Дні «Дня» в Дніпрі
У Дніпрі — одному з найбільших міст України — триває фотовиставка газети «День». 20 лютого її урочисто відкрили в Музеї українського живопису за участю міського голови Бориса ФІЛАТОВА та головного редактора «Дня» Лариси ІВШИНОЇ. Під час Днів «Дня» у Дніпрі», крім самої фотовиставки, відбулися представлення нової книги «День вдячності» в Національному університеті «Дніпровська політехніка» та Музеї українського живопису, цікаві зустрічі з громадськістю, відвідування нової Бібліотеки української діаспори імені Джона Маккейна, яку Лариса Івшина вважає надзвичайно важливим і «ще недооціненим для цього регіону проєктом».
«ЗАВДЯКИ ФОТОВИСТАВЦІ ВІДКРИВАЄШ НОВІ СЕНСИ, НОВІ ГОРИЗОНТИ, НОВІ ВІДЧУТТЯ»
Але, звичайно, головною подією Днів «Дня» у Дніпрі стала фотовиставка, яка відкриває українцям Україну. Починати просвітницький тур Україною саме з Дніпра для нашої газети стало вже доброю традицією — це місто довело свою громадянську свідомість, давши рішучу відсіч російській агресії 2014 року. Місто, яке має своїх героїв: військових, добровольців, волонтерів, лікарів, — повсякчас демонструє непохитну патріотичну позицію. На цьому, зокрема, наголосила й головна редакторка «Дня» Лариса Івшина під час урочистого відкриття фотовиставки. «У нашому розбурханому світі партнерство «Дня» з Дніпром є своєрідним островом стабільності, — відзначила Лариса Олексіївна. — «Фейсбук» мені нагадав, що 20 лютого минулого року я була в Дніпрі, і позаминулого року я була в Дніпрі. І не просто так. Кожного разу це щось особливе, що ми можемо запропонувати своїм читачам і тим людям, які цінують наші фотовиставки. Так, на цій виставці дуже багато болю, багато співпереживань, багато української сили». «Зрештою, тут багато дніпрян, які є героями цих фотографій. Які є тими, хто не ухиляється від болю, і які не втомились, і для яких є різниця», — наголосила вона. Важливо також, що з міською владою Дніпра в «Дня» склалося плідне партнерство. Міський голова Борис Філатов переконаний: «Для Дніпра виставка «Дня» є надзвичайно важливою, передусім тому, що вона дає емоцію. Особливо в теперішній час, коли починаються розмови про те, чи є різниця. Українці кажуть, що втомилися від війни. Тож сьогоднішні фотографії нагадують нам, що ніколи не можна опускати руки і різниця завжди є».
«Ми з газетою «День» давно дружимо та спілкуємося не лише на фотовиставках, але й коли я приїжджаю до Києва. Я дуже пишаюся тим, що в нас з «Днем» давні та теплі стосунки, — продовжив він. — У нас багато точок дотику, часто ми й сперечаємося, часто погоджуємося один з одним. Щасливий, що наша територіальна громада є «флагманом» в підтримці проєктів «Дня». І радію з того приводу, що мені вдалося цей проєкт всіляко просувати, і дні «Дня» в Дніпрі будуть продовжуватися і надалі». За його сприяння щороку, і цей не виняток, бібліотеки міста поповнюються книжковими новинками «Дня».
«Фактично виставка «Дня» вже традиційно є в календарному плані нашої роботи, — говорить начальник управління культури департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Євген ХОРОШИЛОВ. — Щороку дніпряни з нетерпінням чекають на цю подію і щоразу розмірковують про те, якою ж буде ретроспектива минулого року нашої країни від газети. Також про те, що у фокусі й на яку тему можна поспілкуватися. На відкриття виставки прийшло багато людей, яких ми не запрошували офіційно, але мешканці Дніпра побачили анонс і самі прийшли. Завдяки активній позиції головного редактора Лариси Івшиної та міської влади Дніпра містяни вже звикли до того, що ця виставка неодмінно має відбуватися. Щоразу все складається так, що на початку року ми повинні побачити ці світлини, обговорити їх, поділитися враженнями і проаналізувати рік, що минув. Кожна фотографія має душу та свою неймовірну історію. І завдяки фотовиставці відкриваєш нові сенси, нові горизонти, нові відчуття».
ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР «ДНЯ» РАЗОМ З МЕРОМ ДНІПРА БОРИСОМ ФІЛАТОВИМ В УНІКАЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ ІМ. ДЖОНА МАККЕЙНА ОГЛЯНУЛИ КНИЖКИ, ПЕРІОДИКУ ТА ІСТОРИЧНІ РАРИТЕТИ, ПОДАРОВАНІ АМЕРИКАНСЬКИМ КОЛЕКЦІОНЕРОМ УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ ВОЛОДИМИРОМ ПИЛИШЕНКОМ
Як і в попередні роки, серед відвідувачів виставки — чимало людей, котрі знають війну не з переказів. «У черговий раз прийшов на фотовиставку Всеукраїнської газети» День» і чесно скажу — я в захваті. Сьогодні привів на виставку молодшу доньку, і поки людей було мало, обійшли всі зали, подивилися фотографії. Звичайно, мене, як ветерана, завжди найбільше вражають фото, присвячені війні. Але цього разу не міг пройти повз фотознімків з онкологічного диспансеру — просто накотила хвиля почуттів. Ну, а на побратимів-фронтовиків можна дивитись довго. Серед них багато мужніх людей, є й знайомі. Шостий рік іде війна, але ці фото не залишають байдужими нікого. Загалом же на цих світлинах — рік, прожитий країною та відображений у знімках, що зібрала газета «День». Ці фото вже були в газеті, але мешканцям Дніпра, безумовно, буде цікаво ще раз передивитися виставку. Великі та кольорові світлини — це зовсім інше з погляду емоційного сприйняття. Хочу побажати редакції газети «День» усіх гараздів та нових творчих здобутків. «День» — це, дійсно, провідна всеукраїнська газета!» — сказав учасник боїв на Донбасі, журналіст Віктор ОЖОГІН.
«ЦІ ВИСТУПИ ОСОБЛИВО ВАЖЛИВІ ДЛЯ НАШОЇ МОЛОДІ»
У газети «День» є чимало друзів у Національному університеті «Дніпровська політехніка», багато з яких були присутні й на відкритті фотовиставки. Напередодні головний редактор газети «День» представила в цьому виші перед викладачами і студентами книги Бібліотеки газети «День», зокрема останню з них — «День вдячності». Ректор «Дніпровської політехніки» Геннадій Півняк вручив Ларисі Івшиній медаль «За заслуги перед університетом», відзначивши таким чином багаторічну дружбу та співпрацю з нашим виданням. Керівництво вишу також ініціювало присвоєння Ларисі Олексіївні звання почесного професора «Дніпровської політехніки» і отримало від неї згоду на це. «Я не вперше відвідую фотовиставки газети «День», які щорічно відбуваються у Дніпрі. Склалася дуже гарна культурна традиція. Виставка насправді вражає своїми фотороботами, їх майстерністю. Це непересічне явище. Фотовиставка «Дня» не може залишити байдужими нікого. Впевнена, що такі виставки обов’язково потрібно проводити й надалі. Не тільки наше місто Дніпро, а й уся Україна має їх побачити», — каже завідувачка кафедри філології та мовних комунікацій «Дніпровської політехніки» Світлана ІГНАТЬЄВА.
Її колега, директор Центру культури української мови імені Олеся Гончара Ірина ЦУП’ЯК, вважає, що такі люди, як Лариса Івшина, роблять велику й важливу справу. «Вона виступала у нас в університеті. Ми ще раз переконалися, наскільки глибока й різнобічна ця людина. Добре, що є такі люди в Україні. Її виступи особливо важливі для нашої молоді. Чекаємо на подальшу співпрацю з газетою «День», — сказала Ірина Цуп’як.
