У Львові святкують 107-річчя Галереї мистецтв
«День» уже повідомляв про те, що у Львові широко відзначають 107-му річницю від дня заснування галереї, яка від минулого року носить ім’я її незмінного упродовж понад півстоліття світлої пам’яті академіка Бориса Григоровича Возницького. Заходи розпочалися 14 лютого – Днем відкритих дверей у всіх відділах галереї та святкуванням 100-річчя передачі галереї будинку Лозинського – мова йде про дім №3 на колишній вулиці Оссолінських (тепер – вул. Стефаника), і це приміщення Львівської картинної галереї, де учора публіці представили виставку з фондів галереї мистецтв.
В експозиції, кураторами якої є Ігор Хомин та Наталія Філевич, – найкращі роботи польських та західноєвропейських художників. Серед імен, що ними підписані полотна, зокрема, Бернардо Беллотто, Марчелло Бачареллі, Артур Ґротґер, Антон Лянґе, Алоїзій Рейхан, Ян Матейко, Генріх Семирадський, Ян Станіславський, Яцек Мальчевський. Виставлені на огляд також твори радянських художників – картини нещодавно повернулися після тривалого перебування у різних інституціях та установах, відповідно, до них мало доступ обмежене коло глядачів.
А тепер, власне, щодо історії приміщення самої Картинної галереї. Як розповіла «Дню» завідувачка відділу промоції ЛНГМ Іванна Новаківська, у травні 1913 р. після смерті письменника, історика та колекціонера Владислава Лозинського частина його багатої збірки мистецьких та ремісничих виробів, що знаходилась у власному будинку по вул. Оссолінських, 3, згідно із заповітом, перейшла у власність міста. Спадкоємець Лозинського – Валеріан навесні 1914 р. продає Ґміні (самоврядній громаді. – Ред.) Львова і сам будинок. У числі музеїв, котрі підпорядковувались Ґміні, була нещодавно створена (14 лютого 1907 р.) Національна галерея, для потреб якої і передали будинок Лозинського. Спочатку тут кілька тижнів експонувалась колекція самого пана Владислава. Згодом збірку розділили між кількома музеями.
Після років військових лихоліть, з вересня 1921 року, в будинку по вул. Оссолінських, 3 була виставлена придбана 1919 року колекція Ожеховича, яка дала назву окремому відділу – «Збірки Болєслава Ожеховича». Відтоді Львівська галерея у різний спосіб поповнювалася колекціями, депозитами та дарами. Це твори як старого західноєвропейського мистецтва, так і мистецтва ХХ–ХХІ ст., а відділ польського мистецтва галереї є найбагатшим поза межами Польщі. Отож сьогодні невеличкий музей, що починався 100 років тому з будинку по вул. Оссолінських, 3 і чотирьох тисяч експонатів, став могутньою інституцією, яка налічує сімнадцять відділів і філій та понад п’ятдесят тисяч музейних предметів.
Святкові заходи з відзначення 107-річчя Львівської національної галереї мистецтв та 100-річчя Львівської картинної галереї тривають. Попереду, 18 лютого, – відзначення 85-річчя від дня народження скульптора Теодозії Бриж (1929 – 1999). Нагадаємо, що майстриня створила понад двісті скульптур, і це пам'ятники, надгробки, меморіальні дошки, декоративно-паркові скульптури. Чимало мистецьких проектів здійснила разом зі своїм чоловіком Євгеном Безніском – знаним і у Львові, в і Україні, і далеко за її межами монументалістом і графіком. Подружжя оформило меморіальний цвинтар Січових стрільців на горі Маківка, меморіальну каплицю жертвам НКВС у Золочівському замку, пам'ятник Данилові Галицькому, споруджений у Володимирі-Волинському. Окремої уваги заслуговує серія образів драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Події з вшанування скульптора розгортатимуться у Музеї-майстерні Теодозії Марківни, а це – відділ Львівської національної галереї мистецтв, розташований за адресою вул. Мартовича, 5.