Київ без квітів. І господаря
Зараз увага киян прикута до долі приміщення «Квітів України», минулого тижня скандал виник через імовірне знесення садиби Терещенків, ще раніше кияни били на сполох через готель на Андріївському узвозі, через продаж інвесторам кількох пам’яток у центрі міста, зокрема на Лук’янівці, знесення будинку Уткіна…
Усі ці історії викликають резонанс, але якихось механізмів, при чому дієвих, як захищати історичну спадщину у місті, коли правила гри часто диктує бізнес та олігархи, досі не існує. Можливо, від самого початку, коли інвестори отримали можливість брати в оренду будівлі в центрі міста та перетворювати їх на свій влад, ніхто вчасно не розставив запобіжники. Можливо, громада не виробила в собі вчасно інстинкт миттєвої реакції та появу зеленого паркану навколо пам’ятки, на відсутність інформаційного стенду біля будівельного майданчика у середмісті. Можливо, не вміємо берегти національне надбання, не вважаючи це пріоритетом. Таких «можливо» назбирати можна чимало, але досі громада не вміє спілкуватися з інвесторами – і навпаки – а звідси маємо нові конфлікти та втрати для історичного Києва.
«БУДІВЛЯ НЕ ВІДПОВІДАЄ ПОТРЕБАМ ІНВЕСТОРА»
Нині під ударом опинилися спадщина періоду архітектури модерну. Будинок «Квіти України» на вулиці Січових стрільців, 49 будувався як магазин-оранжерея. Проєкт розробив народний архітектор України Микола Левчук, а в 1986 році він був відзначений премією спілки архітекторів як будівля року. Наразі будівля перебуває у власності ПрАТ «Квіти України». Керуючий партнер товариства Олексій ПИШНИЙ під час конференції минулого тижня розповідав, які перетворення планує тут інвестор. На першому поверсі буде фудкорт із продовженням на літньому майданчику на даху, тут же можна проводити творчі вечори, конференції тощо. Також у планах кафе-кондитерська, супермаркет – бо жителі району не мають такої можливості багато років. На другому поверсі має з’явитися фітнес-клуб, буде п’ять поверхів для коворкінгу (усього планується дев’ять поверхів), а ще автоматичний паркінг на 45 місць. «Сьогоднішня будівля не відповідає цим потребам, а має з’явитися діловий та творчий центр, - додав Пишний. – Щодо озеленення, то знову з’явиться звична рослинність, на фасаді з боку вулиці Гоголівської буде відновлено виноград».
Зрізаний кілька тижнів тому інвестором виноград, що 30 років обплітав фасад будівлі, якраз і збурив киян. Услід за зеленню почали розбирати інтер’єр та вітражі. Тож 6 липня мешканці міста провели мітинг біля будівлі з вимогою зберегти існуючий вигляд будинку, а не починати реконструкцію під ще один торгово-діловий центр. А днями, 12 липня, будівельна техніка почала демонтаж павільйону, на що кияни відреагували знову протестами та нічною вартою.
Організатори та учасники мітингу наголошували на необхідності надання «Квітам України» охоронного статусу пам'ятки архітектури. У свою чергу міністр культури та інформаційної політики Олександр ТКАЧЕНКО відреагував тим, що таких звернень відомство не отримувало від Київської міської державної адміністрації, зокрема від департаменту охорони культурної спадщини. «Роботи з демонтажу будівлі «Квіти України» необхідно негайно зупинити. Солідарний з позицією громадськості, - заявив Ткаченко. – Хоч забудовник відмовляється це робити і наполягає на своєму, хотів би звернути увагу, що допоки є сумніви щодо законності містобудівних умов і обмежень – початок будь-яких будівельних чи демонтажних робіт є неправомірним. До того ж, зупинка має тривати до вирішення питання про надання охоронного статусу, на якому наполягають активісти. Зі свого боку, хочу нагадати Віталію Кличку та КМДА, що об'єкт знаходиться в історичному ареалі Києва. Відповідно, закликаю столичну владу ретельніше підходити до видачі містобудівних умов та обмежень, а не роздавати їх з висотністю, яка абсолютно паплюжить місто».