«Я ЗНОВУ ПЕРЕЖИВ МОМЕНТИ З ПОЛІТИЧНОГО ЖИТТЯ КРАЇНИ»
Сама молодь також охоче ділиться враженнями. Наприклад, Дар’я, студентка І курсу Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, розповіла: «Мені дуже сподобалася фотовиставка і загалом ця спільна зустріч, бо відчуваю, що вона дала мені якийсь новий поштовх та нові сили рухатися вперед. Світлини спонукають замислитися. Виставка «Дня» надзвичайно важлива для нашого міста, тому що показує інший бік людського життя. Я би дуже хотіла порадити фотовиставку газети всім людям, які не цінують того, що мають. Світлини показують, наскільки цінною є кожна мить життя і слід проживати кожен день з вдячністю. Адже нам часто потрібен поштовх для пробудження свідомості. Виставка є саме тим поштовхом, який відкриває очі на нашу дійсність».
«Про виставку дізнався від друга, ми прийшли сюди разом, — поділився Станіслав, студент «Дніпровської політехніки». — Мене вразили на світлинах яскраві емоції героїв, що застигли на їхніх обличчях. Вони дуже життєві. Ніяка постановка нізащо не скопіює їх. Є певна магія в тому, що автори змогли вловити емоції, які переживали люди в конкретний момент. Особливо мені сподобалася фотографія «Він та Вона». Також дуже захопливі світлини із серії «Мій батько». Цікаво, що я впізнавав різні моменти з політичного життя країни і зміг знову їх пережити».
«ВАРТО ЗНАЙОМИТИСЯ З НАШОЮ ДІЙСНІСТЮ ЩЕ ГЛИБШЕ, ЩОБИ КРАЩЕ СЕБЕ РОЗУМІТИ»
«Я працюю в бібліотеці, тож після відвідин виставки «Дня» буде чим поділитися з нашими читачами, — радіє пані Марина, бібліотекарка. — Ця виставка є важливою і для кожного українця, і для мешканців Дніпра зокрема. Тому що всі події — інколи ніби й непомітно — але проходять через нас і залишають слід у душі. Звісно, є люди, які огорожуються від дійсності, які не сприймають її й удають, наче вона їх не стосується. Але, втім, від неї не втекти. Навпаки, варто знайомитися з нашою реальністю ще глибше, щоби краще себе розуміти. Також дуже важливим є й патріотичний аспект виховання — виставка неабияк пробуджує патріотичні почуття».
Традиційно фотовиставки газети «День» у Дніпрі викликають також чималу увагу з боку творчої інтелігенції. «Я щороку буваю на фотовиставках газети «День» і хочу сказати, що це завжди подія. І не лише тому, що сама експозиція фотовиставки вміло побудована. Ми бачимо не тільки репортажні фото, а й образні речі, які передають стан нашого суспільства, бачення й відчуття автора, який намагається проникнути в ту атмосферу, в сутність явища», — каже Валентина ЛОБОДА, співробітниця дніпровського Палацу мистецтв.
«Такі фотовиставки мають обов’язково бути — тим паче у країні, яка воює, — впевнений художник Сергій ЧАЙКА. — Вони показують усім, хто ми є насправді. Хочу сказати, що ми, українці, особливі — ми відрізняємось від інших, ми одночасно воюємо і піднімаємо економіку. Ми унікальна країна, у нас зараз важкий час, нам тяжко витравити радянське минуле. Але нас починають визнавати у світі — я це бачу, коли буваю за кордоном. Для цього потрібен час і велике терпіння!»
Нагадаємо, виставка в Дніпрі триватиме в Музеї українського живопису (Троїцька площа, 5А) до 29 лютого. Музей працює з 10 до 18 год. Вхід вільний.