«Ми проти тиску на студентське самоврядування»
Студенти різних університетів зараз об’єдналися у спільній справі – вимагають відставки міністра освіти та науки Сергія Шкарлета. Сьогодні біля Офісу Президента з цього приводу відбулася масштабна акція (про це згодом). Пусковим механізмом для мітингу стала історія із Могилянкою. Нагадаємо, замість того, аби підписати наказ про призначення президентом Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергія Квіта – як переможця виборів, міністр підготував наказ про перевибори (детальніше про неправомірність цього наказу «День» розповідав раніше).
ПЕРЕДУМОВИ ДЛЯ АКЦІЇ
Коли студенти Могилянки прийшли з пікетом під уряд 4 лютого, знову ж таки із вимогою відставки Шкарлета та призначення Квіта, міністр дав задній хід. На сайті МОН з’явився наказ про те, що перевиборів не буде, нехай з усім розбирається сам університет.
Але студентську спільноту вже не зупинити. За останній час у вищій освіті назбиралося чимало зашкварів, на які чомусь міністр закриває очі. І миритися із таким станом справ молодь не збирається. Тим паче, що у парламенті вже збирають підписи щодо звільнення міністра освіти та науки. Про це повідомляла народна депутат із комітету парламенту з питань освіти та науки Наталія Піпа, нардеп від «Голосу» Роман Лозінський та низка інших депутатів.
Адже крім Могилянки, зараз гаряче і в інших університетах. У Національному авіаційному університеті відрахували голову студентської ради Володимира Падєріна. Причина нібито у порушенні правил проживання у гуртожитку. Але студрада, зокрема Падєрін, публічно висловлювалися проти забудови території вишу 14-ма житловими будинками. Освітня спільнота бачить причину відрахування саме в цьому.
Київський національний університет ім. Т. Шевченка нібито має зажити по-новому із новим ректором Володимиром Бугровим. Але його перемога, імовірно, не дає спокою попередній управлінській команді. Минулого тижня ректор виступав на брифінгу та пояснював, що поширена інформація про нього та сексуальні зв’язки зі студентками – це фейк. За словами ректора, такі новини почали поширюватися після ревізії Держаудитслужби за 2018-2021 роки, яка виявила в університеті численні порушення приблизно на 300 млн гривень.
Ще одна скандальна історія стосується виборів у Державний біотехнологічний університет у Харкові. Кілька кандидатів на посаду ректора підготували позови до суду через фальсифікацію результатів голосування. Перемогу отримав народний депутат від СН Андрій Одарченко.
ВИМОГИ СТУДЕНТІВ
На жодну з цих історій суспільство не бачило реакції Сергія Шкарлета. Лише коли стало відомо про масштабну акцію студентів різних вишів за його відставку, у телеграм-каналі міністра з’явилося кілька повідомлень, датовані 12 та 13 лютим (тобто міністр активно працював у вихідні), у яких ішлося про зустрічі із представниками студентства КНУ ім. Шевченка та НаУКМА. «Домовилися, що від студентів надійдуть офіційні запити з тем та питань, які їх сьогодні цікавлять. Тож найближчим часом очікуємо ці звернення до Міністерства…Заклади вищої освіти існують заради студентів. Завжди на цьому наголошую. І моя робота, як міністра, ґрунтується на позиції необхідності конструктивного діалогу з будь-яких питань», - ішлося в суботньому повідомлення Сергія Шкарлета.
Щоправда, про такі перемовини чомусь не чули ті студенти, котрі прийшли на сьогоднішню акцію протесту під Офіс Президента. Вони не вірять будь-яким заявам міністра, не вірять у чесність його намірів, тому вимагають його відставки. Руслан ГРАБОВСЬКИЙ, голова студентської колегії Києво-Могилянської академії додав, що представник МОН намагався закликати студентів до співпраці якраз напередодні акції. «Але ми йому відмовили, бо він закликав нас до співпраці із міністерством, яке очолює міністр-плагіатор, тому така співпраця не є можливою. Ми зібралися тут, щоб засвідчити нашу єдність. Ми всі хочемо показати нашу позицію, бо виступаємо за зміни», - наголосив могилянець.