Хоча Олексій Пишний під час спілкування зі ЗМІ заявляв, що всі дозвільні документи мають – і на підготовчі роботи, і на демонтаж. Навіть готові захищати інтереси та права інвесторів, а це чеська та англійська компанії, у наших та міжнародних судах. За словами Пишного, попереду ще очікується архітектурний конкурс на пошук проєкту реставрації, і на цьому етапі якраз можна враховувати думку громадськості.
«ВЛАДА І БІЗНЕС БУДУТЬ І НАДАЛІ ГЛУХІ ДО НАСТРОЇВ СУСПІЛЬСТВА»
До речі, передпроєктні пропозиції готувала майстерня архітектора Георгія ДУХОВИЧНОГО. Його концепцію погодили у департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Але це не остаточний проєкт, за яким буде відбуватися реконструкція. Як пояснив Духовичний, споруда знаходиться в передаварійному стані, особливо з боку фасаду на Січових стрільців, тому потребує саме реконструкції. «Слід розуміти, що все, що ми проєктували у радянські часи, базувалося на головному принципі – зменшення видатків. Тепер це сприймається як площина для отримання максимальних прибутків, - коментував Духовичний. – Із Миколою Левчуком ми теж спілкувалися щодо невідворотної реконструкції. Споруда піддається змінам, бо не відповідає бізнес-очікуванням нового власника. Левчук відмовився готувати проєкт реконструкції, тому за принципом меншого зла, розуміючи, що всі будуть відмовлятися від роботи з цим об’єктом, я взяв на себе сміливість та відповідальність зробити певні пропозиції з можливої концепції організації фасадів. Це передпроєктні пропозиції, які виконані відповідно до діючого законодавства та обмежень щодо забудови, і в першу чергу щодо висотності споруди. Це намагання зберегти все, що існує в авторському прототипі, внутрішньому частину периметру ми зберегли у повному обсязі, реконструкції підлягає та частина оранжереї, що від входу з боку Січових стрільців».
Музикант Павло ГУДІМОВ у фейсбуці зазначає, що ситуація з «Квітами України» може стати точкою неповернення щодо громадських рухів і настроїв: «Спадщина усіх періодів, яку агресивно знищують власники за пасивного відношення влади, стала нашою традицією. Реконструкція будівель, які зносяться і будуються по-новому, неповага у неувага до радянського модернізму у центральній і східній і до польського в західній частинах України… Мої прогнози невтішні. Влада і бізнес будуть надалі глухі щодо настроїв суспільства…».
Які механізми наразі є, аби цьому запобігти, а влада, громада та інвестори зуміли знаходити компроміси, котрі не підуть на шкоду міському середовищу? Перший міський голова Леонід КОСАКІВСЬКИЙ вважає, що у випадку з «Квітами України» Міністерство культури пропустило ситуацію. «Зі свого боку міська влада мала б слідкувати за тим, що вона підписує, - продовжує Леонід Григорович. – Ця ж проблема виникає не вперше, і, на жаль, не востаннє. Ви праві, коли кажете, що зараз олігархи диктують правила, як жити місту. Нещодавно була історія із знесенням будівлі на Микільському провулку, коли влада так само пропустила, коли і що саме підписувалося. По-перше, треба це врегулювати законодавчо, бо всі кивають один на одного, але в місті має бути господар, міська влада має зайняти більш активну позицію та бути господарем, але бачимо лише гучні заяви. Те ж саме Міністерство культури, навіть не організувало трансляцію футболу, ми проводили свого часу спільні колегії з міністерствами, щоб приймати рішення для розвитку міста. Так було прийнято рішення про розвиток метро, закупівлю автобусів тощо. То й зараз треба, щоб зібрався Мікульт, ДАБІ, міська влада та прийняли рішення і вирішили, як реагувати на такі ситуації. Поки не буде політичної волі, нічого не зміниться. Бо зараз одна проблема – брак політичної волі щось вирішувати. А через це після шуму та розголосу знову все затихає».