Чи збереже Дніпропетровськ статус форпосту?
У суботу в центрі Дніпропетровська, на площі Героїв Майдану, під зливою відбувся мітинг «За єдність країни», який продовжився концертом зірок української естради. В акції, яку ініціювала команда екс-губернатора Ігоря Коломойського, взяло участь до двох тисяч мешканців Дніпропетровщини, а також сусідніх Запорізької, Донецької, Харківської та Одеської областей. Основну частину присутніх становили прихильники Євромайдану, волонтери, бійці добровольчих батальйонів, футбольні фанати. Пересічні містяни, в кращому випадку, вважали за краще спостерігати за дійством по телевізору, оскільки пряма трансляція велася по декількох телеканалах. Символічно. Сцену для виступів було завчасно встановлено на тому самому на місці, де раніше стояв пам’ятник Леніну.
Учасники мітингу тримали в руках державні прапори й плакати з назвами міст, звідки вони приїхали. Люди зібралися, незважаючи на інформацію від СБУ про те, що напередодні вдалося запобігти теракту — його збирався нібито вчинити під час проведення мітингу та концерту 34-річний мешканець Павлограда, завербований «ДНР». При обшуку у нього знайшли цілий склад боєприпасів. У зв’язку із цим було вжито надзвичайних заходів безпеки — працівники міліції оглядали дахи будинків й патрулювали центр міста зі службовими собаками. За даними міліції, в охороні порядку було задіяно близько 800 міліціонерів.
Мітинг на площі Героїв Майдану відкрив народний депутат України Борис Філатов. Разом із ним на сцену піднялися члени команди екс-губернатора Ігоря Коломойського — його заступники Геннадій Корбан, Святослав Олійник, народні депутати України Андрій Денисенко та Віталій Купрій. Виступаючи зі сцени, Борис Філатов заявив, що одним з основних досягнень команди Коломойського, яка очолювала Дніпропетровщину, є недопущення подій, що сталися в Донецьку та Луганську. «Ми не допустили, щоб на наших вулицях вибухали бомби, як це відбувається в Харкові та Одесі. Ми вичистили все бандпідпілля, а всім колабораціоністам і зрадникам ми придбали квитки в один кінець. Нехай вони живуть там, де їм подобається, або не живуть взагалі», — додав він. Говорячи про недоліки, Б. Філатов заявив: «Ми не змогли перемогти корупцію, але бачить Бог і знає кожен із вас, що ми не крали, не брали хабарів і не розсаджували на «хлібні» посади своїх родичів. На жаль, ми не змогли поліпшити добробут наших людей, хоча намагалися». «Ми стали особистими ворогами Путіна», — констатував нардеп. І додав, що всі члени команди Коломойського могли б спокійно й у достатку насолоджуватися життям в Європі, але замість цього увесь рік тяжко працювали заради своєї країни. «Ми зробили багато. Для нас настав час піти», — сказав Б. Філатов. Після цих слів люди почали аплодувати й скандувати: «Дякуємо». Щоб подякувати всім, хто допомагав відстояти Дніпропетровщину та Україну — солдатам і офіцерам, волонтерам та добровольцям, лікарям і медсестрам — народний депутат став на коліно.
Його товариш і діловий партнер Геннадій Корбан у своєму виступі запевнив присутніх, що, незважаючи на відставку, команда Коломойського нікуди не йде, вона залишається на Дніпропетровщині. «Ми залишаємося з вами, ми будемо здійснювати громадський контроль і будувати Україну майбутнього», — заявив він. Ці слова Корбана прозвучали з подвійним змістом. Адже Святослав Олійник напередодні мітингу в інтерв’ю газеті «День», ділячись планами на майбутнє, сказав: «Ми підемо на вибори!». Сам Олійник на мітингу повідомив, що команда Коломойського буде допомагати новій команді ОДА у зміцненні й захисті регіону. «Щоб ви не турбувалися, якийсь час я залишатимусь у держадміністрації, щоб допомогти новій команді в продовженні оборони та захисту області», — пояснив він. Незважаючи на очікування людей, новий губернатор не з’явився на сцені.