Цього разу свої вимоги студенти адресували до Офісу Президента, зазначаючи, що від органів студентського самоврядування провідних українських університетів уже направлені звернення до прем'єр-міністра України та комітету з питань освіти, науки та інновацій. Студенти переконані, Шкарлет має піти (на цю тему підготували десятки плакатів з гаслами), а Міністерство освіти і науки повинен очолити фахівець із бездоганною репутацією в академічній спільноті. Та чи знайдеться такий? А якщо і так, то чи захоче брати на себе відповідальність за роботу міністерства із не найбільшим шматком бюджету, із постійними викликами та безперервним процесом реформ?
Та поки що студенти зосереджені на іншому питанні – домогтися відставки Шкарлета та зберегти студентське самоврядування. Чому це важливо, у своїй історії розповів присутнім Володимир Падєрін: «Я відрахований голова студради НАУ, рік тому міністр Шкарлет допустив до виборів ректора НАУ Максима Луцького, недолюстрованого чиновника часів Януковича, вихідця «Партії регіонів», заступника міністра освіти Табачника. Він не мав би займати пост ректора. На всі зауваження щодо неможливості призначення Луцького ректором Міносвіти давало лише відписки, у Мін’юсті теж закривали на це очі. Зараз Максим Луцький хоче забудувати територію НАУ житловими комплексами. До Майдану та Революції гідності його команда вже подобувала три ЖК на території університету. Зараз вони повернулися, щоб закінчити почате, щоб забудувати решту вільної території, що лишилася. Я від імені студентів НАУ протистояв незаконному призначенню ректора і забудові території університету, за що мене фактично було відраховано. Формальна причина – порушення правил проживання у гуртожитку, що суперечить закону про вищу освіту, у них нема погодження студентської ради НАУ на моє відрахування, що теж суперечить закону про вищу освіту. Вони йдуть на порушення, бо бояться консолідації студентів. Зараз вони тиснуть на студентів НАУ, щоб ті не виходили на мітинг. Але вони все рівно тут, хоч і під тиском та страхом незаконних відрахувань. Бо ми всі проти тиску на студентське самоврядування, ми вийшли проти забудови НАУ, проти міністра, який покриває люстрованого ректора».
«ЦЕ НЕ ТА ЛЮДИНА, ЯКА МОЖЕ ОЧОЛЮВАТИ УКРАЇНСЬКУ ОСВІТУ – ЧЕРЕЗ СУМНІВНУ АКАДЕМІЧНУ РЕПУТАЦІЮ ТА ПЛАГІАТ»
До речі, підтримати студентів прийшли і парламентарі, і депутати Київради, і викладачі, і просто небайдужі кияни, котрі вболівають за студентський рух. І ті, хто відносно нещодавно закінчив навчання в університеті. Один з учасників акції Іван Ніколенко зазначив, що, крім відставки Шкарлета, треба братися і за зміни у вищій освіті: «Зараз говорять про створення президентського університету, у Києві відкрили американський університет. Це хороші ініціативи, але це не вирішує проблем освіти. Крім цих університетів, залишаються ще сотні, де теж потрібні зміни. В Україні є хороші університети, їх треба розвивати. Та не можуть вони розвиватися, якщо міністр – плагітатор».
Народна депутатка Інна СОВСУН зазначила, що прийшла підтримати студентів з кількох причин. «Передусім завжди підтримувала студентські акції протесту. Я завжди буду там, де є щирий та справжній студентський протест. Є багато спекуляцій, що це протест на підтримку однієї людини, на підтримку новобраного президента Могилянки Квіта. Але ж це не так – тут НАУ, КПІ, КНЕУ, КНУ… А проти призначення Шкарлета я була від самого початку, бо це не та людина, яка може очолювати українську освіту – через його сумнівну академічну репутацію та плагіат. Я чула його виступи на двох засіданнях комітету, де його просили презентувати його візію, що він буде робити з українською освітою. Він нічого не міг сказати. Людина, яка неспроможна сформулювати, що вона буде робити на посаді міністра, точно не повинна обіймати цю посаду. А зараз ми бачимо, як не мав він візії, так її і не має. Ніхто не може відповісти на питання, а що ж, власне, відбувається у сфері освіти та науки останні півтора роки. Окрім того, що чи чуємо постійні скарги на погано організовану дистанційку. Я запитувала представників «Слуг народу», що вони думають з цього приводу. Напівжартома мені відповіли, що їм ще не сказали нічого. Ми розуміємо чому, бо рішення приймаються тут – в Офісі Президента. Але в середовищі СН є дуже велике невдоволення тим, що відбувається в освіті. Думаю, що якісь зміни будуть, бо криза очевидна».
