Найкращі кобзарі країни – в Києві. Не проґавте!
«Йде кобзар в далекий Київ, сів, відпочиває. Хлопчик, торбами обвішаний, поряд з ним куняє…» - співає незрячий кобзар з міста Ромни Сумської області Олександр ТРИУС, а потім, вже без співу, додає: - Усі кобзарі з’їхалися в столицю. Так було колись і так має бути зараз. Крім, так би мовити, концертних виступів тут також буде традиційне кобзарювання. Приєднуйтесь!».
І, дійсно, близько 30 кобзарів, бандуристів та лірників з різних куточків України приїхали до столиці, щоб упродовж двох днів тішити киян та гостей міста своїми виступами.
Крім можливості послухати співців, у рамках фестивалю кожен бажаючий може безкоштовно відвідати виставку традиційних кобзарських інструментів з кращих приватних колекцій країни, придбати тематичну літературу, відео та аудіозаписи виступів провідних бандуристів та навіть ознайомлення з технікою виготовлення музичних інструментів.
У приміщенні музею також можна переглянути документальні фільми про історію та сьогодення кобзарської традиції. А на подвір’ї - взяти участь у майстер-класах з навчання співогри на кобзі, бандурі, лірі, торбану.
«Загалом, справжніх кобзарів, які б не боялися кобзарювати, сьогодні в Україні не більше півсотні. Майже 30 з них приїхали на фестиваль, так що кияни мають хорошу нагоду послухати спів та гру кобзарів майже з усієї країни, - розповів організатор фестивалю, цех-майстер Київського кобзарського цеху Микола ТОВКАЙЛО. - Майстер-класами хочемо показати, що хоча мистецтво гри на бандурі – складна справа, але до нього може долучатися кожен. Всі, хто прийде на фестиваль, відвідає нашу виставку з приватних колекцій, з’ясує для себе раз і назавжди: що таке кобза, ліра, бандура та чим вони відрізняються».
«Україна не може втратити кобзарство. Бо якщо це станеться, ми позбудемося своєї духовної глибини, якщо хочете – душі, - вважає київський кобзар, доктор мистецтвознавства Михайло ХАЙ. - Але й перетворювати це мистецтво на попсу теж не можна».
Крім творчої частини, у рамках фестивалю сьогодні відбувся науковий дискурс на тему «Перспективи сучасного виконавства на автентичних кобзарських інструментах (кобза, бандура, ліра, торбан, гусла)».
«Мешканці Харкова абсолютно нормально сприймають виступи бандуристів на площах та вулицях міста. У людей, на щастя, ще зберігається пам'ять про дух традиції кобзарської гри, - розповів «Дню» харківський бандурист Кость Черемський. – Якщо співаєш традиційні твори – канти, псалми, балади, думи, історичні пісні – всі люди це сприймають нормально. Кобзарський репертуар агітаційної тематики, який закликає до національного повстання, сприймається по-різному. Та навіть ті, кому такий репертуар «чужий», не заважають кобзарям, не знущається над ними. Сподіваюсь, кияни цього разу, як і завжди, нас нормально зустрінуть».
У суботу неперевершений співець з Дрогобича Василь КИРИЛИЧ під час свого виступу-презентації ознайомив присутніх з найстарішими музичними інструментами мандрівних співців: гуслами (інструмент часів Київської Русі), лірою (популярним інструментом на західноукраїнських землях), кобзою довересївського періоду та старосвітською бандурою.
«Полюбив бандуру випадково. Просто потрапив до рук добрий інструмент, який ніхто не використовував. Гріх такому інструменту лежати без діла, - розповів бандурист із села Токарівка Білозерського району Херсонської області Євген ВЕТРУК. - До бандури не грав на жодному інструменті. Виконую традиційний репертуар – думи, псалми, історичні пісні. Минулого року разом з Олександром Триусом із Сумщини посів перше місце на фестивалі «Червона рута». Головне, щоб мистецтво гри на бандурі не перетворилося такий собі кітч, своєрідну етно-попсу».
«Активно кобзарюю десять років. Дав 2,5 тисячі концертів у клубах, школах, мистецьких студіях і просто на площах та вулицях міст, - розповів незрячий кобзар зі Львова Лайош МОЛНАР. – Сьогодні важливо не просто грати та співати, але й розповідати українцям, зокрема молоді, про розвиток бандури, про необхідність збереження традиції гри на ній».
2 червня у приміщенні «Музею Івана Гончара» (що на вулиці Івана Мазепи, 29) - з 17.00 до 19.00 - підсумковий концерт кобзарів, бандуристів та лірників першого фестивального дня. А з 19.30 до 22.00 усіх учасників та гостей організатори запрошують на українські традиційні танці під супроводом ансамблю «Надобридень».
3 червня творча програма розпочнеться з 17.00 виступами кращих кобзарів та бандуристів, лірників та торбаністів з усієї країни. Завершиться дводенних фестиваль «Кобзарська Трійця» українськими традиційними танцями під супроводом ансамблю «Гуляйгород».