"…ми всі європейці"
Як і минулого року, святкування Дня Європи пройшло на Михайлівській площі. Саме сюди завітали кілька сотень киян і гостей столиці. Програми навчання та співпраці тут представляють посольства європейських країн - серед яких Велика Британія, Німеччина, Чехія. На стендах дипломатичні представництва представили інформацію про досягнення та успіхи своїх країн, а для дітей влаштували майстер-класи та флеш-моби.
Офіційне відкриття європейських днів в Україні відбулося після того, як на площі пролунали гімн України та "Ода до радості" - офіційний гімн ЄС. Зі сцени захід відкрили київський мер Віталій Кличко, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та посол ЄС в Україні Ян Томбінський.
"Право бути європейською країною зараз відстоюють наші хлопці на Сході, відбиваючи агресію Російської Федерації, тому що комусь не подобається наш європейський вибір. Але я впевнений, що нас не зупинити і що крок за кроком ми стаємо ближчими до Європи", - наголосив Віталій Кличко. Мер відзначив - Київ готовий провести конкурс Євробачення у 2017 році та прийняти усіх гостей.
"Мене переповнюють дуже суперечливі почуття. Насамперед - почуття болю втрати тих, хто за наш з вами європейський вибір мусив піти у вічність на Майдані та на Сході, де і зараз продовжують лунати постріли з боку ворога. Водночас мене переповнює почуття гордості за те, що ми довели свою спроможність і здатність захищати ті цінності, які зараз називаються європейськими, а нам з вами вони знайомі ще з часів Київської Русі", - заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
"Обнімітесь, мільйони, поцілуйтесь, мов брати! Вічний Отче доброти, дай нам ласки й охорони!", - такими словами Йоганна Фрідріха Шіллера з "Оди до радості" почав свою промову посол ЄС в Україні Ян Томбінський. За його словами, ці рядки є символічним виразом єдності народів Європи, яка сьогодні великими стараннями забезпечує зв'язок між 28 країнами. "Україна вибрала європейський напрямок свого розвитку багато років тому. За свій вибір Україна зараз платить вкрай високу ціну. Але солідарність і підтримка демократичного світу мають допомогти України захистити свій суверенітет і територію, а також створити таку систему, яка дозволить повною мірою використати потенціал найбільшого багатства в країні - її громадян", - наголосив Ян Томбінський.
Розваг на Михайлівській - безліч і для дітей, і для дорослих. На невеликій сцені біля Михайлівського золотоверхого влаштували концерт дитячої творчості, фестиваль вуличної музики та виступи спортсменів. Гостей розважали міми та аніматори, які представляли міні-вистави. Зокрема, чимало глядачів зібрали виступи гімнастів.
"Я приходжу сюди вже багато років. Щоправда, раніше свято проходило на Хрещатику. Але тут беру для себе багато пізнавальної інформації. Беру участь у вікторинах. Сьогодні чудова погода, тож прийшла сюди. Минулого року відвідувачів було менше", - зізнається киянка Ірина Михайлівна. А на питання, чи стала Україна ближчою до Європи після революції 2013 року відповідає: "Україна, Чехія, Польща, Німеччина - всюди є українці. І я не знаю, яка людям ще була потрібна Європа. Багато хто там навчається і не розумію, навіщо було стільки страждань, адже в принципі ми і так були в Європі".
"Для нас День Європи - це свобода думки, демократія, можливість щось дізнатися про країни, які тут представлені. Можливість підвищити рівень самоосвіти, стати ближчими до Європи", - кажуть киянки Катерина та Вікторія. Дівчата зізнаються, після Революції 2013-2014 років Україна стала ближчою до Європи, проте цього не можна сказати про всі українські міста.
"Я не вважаю, що це свято. Це лише галочка у відносинах між Європою та Україною", - вважає тимчасовий переселенець, мешканець Донецька та колишній військовий Валентин Анатолійович і продовжує: - Європа має жорсткіше відповідати на агресію Росії. Вона має визнати агресора, розірвати всі дипломатичні відносини з Росією. Тільки тоді Путін замислиться, що він дійшов до межі, яку не можна переступати".
Святкування Днів Європи в Україні продовжиться і 22 травня, на цей день заплановані продовження фестивалю вуличної їжі, танцювальна зарядка, флеш-моб йоги, вільні поетичні читання, а також декілька пішохідних екскурсій Києвом. А з детальним розкладом святкувань можна ознайомитися на сайті КМДА.
