює з такими відомими європейськими фестивалями, як «Бітеф» (Сербія), «Контакт» (Польща), Чеховський фестиваль (Росія), «Нітра» (Словаччина) та багатьма іншими.
За тридцять років існування фесту у ньому взяли участь понад 4 тисячі акторів з Білорусі, Туркменістану, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Молдови, Сербії, Словаччини, Бельгії, Франції, Голландії, Болгарії, Румунії, Угорщини, Німеччини, Америки, Англії, Киргизстану, Грузії, Росії, Австрії та інших держав. А пофестивалити до Львова приїжджали такі визначні особистості, як Ада Роговцева, Донатас Баніоніс, Рімас Тумінас, Роман Віктюк, Данель Ольбрихський, Костянтин Райкін, Валентина Тализіна, Богдан Ступка, Григорій Гладій, також – зарубіжні продюсери, режисери та критики.
Роль цієї події у житті міста важко переоцінити. Аби подивитися знамениту костюмовану «Левову» ходу, до Львова з’їжджаються десятки тисяч туристів, що, поза сумнівом, формує позитивний міжнародний імідж Львова, також сприяє розвиткові культурних та туристичних зв’язків України.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.