У Києві відзначають День перемоги
9 травня, яке в українській реальності асоціюється із перемогою у Великій Вітчизняній війні, у Європі вже давно втратило святкові барви і є днем примирення та жалоби за загиблими. Днями навіть з’явилася інформація, що у Латвії цю дату можуть зробити траурною. Роком раніше подібну ініціативу висунула Молдова. В Україні ж святкували, як завжди, із помпою.
Цьогорічне святкування розпочалося традиційним дійством - військовий парадом у центрі міста. Опісля головними точками святкування стали Парк Слави поблизу метро Арсенальна, Національний музей Великої Вітчизняної війни та Майдан Незалежності.
Пан Микола, батько якого воював, наполягає на тому, що 9 травня – це всенародне свято. «Зараз хочуть відмінити День перемоги, перейменувати його у день скорботи, але я вважаю, що це свято недоторкане. Весь світ святкує річницю підписання німцями капітуляції», - аргументує він. Європейська позиція щодо вшанування пам’яті учасників та загиблих під час Другої світової чоловіку недовподоби. «День скорботи – це не така вже й важлива дата, її можна відзначати 8 травня, наприклад. Але День перемоги має залишатися: традиції не треба порушувати, а історію не треба забувати», - констатував Микола.
На питання про вшанування воїнів УПА пан Микола не зміг відповісти. На його думку, воно другорядне. Його ж дружина Наталя дотримується іншої думки: «Упівці воювали за свою рідну землю, хату, за свої родини й не йшли ні на Донецьк, ні на Луганськ. Вони були такими ж воїнами, як і ті, хто належали до радянської армії», - вважає жінка.
Варто відмітити, що людей, охочих вшанувати пам'ять героїв виявилося чимало. За даними опитування компанії Research & Branding Group, проведеного напередодні святкування, 82% українців вважають 9 травня великим святом. Тож сьогодні тисячі людей із традиційною символікою – георгіївською стрічкою – відвідали могилу Невідомого солдата. Дехто з присутніх був одягнений у червоні футболки з написами «СССР», «Спасибо Сталину за победу» тощо.
Незважаючи на понад 20 річну історію незалежності, традиція святкування Дня перемоги ще й досі глибоко вкорінена. Так, наприклад, батьки, котрі прийшли до меморіалу загиблих, аби вшанувати їх пам'ять та покласти квіти, не могли пояснити дітям, що це за солдати і в чому саме їх подвиг, а одна молода жінка, пояснюючи дитині, до якого пам’ятника її привела, не змогла пригадати точну назву меморіалу.
Так само, все ще дотримуються радянських політичних ритуалів українські можновладці. Першим із Днем перемоги громадян привітав Віктор Янукович. «У цей знаменний день - день Перемоги - ми згадуємо кожного, хто віддав своє життя за мир, спокій і процвітання нашої Вітчизни», - зазначив Президент. Також, він наголосив на необхідності у пошуку консенсусу між сторонами, що колись ворогували. «Перед усім суспільством стоїть найважливіше завдання – шукати шляхи до порозуміння і примирення між усіма сторонами трагічних подій Другої світової війни. Ми маємо шукати внутрішній мир і спокій у діалозі між українцями і нащадками українців, які були розділені війною на ворогуючі табори. Кожна сторона повинна намагатися зрозуміти іншу позицію. Зрозуміти, що треба бути разом, жити в одній країні, будувати спільне майбутнє», - сказав Янукович. Цікавими є і акценти, щодо радянського режиму, які зробив Глава держави у своїй промові: «Я глибоко переконаний - нацистський і радянський тоталітаризм відійшли у минуле назавжди і не повернуться ніколи».
Утім, це не завадило членам Комуністичної партії провести урочисту ходу, в супроводі «Беркуту» та численного натовпу з символікою партії. Одразу за ними крокували молодики із прапорами «Партії регіонів» та «Молодих регіонів».
Окрім того, днями провладна партія подала законопроект про введення кримінального покарання за героїзацію осіб та організацій, що боролися проти країн антигітлерівської коаліції. Вадим Колесніченко роз’яснив, що йдеться про Українську повстанську армію та її членів.
Опозиціонери також підтримали радянський міф великої перемоги. Голова Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк у супроводі однопартійців поклав квіти до могили Невідомого солдата. Провокатори із комуністичною символікою, котрі стояли неподалік почали вигукувати: «Ганьба!» і «Гітлер капут».
Володимир Кличко ж вирішив поспілкуватися безпосередньо із ветеранами і відвідав Житомирський обласний госпіталь для ветеранів війни у Бердичеві. Там він співав пісень під гітару, слухав спогади ветеранів та розповів про власних дідів, котрі пройшли всю війну.
«Свобода», у свою чергу, провела траурний мітинг за жертвами Другої світової війни. «Радянська «побєда» ніколи не стане українською перемогою», - цитують ЗМІ народного депутата від «Свободи» Ірину Фаріон. За її словами, примирення між ветеранами УПА та Червоної армії стане можливим тоді, коли в Україні відбудеться Нюрнберг-2 над комунізмом. Заразом, депутат нагадала, що в українському парламенті є Компартії і назвала це найбільшим соромом для держави.
Урочисті дії прирочені до 68 річниці перемоги, що проходять у багатьох містах України, триватимуть цілий день. Увечері на киян чекає традиційний феєрверк.