Матіас КОНРАД, прес-секретар Посольства Німеччини в Україні:
- Дні Європи для нас - це дні відпочинку та святкувань. Це дні, щоб відсвяткувати вільне та мирне життя.
Я впевнений, що за останні роки Україна стала ближчою до Європи. І це те що ми також сьогодні святкуємо. Це день усієї Європи і Україна - її частина. Навіть без питань. Це те, що продемонстрували останні роки. І це те, куди рухається Україна.
Джудіт ГУФ, посол Великої Британії в Україні:
- Сьогодні день, коли ми всі об'єднуємося, щоб відсвяткувати факт, що ми всі європейці, що поділяємо спільні цінності та те, що ми, насправді, сильніші разом. Тому ми повинні працювати спільно, щоб підтримувати Україну, громадяни якої обрали безпечне та демократичне майбутнє.
Я думаю, що Україна робить прогрес. Новий уряд досяг значних результатів, але є ще довгий шлях, який требапройти і ми знаємо це. Тому ми продовжуємо підтримувати Україну в реформах та викоріненні корупції, щоб країна рухалася в правильному напрямку.
Iван ПОЧУХ, надзвичайний і повноважний посол Чеської Республіки в Україні:
- Насамперед, День Європи для мене - це усвідомлення того, наскільки важливий Європейський Союз, який виник у 50-их роках і поступово розвивався, для мирув Європі. Особливо чітко я це усвідомив, працюючи в Україні протягом останніх 5 років. Тому, багато людей в країнах-членах ЄС не розуміють, наскількикрихким усе може бути, наскільки швидко можуть статися події та зміни, які погіршують ситуацію. Тому ми повинні тут допомагати Україні як тільки можливо, щоб шлях, який обрав український народ, довів Україну до гарних результатів.
За ці роки Україна, звичайно стала ближчою до європейських цінностей. Але я думав, що деякі зміни стануться швидше. Але хочу відзначити, що цей процес багато хто розуміє як окремі реформи в окремих секторах. Але вам потрібна всеоб'єднуюча глибока трансформація політичної, економічної системи. А це проблема ментального розуміння тих, хто керує, в чиїх руках влада - щоб вони усвідомили, що це не просто реформа, а повне перезавантаження як виконавчої, законодавчої та юридичної системи.
Ізабель ДЮМОН, посол Франції в Україні:
- День Європи - це насправді дуже важливий день. І для Франції, і для Європи. Для Франції, тому що все почалося з Робера Шумана, який будучи міністром закордонних справ Франції запропонував новий шлях для Європи. І насправді все почалося тоді. Це було 9 травня 1950 року. Тож для нас, французів, це гордість, що у нас це все почалося.
Також це дуже важливо, тому що після Другої світової війнипотрібно було перебудувати Європу, яка була вся у крові. День Європи - це коли ми святкуємо те, що Європа єдина, що вона може разом працювати та вирішити питання і проблеми разом. І особливо зараз це особливо важливо. Адже ви знаєте, які у нас у Європі дуже тяжкі проблеми. Тому зараз, можливо, навіть більше, ніж раніше можна згадувати, що було до цього і якою мірою ЄС нам усім допоміг. І не лише членам ЄС. Адже стабільність Європи не може бути стабільністю всюди.
Я бачу тут багато людей і здається, що це свято дуже важливе для вас. Україна - це країна, яка, можливо, страждала більше за всіх. Якщо подивитися на те, що сталося в останні 200 років, то серед них мало було десятиліть, коли не було війн чи катастрофи. Тож для України ЄС - це опора. І в останні роки особливо. Думаю, українці знають, якою мірою ЄС підтримує і робить все, щоб тут відбулися реформи. Звичайно, ми і надалі будемо підтримувати Україну.
Марюс ЯНУКОНІС, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні:
- День Європи змушує нас ще раз задуматися про єдність Європи та те, як її зберегти в наш неспокійний час. Я впевнений, що Україна стала ближчою до Європи завдяки політиці вашого уряду. Українці на шляху до європейської інтеграції. Звичайно, треба ще багато зробити, але країна загалом на гарному шляху.
Пабло МАТЕУ, представник ЄС у питаннях біженців:
- Для мене цей день надзвичайно важливий тому, що я працюю з біженцями. і я думаю, що співпраця між ЄС та Україною має забезпечувати безпеку для біженців та тимчасово переміщених осіб в Україні.
Я думаю, що Україна стала ближчою до Європи. Звичайно це не може статися за день. Але це те, що стоїть на меті. І я думаю, що це завдяки українцям. Тож це ініціатива не влади, а людей.