Митці – про «коефіцієнт незалежності» (фото)
Більше 30 авторів взяли участь у проекті «Коефіцієнт Незалежності». Експозиція розмаїта: коміксові картини Сергія Якименка, пасторальні фото з української глибинки Костянтина Чернічкіна, калейдоскопічне відео Оксани Чепелик про взаємодію місця – київського Майдану Незалежності – і часу, історичних подій. Виставка продовжує проект «Практика видозмін» в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України. Інституції об’єднали зусилля, щоб представити роздуми, дослідження і рефлексії художників на тему національної ідентифікації та усвідомлення своєї особистої ролі у суспільстві.
Давід Ціклаурі "Ціна Свободи (Пляж Санта-Моніки)" 2015 р.
УКРАЇНСЬКІ ТА АМЕРИКАНСЬКІ ОБРАЗИ СВОБОДИ
Виставка відкрилася за декілька днів до Дня незалежності України. Не так давно – 4 липня – День незалежності святкували у США. «Разом з американськими колегами вирішили зробити проект на тему незалежності: як це поняття розуміють художники, як співвідносимо залежність і незалежність. Також обіграли поняття «коефіцієнт» та «ефективність». Хотіли провести паралелі між нашими країнами і культурами, показати, що нас відрізняє, а що поєднує», – розповідає одна з кураторів проекту Наталія Шпитковська. У проекті взяли участь автори з Києва, Харкова, Львова, Одеси і троє митців з Америки, які, втім, мають українське коріння.
Центральні експонати виставки дозволяють порівняти, як уявляють боротьбу за свободу в Україні та в Америці. Робота «Опік» Романа Михайлова – наче велика жива рана. Аркуші паперу художник пропалив вогнем від шин з Майдану. Поруч – фото американського автора Давіда Ціклаурі. Світлина «Ціна свободи» зроблена на пляжі у Санта-Моніці, де є меморіал на честь загиблих в Іраку солдат. Кожен загиблий – новий хрест. Автор спостерігав, як щотижня меморіал розростався, бо з’являлися нові жертви війни.
Іконічні зображення українців та американців поєднує Валентин Попов, який живе у Сан-Франциско. У його роботі «Святий Бетмен» супергерой, подібний до святого Георгія, вбиває списом лиходія. На відомі серед українців православні образи художник накладає знакові американські типи, стихія яких – мас-медіа. «І в Україні, і в Америці політики звертаються до популярних серед загалу символів і за їх допомогою поширюють свої ідеї, впливають на людей. Попри різницю у культурі, те, що одні образи – з православ’я, а інші – з медіа, методи впливу однакові», – коментує Наталія Шпитковська.
ПРО ВІЙНУ – ПІДСВІДОМО
«На цій картині немає війни», – так називається робота Олесі Трофименко. Хлопці біжать берегом моря, але через кольорову гаму, пластику персонажів, здається, що вони несуться серед вогню та вибухів. Олеся Трофименко розповідає історію роботи: «Коли створювала ескіз, це була просто робота по спогадах – якось величезною компанією їздили на Арабатську стрілку і знімали там кіно. Тоді був мир, це було до Майдану. Поки створювала роботу, почався Майдан, і знайомі казали, що я роблю картину про війну. Переконувала, що і не думала про це, тому і назвала роботу «На цій картині немає війни». Але, мабуть, те, що у нас всередині, не може не впливати на наші дії. Тому, попри назву, робота виявилася і про війну». Центральна частина картини – вишивка хрестиком, навколо – олійні фарби. Вишивка – хобі мисткині, живопис – спосіб життя, і так вона поєднує ці два задоволення.
Проект «Коефіцієнт Незалежності» має невелику літературну частину. На відкритті виставки відбувся поетичний перформанс Павла Коробчука, також серед картин розмістили прозові й поетичні висловлювання українських авторів про незалежність – державну й особисту. Є твори молодих поетів – Ірини Цілик, Дмитра Лазуткіна, Олени Герасим’юк, і маститих письменників – наприклад, Оксани Забужко. Куратор літературної частини виставки Настасія Євдокимова розмірковує: «Як в Україні, так і в Америці митці шукають і знаходять власну точку, з якої можуть спостерігати за світом навколо, відчувати його проблеми. Ця точка унікальна для кожного автора. І у цьому суть нашої виставки – вона показує безмежну кількість таких точок».
Американський дім, якому лише три місяці, вже робив проект, пов’язаний із незалежністю. Так, до Дня незалежності США влаштували конкурс відео про те, що таке незалежність. «У кожного своя інтерпретація незалежності, – переконана директор Американського дому Крісті Енн Хофланд. – І американці, і українці дуже цінують свою суверенність. Але незалежність у США має довшу історію, люди більше працювали з цим. І мені здорово бути зараз в Україні, тому що люди тут вкладають багато енергії і ентузіазму у творення незалежної країни, у творення змін і майбутнього своєї держави».
Виставка «Коефіцієнт Незалежності» триватиме в Американському домі до 17 вересня. Вхід вільний, але при собі треба мати документ, що посвідчує особу.