Хто спровокував протест?
Ще вчора фермери Дніпропетровщини, Харківщини, Львова, Чернівців та Чернігова перекривали місцеві дороги з вимогами до влади дозволити працювати. А сьогодні згадавши, що кожен з них — Президент, приїхали до столиці протестувати підприємці. Кажуть, що хочуть особисто поговорити з Президентом, депутатами та міністрами, аби ті нарешті придумали і видали протокол, за яким їхній бізнес зможе працювати в умовах нової реальності. Адже вчені з усього світу кажуть, що мінімум два роки знадобиться людству, аби приборкати коронавірус SARS-COV-2. Чекати стільки часу в підприємців нема. Подушка фінансової безпеки була тонка, і її за 44 дні вже проїли. Якщо ж не вийде переконати владу, то... «проситимуться влаштувати на роботу в столичний ресторан «Велюр» Миколи Тищенка. Сім’ю ж годувати якось треба».
«Прийшли, тому що немає роботи. Прийшли, тому що безробітні», — говорить один із учасників акції Арем, який тримає невелике кафе.
Акцію самі учасники називають «спонтанною». За підрахунками «Дня» під Кабміном зібралось близько 500 осіб.
Підприємці дотримуючись умов карантину, тримали дистанцію, стояли на відстані метру один від одного, прийшли в масках та рукавичках.
На вікна автівок приліпили саморобні плакати «Ще один день вашої турботи і нас не стане», «У мене немає хліба, а ти проїдає бюджет», «Хто нагодує мою сім’ю»...
До учасників акції вийшов народний депутат від фракції Голос Ярослав Железняк, який повідомив, що у комітетах будуть виносити питання про послаблення карантину, а також будуть обговорювати послаблення для підприємців у вигляді звільнення від податків, перевірок та зайвої звітності.
Один із учасників зазначив, що люди просять дозволу почати працювати з 1 травня з дотриманням карантинних заходів.
Під час мітингу під будівлею Кабміну учасники переклили дорогу, розмістивши на проїжджій частині автівки в два ряди. Тому між поліцією і підприємцями відбулися зіткнення. Правоохоронці спробували витіснити активістів з проїжджої частини, однак ті відмовилися йти і чинили їм опір. Поліція затримала журналіста «Громадського телебачення» Богдана Кутєпова, яка вів онлайн включення з місця події.
Офіс Президента та Кабінет міністрів на вимоги підприємців поки не відреагували.
Нагадаємо, що в понеділок — 27 квітня — після протестів фермерів Президент пообіцяв з 1 травня дозволити роботу продуктових ринків. І сьогодні обіцянка була виконана КМУ.
«Чому Епіцентру можна, а нам — ні» — давно обурювались малі підприємці, які зайняті в роздрібній торгівлі непродуктовими товарами. Або чим «Макдрайв» відрізняється від авто-кав’ярні? Українці донедавна такими обуреннями обмінювались лише в соцмережах або вдома з родичами. Та скандал з працюючим в карантин рестораном народного депутата від партії «Слуга народу» Миколи Тищенка «Велюр» ніби «греблю прорвав». Хвиля обурень вийшла з берегів соціальних мереж, і вже вихлюпнулась на вулицю, погрожуючи змести рейтинг Слуги народу з лиця Землі. Наступними, кажуть політологи, на вулицю вийдуть заробітчани, яким уряд заборонив виїзд за кордон на роботу. Голова ГО «Спільна справа» Олександр Данилюк назвав рішення про заборону випускати на роботи українців прикладом «економічного саботажу».
«Десь читала давніше, що після чуми, коли людей стало менше, то в європейських містах це призвело до того, що робітники їхали туди, де стали більше платити, і таким чином виник ринок праці. А от в Україні, якій на той момент не пощастило бути частиною Російської імперії, прив’язали людей до місця поселення, тобто виникло відоме нам кріпосне право. Тому, дорогі хлопці і дівчата, з європейським курсом ми визначились, то ж давайте і з політиками будемо послідовними, бо ходити цими колами пекла вже порядно дістало», — звернулась на своїй сторінці у Фейсбук громадська діячка Ірина СОЛОВЕЙ.
Сьогодні з аерпорту «Бориспіль» не зміг вилетіти до Лондона чартерний рейс авіакомпанії МАУ, який мав доставити укаїнців, які мають підписані довготермінові контракти на роботу в Великій Британії. Переліт організовував і оплачував роботодавець. В МАУ пояснили, що вилетіти їм «заборонила Державна авіаційна служба». В ДАС ситуацію поки ніяк не коментують. Єдине, що можна зауважити, що в останніх переглянутих рішеннях від Кабміну формально такої заборони нема. Тож, відповідно влада ще може здати назад, сказавши, що ДАС неправильно все зрозуміла, зберігши при цьому обличчя.
ВИМОГИ учасників спонтанної акції протесту під Кабміном:
1. З 1 травня 2020 року, зняти обмеження і запустити весь бізнес країни, за умови дотриманням санітарно-гігієнічних вимог.
2. На законодавчому рівні скасувати податки з бізнесу, якому було заборонено вести підприємницьку діяльність в період карантину.
3. Запровадити мораторій на перевірки бізнесу, до проведення реформи контролюючих органів.
4. Терміново скасувати фіскалізацію мікропідприємництва і кримінальний «кеш бек», запроваджений нормами законів 128-ІХ та 129-ІХ, шляхом ухвалення законопроектів 2644, 2645.
5. Запровадити пільгове кредитування для мікробізнесу з однозначними, простими і чіткими умовами видачі.