Тож ж із локацією студенти не помилилися. Фактично зараз в Офісі Президента мають відреагувати на студентські заяви та вимоги. І від цих кроків будуть залежати і зміни у вищій освіті, яких вимагає молодь.
ГОЛОС ІЗ FACEBOOK
«У ВЛАДНИХ КАБІНЕТАХ ВЖЕ ДАВНО БИ ЗДИХАЛИСЬ НЕСПРОМОЖНОГО МІНІСТРА, АЛЕ ЧЕРГИ З БАЖАЮЧИХ ЗАЙНЯТИ ЙОГО МІСЦЕ НЕМАЄ»
Єлизавета ЩЕПЕТИЛЬНИКОВА, освітня експертка:
- Скандал із виборами в Києво-Могилянській академії, очевидно, став останньою краплею, яка переповнила діжку терпіння на Банковій. Тут прямо напрошується, «а ми ж вам казали», що добра від Шкарлета не буде! Чому, на мою думку, рішення про звільнення міністра не уникнути? По-перше, реакція на акцію протесту Могилянців була аж занадто високого рівня. Питання вирішували і прем'єр, і народні депутати, міністр там був радше як сторона конфлікту. Тож йому не довіряють більше прийняття рішень. По-друге, подивіться на активну медіакампанію проти Шкарлета, навіть в ТСН показали довжелезний сюжет про його промахи з дистанційкою. На нього зараз швиденько навішають всіх собак, щоб потім гучно звільнити, ну як люблять у нас в народі – покарати. По-третє, є інформація що студентів чернігівської політехніки готуються везти автобусами в Київ, щоб протестувати «за» міністра Шкарлета. Такий собі останній акорд.
Звільняти Шкарлета є за що, адже до списку претензій щодо академічної недоброчесності та зв'язків із діячами ери Януковича він зробив чимало іншого зла. Найбільш ефективно пан міністр займається захистом ректорської вотчини. По-перше, не без його сприяння в НАУ повернувся персонаж із дійств про «братство очка» Максим Луцький. Він мав би бути давно люстрований, а замість цього наживається на передачі земельних ділянок НАУ під забудову. По-друге, міністр допомагає іншим ректорам, які мають йти на заслужений відпочинок, продовжити служити академічній спільноті всупереч Закону України «Про вищу освіту». Так останнім часом реорганізували декілька університетів, щоб обнулити ректорські строки старшим товаришам пана Шкарлета. Окремо зазначу, що незважаючи на чисельні намагання приборкати студентських активістів, у МОН під керівництвом Шкарлета так і не спромоглися створити підконтрольну студентську організацію. Дійшло навіть до того, що пішли проситися дружити до Української асоціації студентів, яка з 2020 року виступає проти зашкварного міністра – це, звісно, безглуздо, бо УАС пережив самого Табачника, що вже говорити про нинішнього «лідера».
Назагал розумію, що у владних кабінетах вже давно би здихались неспроможного міністра, але черги з бажаючих зайняти його місце немає. Очолювати міністерство, яке постійно знаходиться в стані фінансової скрути попри вимоги надати всім якісну освіти в час пандемії – невдячна місія. Проте для кандидатів нинішня криза може стати вдалою можливістю виторгувати на Банковій кращі умови для освітньої галузі. Політичні дивіденди від звільнення Шкарлета зараз очевидні, тож, сподіваюся, кандидати на посаду міністра скористаються з цієї ситуації щонайменше, щоб поліпшити фінансове становище галузі освіти.