Бравісімо, «10 тенорів»!
Супераншлаговий міжнародний творчий проєкт народився у кінці лютого 2018 року на сцені Національної Оперети. Автором ідеї амбітного творчого проекту «10 тенорів» виступив Богдан СТРУТИНСЬКИЙ, голова Національної спілки театральних діячів України і директор-художній керівник Оперети. Треба зазначити, що такої програми ніде в світі раніше не було! Бо зіркові дуети і тріо ми чули, а щоб відразу виступали 10 тенорів — це стало вперше.
Нагадаємо, tre tenori — популярна назва тріо класичних оперних тенорів, яке складалося з іспанських співаків: Пласідо Домінго і Хосе Каррераса та італійського співака Лучано Паваротті, під яким вони давали великі концерти в 1990—2003 рр., і це можна назвати початком гранд-програм, де поєднувалась класика і сучасні хіти. Ми можемо пригадати, що були й послідовники цього тріо й в Україні, зокрема, у Національній Опері з успіхом виступав свій вокальний теноровий бренд — Олександр Дяченко, Дмитро Попов та Олександр Гурець. Потім 2013 р. на ювілейному вечорі, присвяченому 200-річчю С. Гулака-Артемовського, дебютували вже три баси — Сергій Магера, Тарас Штонда і Сергій Ковнір…
У 2018 році на київській сцені (Національної Оперети) з успіхом дебютував хор тенорів: три співаки з Польщі (Бартош Кучік, Мірослав Нєвядомський і Маріуш Рута) та сім українських «солов’їв» — Анатолій Погребний, Володимир Одринський, Володимир Холкін, Дмитро Фощанка, Олександр Чувпило, Петро Челялі і Сергій Гурець (чотири з них артисти Національної оперети)…
Богдан Дмитрович вважає що « найкоротший шлях комунікації із закордоном та створення позитивного іміджу держави — це культурна дипломатія! Саме через арт-проєкти можна зробити багато добрих справ. Особливо зараз, коли між нашими країнами (в силу різних політичних аспектів) виникла напруженість. Гастролями ми знімали деякі нашарування, що виникли між Польщею та нашою країною... Ми, українці, вважаємося співочою нацією, і на концертах у цьому ще раз переконувалися слухачі.
Знаєте, якщо подивимося на нашу національну мелодику, то практично вона вся написана у тенорових партіях, а західна — у баритональній тональності. Коли ми хочемо показати вокальну красу і співучість мелосу, то це саме тенорові ліричні і романтичні пісні. Вся мелодика фольклорних і навіть аранжованих народних композицій теж переважно прописані у тенорових партіях.
Спочатку планувалося, що у київському концерті виступатимуть по п’ять співаків із України і Польщі, а разом — 10 тенорів. Десять — це цифра, яка утверджувальна, вона у центрі, і це певне коло закінченості, а далі починається модифікація безкінечності...
Артисти з Польщі та України підготували нову програму спільно з музикантами оркестру Національної Оперети під орудою диригента Ігоря Ярошенка. Лунали вишукані, романтичні, ліричні номери — класика оперна і шлягери зі світових оперет, а також народний мелос (популярні пісні, балади, романси) зі спадщини наших двох країн. Дуети, тріо, квартети, секстети і навіть хор... тенорів!
Є різні творчі знахідки у світі, а «10 тенорів» на одній сцені — це наше ноу-хау. Впевнений, що публіка оцінить програму, яку підготували артисти спільно з музикантами нашого оркестру під орудою диригента Ігоря Ярошенка. Київський концерт у 2018-у можна назвати «першою ластівкою» амбітних і цікавих міжнародних акцій, які нині з успіхом продовжуються».
Дійсно, поступово «культурний дипломатичний вояж» охопив не лише найбільші польські міста, а також викликав фурор на концертах та фестивалях у нашій країні. За цей час було зіграно близько 300 концертів! Але пандемія COVID-19 поламала амбітні плани митців і у 2021 році турне по Україні (через локдауни) прийшлося поставити на паузу, але у Польщі гастролі з успіхом все ж відбулися – 3 листопада по 6 грудня (дотримуючись всіх санітарних норм МОЗ)…
ПОЛЬСЬКО-ГРУЗИНСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ МИСТЕЦЬКИЙ ДРАЙВ
Нині на сцену Національної Оперети знову вийшли учасники проєкту «10 тенорів», але відбулася ротація співаків (дехто не зміг прийняти участь через ковідну хворобу, дехто мав інші творчі плани і не зміг їх скасувати), але оновлена команда теж вийшла класна. Вокалістами проєкту 2022 року стали: Бартош Кучік і Маріуш Рута (Польща), Бадрі Адамія (Грузія) та співаки з України - Михайло Гуменний-Петрівський, Дмитро Кифорук, Михайло Дімов, Олександр Островський, Дмитро Фощанка, Володимир Холкін і Петро Челялі.
Цей концерт митці присвятили початку головування Польщі у ОБСЄ. Проєкт Національної Оперети підтримали Посольство Республіки Польща в Києві та Польський інститут (Київ).
- Наш проєкт «10 тенорів» є інтернаціональним. Нині до входять представники трьох країн: Польщі, Грузії та України, — розповів диригент-постановник Ігор ЯРОШЕНКО. — На концерті ми представили багато прем’єр, зокрема хіти оперної класики та популярні композиції. Серед них — „Амапола“ кубинського композитора Хосе Марія Лакальє, яку раніше виконували знамениті тенори — Пласідо Домінго, Хосе Каррерас і Лучано Паваротті. Не залишила байдужими публіку й „Ранкова серенада“ італійця Руджеро Леонкавалло, створена автором для Енріке Карузо. У новій програмі проєкту широко представлений жанр мюзиклу та світової естради. Концерт розпочався з фрагменту мюзиклу «Кан-Кан» К. Портера - «Добрий вечір, сеньорито». Нам приємно, що практично після кожної композиції лунали крики «браво»! Захват у слухачів викликало потрясаюче виконання 10 тенорів арії Калафа з опери «Турандот» Дж. Пуччіні, яке закривало першу дію вечора.
В оновленій програмі вечора було віртуозне виконання популярної тарантели Джоаккіно Россіні «La Danza», відомі пісні - «Ніч яка місячна» на музику М. Лисенка на текст М. Старицького і «Гуцулка Ксеня» (музика Я. Барнича на слова І. Недільського), «Ранкова серенада» Руджеро Леонкавалло, створена автором для Енріке Карузо, віртуозне виконання популярної тарантели Джоаккіно Россіні «La Danza», цікаві та оригінальні трактування композицій «La Vie En Rose» з репертуару Едіт Піаф та «Dancing Queen» гурту «Abba», чуттєва та ніжна лірика «Mama», «Amazing Grace» квартету «Il Divo» та «Amapola» Андреа Бочеллі, «Ми чемпіони» Ф. Мерк‘юрі та інші.
Це був концерт-позитив і це свято високого мистецтва подарували прекрасні співаки та музиканти, яким публіка аплодувала стоячи – «бравісімо»!
P.S. «10 тенорів» - спільний проєкт Національної оперети України і польської агенції Ярослава Брусса. Режисер-постановник концерту - Вадим Прокопенко, головний балетмейстер Національної Оперети, диригент-постановник – Ігор Ярошенко, головний хормейстер Національної Оперети.