Перед присутніми на мітингу виступали волонтери, представники батальйонів «Айдар» та «Кривбас», дніпропетровські медики. Як повідомила радник екс-губернатора Тетяна Губа, за минулий рік у Дніпропетровську медики врятували 4,9 тисяч поранених, Вони творили справжні дива. Серед тих, кого лікарі підняли на ноги, був і боєць із позивним «Титановий» Джейсон. З його тіла хірурги витягли ... 83 осколка, але боєць залишився живий і виступив на мітингу. Головний лікар лікарні ім. І. І. Мечникова Сергій Риженко у свою чергу подякував за героїзм усім мешканцям Дніпропетровська, які допомагали виходжувати поранених і здавали свою кров. «Всі герої! Всім величезне спасибі!», — Сказав він. Серед тих, хто допомагав Євромайдану та українській армії були й «ультрас» футбольної команди «Дніпро», багато з яких вирушили на фронт або займаються збором гуманітарної допомоги.
Мітинг у Дніпропетровську вітали з екранів представники української діаспори, що проживають за кордоном, а також мешканці різних регіонів України.
«Я сам львів’янин, але приїжджаю до Дніпропетровська, як додому. Я пишаюся тим, що на сході України є таке місто, яке дало відсіч сепаратистам. Спасибі, Дніпропетровськ, що ти є. Ми показали, що ми єдині, ми найсильніші, ми українці!», — сказав у своєму привітанні колишній сотник самооборони Євромайдану, народний депутат України Володимир Парасюк. Під час переклички з регіонами України на екрані несподівано з’явився ... лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко, який зазвичай гостро критикує Коломойського та його команду. Він подякував не лише мешканцям Дніпропетровської області за те, що вони «зупинили російську заразу», а й губернаторові «Бені» Коломойському з його командою. Лідер радикалів визнав, що зараз Дніпропетровськ є центром України. За його словами, український народ сильний, коли він разом, тому всі свої образи потрібно відкласти кудись убік. Однак не забув заявити про те, що нині головною метою є «деолігархізація» всієї української держави. Віддав належне команді Коломойського і народний депутат Антон Геращенко, який прибув до міста на Дніпрі. «Якби в березні не встояв Дніпропетровськ, то й інші регіони півдня і сходу попадали б, наче кісточки доміно», — сказав він. І додав, що саме на такий ефект сподівався російський президент Володимир Путін, однак перешкодити цим намірам змогли Коломойський і Дніпропетровськ. «Якби не та рішучість, проявлена в Дніпропетровську, ми могли б втратити Україну», — визнав Геращенко.
Мітинг на площі Героїв Майдану завершився концертом за участю Руслани Лижичко, групи «Брутто» та інших виконавців. Але його учасники так і не дочекалися появи самого екс-губернатора Ігоря Коломойського. Замість цього на мітингу показали старий відеозапис із його коротким виступом на представленні нового губернатора Валентина Резніченка.
Священики УПЦ КП зі сцени повідомили, що Коломойського нагороджено церковним «орденом за любов до України». Люди, наближені до екс-губернатора, на розпитування журналістів розводили руками й казали, що все необхідне і так досить непогано сказали колишні заступники. Втім, люди, що зібралися на площі Героїв Майдану, всі досягнення пов’язували, насамперед, з його ім’ям, і очевидно, все-таки чогось очікували. Очікували конкретних дій або закликів до дії. Чекали не тільки вони — з нагоди мітингу до Дніпропетровська прибуло чимало іноземних журналістів. Але сенсації, яку вони передчували, не було.
Кореспондент газети «День» поспілкувався із деякими з учасників мітингу на площі Героїв Майдану. «Ми прийшли сюди, щоб підтримати Ігоря Коломойського. Ми живемо в серці України — на Дніпропетровщині. І хочемо продемонструвати, що ми за єдність, за соборність України. За те, щоб ми жили в незалежній і благополучній країні », — сказав співробітник служби надзвичайних ситуацій Володимир. За його словами, на мітинг він прийшов разом із сім’єю та родичами. «Я брала безпосередню участь у Євромайдані й не можу бути байдужою до долі України. Коли всі говорили, що неможливо протистояти агресії, саме Коломойський зібрав команду, за підтримки якої формувалися батальйони. Якби в Дніпропетровську не були сформовані батальйони, сепаратисти були б у Києві або, щонайменше, у Дніпропетровську», — вважає боєць добровольчого батальйону Світлана. З цією думкою погоджується і її знайома. «Я журналіст з Луганщини. Вважаю, що саме завдяки команді Коломойського війну було зупинено на цих кордонах. Тому мир зберігається в більшій частині України. Я не могла залишатися, оскільки мене оголосили ворогом «ЛНР», внесли до «розстрільних списків». Тепер я намагаюся звертатися до розуму людей на території окупованого Донбасу й на території всієї іншої України», — сказала учасниця мітингу Тетяна.